Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vuokratyöstä oikeasti tietävät!

Vierailija
20.09.2012 |

Onko vuokratyöfirma(Eilakaisla) velvoitettu etsimään uutta työtä palkkalistoillaan 5 vuotta samassa työpaikassa olleelle?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos sulla ei ole duunia niin tuskin on soppariakaan voimassa.

Vierailija
2/3 |
20.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

MUTTA miksi olet samassa työpaikassa ollut 5 vuotta vuokratyöntekijänä?



Toki (varsinkin isoissa firmoissa) työpaikoilla joskus tulee pätkää pätkän perään: eli "Maija" on ensin kesätöissä, sitten "Liisan" äitiysloman sijaisena, sitten "Matin" sairasloman ajan jne. =lyhyisiin pätkiin on ns. perustelut.



Mutta pätkää pätkän perään ilman hyvää syytä ei saa tehdä. Firman pitäisi palkata ko. työntekijä palkkalistoilleen kun tietty raja täyttyy.



Mutta oletettavaa on, että Eilakaisla järjestää sinulle uuden työn, koska olet ilmeisesti ollut hyvä ja luotettava työntekijä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaan "vakituisessa" työsuhteessa samassa paikassa 5 vuotta. Tälläistä tämä nyt on nykyään. Samalla tavoin pihalle joutuu iso joukko "vakinaisiakin" nyt.



Jos vain luulette, ei kannata vastata. Vaan ihan faktaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi yksi