Monelta teidän lasten pitää olla kotona? Ja lasten iät?
Meillä:
Melkein 13v.
Kouluiltoina kotiin viimeistään 20.00, poikkeuksena harrastukset tai jos ollaan koko perhe jossain.
Viikonloppuina ja lomilla kotiin viimeistään klo 20.30.
10v viikolla kotiin klo 19.30 ja viikonloppuna/lomilla klo 20.00.
8v viikolla kotiin 19.00, lomilla/viikonloppuna klo 19.30 (omalla pihalla saa vaikka ysiinkin, mutta kavereilta pitää tulla viimeistään tuohon aikaan kotiin).
6v, 4v tulevat viimeistään klo 19.00 omalta pihalta sisälle. Ja jos eskari menee eskarin jälkeen kaverille leikkimään, niin kotiin pitää tulla viimeistään kuudelta.
Kommentit (27)
Tytär 15v 9lk: arkisin 22, viikonloppuna 23,
Tytär 13v7lk: arkisin 21, viikonloppuisin 22
Tytär 11v 5lk: arkisin 20, viikonloppuisin 21
Tytär 8v: 2lk: arkisin 19.30 sisään, viikonloppuisin joskus omalla pihalla jopa 20.30 asti
Koskaan ei ole tarvittu mitään kotiintuloaikoja, on osannut aina tulla oikeaan aikaan.
viimeistään 20.30
Uutenavuonna ja jussina saa olla pidempään, kunhan on kotikulmilla.
on kotona aina viiden jälkeen, paitsi jos käy esim. kaupassa tai yhtenä päivänä harrastamassa
9v: viikolla kaverilta pitää tulla kuudeksi kotiin syömään. Viideltä, jos läksyt on tekemättä. Paitsi jos on harrastuksissa, niin tulee sitten kun harrastukset loppuu. Kotipihassa saa olla kasiin asti. Viikonloppuna voi olla kahdeksaan, jos on syönyt kunnolla.
Nuoremmat ei vielä iteksiin kavereilla käy. Pihalta pitää tulla sisälle viimeistään klo 20
kohtuulliseen aikaan.
Mitenkä toimitte jos teillä on lasten kavereita joilla on myöhäisempi kotiintuloaika tai ei sellaista lainkaan?
Meilläpäin ongelmana että muutamassa perheessä halutaan (mukaanlukien me) lapset kotiin arkisin klo 19 tai viimeistään klo 19.30.
Joillakin ei kotiintuloaikaa ole lainkaan tai on huomattavasti myöhemmin kuin meillä.
Ikuinen "ongelma" on, kun pitää laittaa näitä lapsia kotiin.
Joka kerta näiden samojen lasten kanssa, aina täytyy väkisin häätää kotiin ja aina vängätään vastaan: kun ei mun tartte vielä mennä kotiin...
WTF!
Kun meillä aloitetaan iltapalat sun muut, kaverit lähtee kotiin! Tai jos sinne kotiin ei saa mennä niin sitten otetaan yhteyttä johonkin viralliseen tahoon...
Ihme irtolaisporukkaa.
Alakouluikäisistä kyse.
jos ei aamuherätystä tiedossa niin 19.30 tai 20, riippuu tilanteesta.
Sängyssä vasta 21 arkisin, mutta haluamme viettää rauhallista perheaikaakin yhdessä ja siinä samalla iltatouhut.
perheissä on myöhäiset kotiintuloajat.
Itse en antaisi alakouluikäisten olla pois kotoa 19 jälkeen kuin hyvin poikkeuksellisesti.
Näkyy luokassa selvästi kun lapsi on valvonut pitkään tai oireilee kun ei saa vanhemmiltaan riittävästi huomiota.
Luokallani pari niitä jotka kiertelevät iltaisin kaverilta toiselle niin pitkään kuin johonkin otetaan vastaan.
pienempien iltapesut ja -sadut. 2v ja 4v nukahtavat klo 21.30, eskari yleensä 21.40 ja koululaiset (paitsi esikoinen) 22.00, esikoinen käy nukkumaan joskus klo 22.30.
Viikonloppuna ja lomilla tietty saavat valvoa halutessaan.
Olisko ollut kerran, kun yksi esikoinen kaveri ei olisi millään lähtenyt kotiin ja kello oli jo puoli kasi, sanoin, että meillä alkaa nyt iltahommat ja voit tulla huomenna sitten taas meille, jos haluat.
Meillä on sellainen käytäntö, että kaverien pitää lähtee kotiin viimeistään seiskalta ellei kyse ole yökyläilystä tai lapsi ole meillä ns. iltahoidossa (yksi lapsi on meillä usein iltaisin, kun hänen (yh) äitinsä on iltavuorossa ja 6 vuotiasta ei voi jättää niin pitkäksi aikaa yksin).
ap
Alakouluikäiset arkena 19.30, viikonloppuna klo20.
lähteä kotiin illalla.
Miten siihen pitää suhtautua?
Miksi nämä lapset eivät halua mennä kotiinsa?
Onko siellä kotona kaikki kunnossa?
Pitäisikö tästä kysyä tai kenties ilmoittaa johonkin?
Mielestäni jos kotona on kaikki kunnossa ja siellä odottaa rakastava perhe, lapsi sinne ainakin useimmiten haluaisi palata.
Lapset, 15, 13 ja 10 v tulevat kotiin ennen iltapalaa, joka on klo 20. Ei heille tarvitse laittaa aikoja, ymmärtävät ihan itse tulla kotiin ajoissa. Asutaan maalla, joten se varmaan vaikuttaa aika paljon. Ei ole katuvaloja ja kaupungille on sen verran pitkä matka, että eivät luuhaa siellä edes viikonloppuisin.
10v 19.30.
Pyhinä harkinnan mukaan.
arkisin noin yhdeksän aikaan ja viikonloppuisin kahdeksitoista, lisäaikaa voi tarvittaessa pyytää, ja jos myöhästyy, niin pitää heti ilmoittaa.
Meillä on käyty vuoden verran kovaa kiistaa kotiintuloajoista, mutta viime kesän aikana pahin teini-ikä taisi mennä ohi, nykyään tyttö on tullut aina ajoissa kotiin, tai on etukäteen pyytänyt esim. tunnin lisäaikaa. (Ja on tullut kotiin selvinpäin, alkoholin käytöstäkin on väännetty kättä viekä vuosi sitten)
mutta jos ei ole mitään sovittua, niin kaikkien on oltava kotona klo 20, ei ole omia aikoja kaikille, vaan kotona klo 20, lapset 10-15veet.
Viikonloppuisin samoin, ellei ole jokin poikkeusjuttu.
viimeistään haen naapurista kotiin. Naapureilla samat ajat. Kotipihassa ollaan välillä yhdessä jopa 20.30 asti.
Koskaan ei ole tarvittu mitään kotiintuloaikoja, on osannut aina tulla oikeaan aikaan.