Talokauppaa perheenjäsenen kanssa - kiperä tilanne
Miestäni vaivaa kiperä asuntokauppoihin liittyvä tilanne hänen perheessään.
Muutama vuosi sitten anoppi asui perheen lapsuudenkodissa. En tiedä neliömetrejä, mutta yhdeksän huoneen talo + iso piha. Lapset ovat aikuisia ja muuttaneet pois kotoa. Yksi veli asui vaimonsa ja lastensa kanssa pienessä mökissä, jossa oli vain kaksi pientä huonetta ja keittiö. He sitten rupesivat hieromaan vaihtokauppoja anopin kanssa. Kaupat tehtiin, veli perheineen muutti lapsuudenkotiinsa ja anoppi pikku mökkiin, jossa oli kuitenkin iso piha anopin laiteltavaksi.
Veljen perheen puolelta kaupat eivät kuitenkaan menneet kuten sovittiin. Näiden vuosien aikana on ilmennyt jatkuvasti uusