Millä hinnalla hoitaisit toisen lasta äitiyslomalla
ja vanhempainvapaalla?
Käsirahalla. :)
Mä voisin hoitaa Helsingissä 400e/kk Eli about se netto mitä kkh:sta jää jolla toinen äiti tietty olisi, kun ei ole virallisesti pois kotoa. :)
Kommentit (4)
ja vanhempainvapaalla? Käsirahalla. :) Mä voisin hoitaa Helsingissä 400e/kk Eli about se netto mitä kkh:sta jää jolla toinen äiti tietty olisi, kun ei ole virallisesti pois kotoa. :)
ihan virallisestikin pois kotoa vaikka saisi kotihoidontukea. Sitä maksetaan vaikka kumpikin vanhempi kävisi kokopäivätyössä, jos lapsi on siitä huolimatta kotihoidossa (tai vaikka mummolassa tai kaverilla hoidettavana).
Se toinen äiti (joka saa kotihoidontuen kun lapsi ei ole kunnallisessa päivähoidossa) hoidattaisi sen lapsensa mulla muuten käytännössä ilmaiseksi. Sillä ois varaa hyvinkin maksaa satasen tai pari siihen päälle, töissä kun käy.
Kun oma lapseni on yli 8 kk, voisin ottaa toisen lapsen hoitoon jos saisin väh. 5 000 e/kk käteen. Sitä ennen puhuttaisiin kymppitonneista vähintään.
Hoitovapaalla voisin hoitaa 400-500 €/kk.