Apua! Raha-asiat aivan sekaisin....voiko tästä selvitä?
Lähinnä täällä huhuilen muita samassa tilanteessa olleita, josko jotain lohdun sanaa löytyisi. Selviytymistarinoita :)
Itsellä tilanne nyt sellainen, että olen päästänyt kaikki raha-asiani menemään päin peetä, ensin en kehdannut pyytää apua, sitten ei enää kiinnostanut..hällä väliä tilanne. Nyt olen kuitenkin päättänyt hoitaa asiat kuntoon keinolla millä hyvänsä.
Velkaneuvontaa olen huomenna yhteydessä, josko heiltä saisi apua, tällä hetkellä en edes tiedä kuinka paljon velkaa on ja minne kaikkialle. Olen työssä käyvä ja huolettavanani on yksi lapsi, nyt palkasta ulosmittauksen jälkeen tuntuu ettei riitä raha enään ruokaan yms. tarpeisiin. En ole kehdannut asiasta puhua kenellekkään, nyt tänne oli pakko avautua.
Tiedän, että on vastuutonta velkaantua aikuisiällä siihen pisteeseen, ettei niitä kykene maksamaan, mutta joskus elämä vie...eikä edes itse ymmärrä ongelmiaan tarpeeksi nopeasti :( oppia ikä kaikki.
Huomenna varmasti kuulen mitä kaikkia mahdollisuuksia minulla on asioita alkaa setvimään, mutta jos teillä on kokemuksia asiasta niin toivoisin kuulevani, miten olette selvinneet ja mitä apuja teille on tarjottu?