Itseaiheutettuja sairauksia ei pitäisi yhteiskunnan maksaa
Toisesa ketjussa oli tällainen mielipide. Eli lihavuus, pupakan, huumeitten ja alkoholin aiheuttamat sairaudet oli kyseessä.
Miksi pysähtyä tähän? Jos riskit tietäen tekee mitä tahansa, pitäisi oikeudenmukaisuuden nimissä kuulua sairauden sattuessa tähän kategoriaan. Eli kaikki urheiluvammat ovat itseaiheutettuja, raskaus on itseaiheutettua, auto-onnettomuudet (jokainen tietää, kuinka paljon liikenteessä kuolee ja vammautuu ihmisiä), mitä muuta tulee mieleen?
Kommentit (19)
itseaiheutettuja, mitäs ei kuollut aiemmin!
nämä halpamaissa kauneuskirurgilla käyneet.
Mutta tottakai tämä pitää ulottaa myös toiseen polveen. Eli kaikki mielenterveysongelmaiset täytyy myös kuohita, koska MT-ongelmat usein periytyvät. Läskit myös, vaikka aika usein he onnistuvatkin kuohimaan itse itsensä.
Täytyy myös muistaa, että monen syövän puhkeamiseen voi vaikuttaa elintavoillaan. Kannatan siis järjestelmää, jossa täytyy pystyä 100 % varmuudella todistaman ettei ole elänyt karsinogeenien lähellä tai saanut niitä ikinä ruoasta. Jos ei pysty, syöpä on myös itseaiheutettua.
Itse asiassa, jos terve ihminen yhtäkkiä sairastuu, niin pakkohan sen on itse olla siihen syypää.
Eli kyllä, kaikki itseaiheutettu itselle maksettavaksi vaan! Kokoomus asiaa ajamaan!
Epäterveellinen ruokavalio voi olla, vaikkei olisi lihavakaan. Kukahan todistaisi, että naapurin Pentti vetää vaan mäkkisafkaa naamaan ja on sairastunut ravintoaineiden puutoksen johdosta :D
ilmiantokoneisto, jossa n. puolet kansasta on ilmiantajia liittyen epäterveellisiin elämäntapoihin. Samalla saataisiin hyvää tutkimusaineistoa terveystieteilijöille.
Lääkäreitä ja hoitajia ei tarvittaisi niin paljon vaan ne voimavarat voitaisiin suunnata vakoilujärjestelmän ylläpitoon.
Epäterveellinen ruokavalio voi olla, vaikkei olisi lihavakaan. Kukahan todistaisi, että naapurin Pentti vetää vaan mäkkisafkaa naamaan ja on sairastunut ravintoaineiden puutoksen johdosta :D
Jos ei ole pessyt riittävästi käsiä, tai ei ole pukeutunut riittävän lämpimästi, niin tästä aiheutuneet sairauspoissaolot joutuisi itse korvaamaan, samoin korvatulehdukset, keuhkoputkentulehdukset yms jälkitaudit.
anoreksia, bulimia ja osteoporoosi tähän listaan.
Tuosta lihavuudesta. Pitäisikö syödä valtion ravitsemusneuvottelukunnan sääntöjen mukaan? Entä jos niillä ohjeilla lihoo?
Ei kallista leikkausta tehdä, kun tiedetään, ettei hoitotulos ole hyvä kuitenkaan.
Ja kyllä mua henkilökohtaisesti ärsyttää, että itse huolehdin syömällä monipuolisesti ja terveellisesti sekä harrastamalla liikuntaa. Tiedän myös lisäravinteista ja niiden tarpeellisuudesta mm. ruoka-aineallergioden ja iho-ongelmien yhteydessä. Panostan aika paljon terveyteen ja voin hyvin. En sairastele juurikaan. Jonkun vatsaflunssan ja lyhyen flunssan sairastelen silloin tällöin. Töissä on taas vaikka kuinka monta sellaista, jotka vähät välittävät terveydestään ja ovatkin sitten vähän väliä saikulla. Samaa palkkaa he saavat ja usein teen heidän työnsäkin. Olisi hyvä, jos vaikka vuosittain saisi jonkun verohelpotuksen "pitämättömistä sairaslomapäivistä"... no sitten se tietysti aiheuttaisi sen, että tultaisiin sairaanakin töihin.... ei toimi ei...tai ainakin valvontaa tarvittaisiin lisää.
Olen menossa lihavuusleikkaukseen ensi keväänä ja takuulla olen sen edestä veroja jo maksellutkin.
Ok, eli ylipainoisen polviongelmia ei hoidettaisi mutta laihan kyllä.
Laihankaan polviongelmaa ei hoidettaisi, jos ongelma olisi aiheutunut esimerkiksi urheiluharrastuksen parissa tai autokolarin seurauksena.
Sukurasitus ja esimerkiksi ympäristötekijät (esim. piilevä home) vaikuttavat sairastumisherkkyyteen, niin kuin moni muukin tekijä, joita kaikkia ei edes tunneta.
On todella vaikeaa osoittaa sataprosenttisesti mistä mikäkin sairaus johtuu. Ja terveellinen ruoka, liikunta ym. ei _takaa_ terveyttä.
t. terveellisesti elävä, silti sairasteleva
Ei kallista leikkausta tehdä, kun tiedetään, ettei hoitotulos ole hyvä kuitenkaan. Ja kyllä mua henkilökohtaisesti ärsyttää, että itse huolehdin syömällä monipuolisesti ja terveellisesti sekä harrastamalla liikuntaa. Tiedän myös lisäravinteista ja niiden tarpeellisuudesta mm. ruoka-aineallergioden ja iho-ongelmien yhteydessä. Panostan aika paljon terveyteen ja voin hyvin. En sairastele juurikaan. Jonkun vatsaflunssan ja lyhyen flunssan sairastelen silloin tällöin. Töissä on taas vaikka kuinka monta sellaista, jotka vähät välittävät terveydestään ja ovatkin sitten vähän väliä saikulla. Samaa palkkaa he saavat ja usein teen heidän työnsäkin. Olisi hyvä, jos vaikka vuosittain saisi jonkun verohelpotuksen "pitämättömistä sairaslomapäivistä"... no sitten se tietysti aiheuttaisi sen, että tultaisiin sairaanakin töihin.... ei toimi ei...tai ainakin valvontaa tarvittaisiin lisää.
ei pitäisi hoitaa burn-outia tai stressistä johtuvia sydänvikoja tms. Ainahan voi hankkia vähemmän stressaavan työn tai työajat.
Yksi kaverini on myös tuota mieltä, että itseaiheutettuja sairauksia ei pitäisi verovaroin maksaa. Läskien ja tupakoitsijoiden siarauksia sillä tarkoittaa.
Ironista asiasta tekee se, että hän on himourheilija, ja on aiheuttanut sillä itselleen rasitusvammoja. :D Niitä hän ei tietenkään itseaiheutetuiksi ja omin varoin hoidettaviksi laske...
koska senhän voisi myös itse lopettaa eikä aiheuttaa kellekään mitään eikä varsinkaan kustannuksia yhteiskunnalle.
jep.
Ja oikeastihan ns itseaiheutettu on harvoin itseaiheutettu. Jospa vaikka lapsuus on vaurioittanut niin että ihminen on mennyt rikki ja siitä oireena erilaiset riipuvuudet, ei ne omalla tahdolla itse korjaillen tuosta vain korjaannu. Rikki mennyt ihminen tarvitsee apua.
että eletään pitkään. Kaikkein epäterveellisimmin elävät yleensä kuolevat nuorempana, ja sitä kautta eivät välttämättä tulekaan yhtä kalliiksi kuin 100-vuotiaiksi elävät, jotka kenties loppuvaiheessa tarvitsevat pitkäänkin laitoshoitoa.
Kuluja pitäisi miettiä pitkällä tähtäimellä, ja reiluuden vuoksi sitten varmaan myös sitä mitä ihmienen on yhteiskunnalle tuottanut (esim. maksetut verot, synnytetyt lapset).
Aivan loputon suo, ei toimi.
Yksi kaverini on myös tuota mieltä, että itseaiheutettuja sairauksia ei pitäisi verovaroin maksaa. Läskien ja tupakoitsijoiden siarauksia sillä tarkoittaa.
Ironista asiasta tekee se, että hän on himourheilija, ja on aiheuttanut sillä itselleen rasitusvammoja. :D Niitä hän ei tietenkään itseaiheutetuiksi ja omin varoin hoidettaviksi laske...
Jos alkoholisti saa maksakirroosin, tupakoija keuhkosyövän, huumeiden käyttäjä hepatiitin ja ylipainoinen aikuisiällä diabetekseen, niin syy-seuraussuhde on aika selvä.
Ei kai kukaan nyt lähde jokaista flunssaa selvittämään (ja hei haloo, flunssa ei edelleenkään, vieläkään, synny siitä ettei pukeudu lämpimästi, vaan flunssa vaatiin sen itse taudinaiheuttajan), vaan luulen että tuolla tarkoitetaan noita yleisiä vakampia tauteja jotka johtuvat selvästi huonoista elämäntavoista.
Itse tiedän alkoholistin jolla on nyt toinen maksa käytössään ja ryyppääminenhän jatkuu entisellään...Samoin tiedän tooooosi ylipainoisen, jolle on kertaalleen tehty lihavuusleikkeus, mutta hän vain jatkaa samalla tavalla. Hänellä todettiin juuri aikuisiän diabetes, mutta eihän se menoa haittaa..
Monelle se, että valtiolta ei tulisikaan tukea, voisi olla heräte siihen että kannattaakohan tämä nyt.
Suomen terveydenhuollon maksut saisivat muutenkin olla kovemmat, edes väliaikaisesti, että sairaanhoidolle saataisiin palkattua enemmän väkeä töihin ja että heille voitaisiin maksaa työtä vastaavaa palkkaa..
Ja jos on niin typerä urheilija ettei osaa omaa kroppaansa kuunnella ja saa usein rasitusvammoja, niin sietäisi hänenkin maksaa koko summa omasta pussistaan..
Oikeastaan typeryydestä saisi sakottaa ihmisiä enemmän. Ihan kirjaimellisesti..
että voitaisiin valvoa mikä sairaus on itseaiheutettu ja mikä ei. Jokaista kansalaista täytyisi tarkkaan valvoa, että miten hän syö, juo, liikkuu, harrastaa, jotta sitten sairauden tullen voitaisiin sanoa että korvataanko hoito vai katsotaanko vaiva itseaiheutetuksi.
Ei kiitos joo moista kyyläysyhteiskuntaa!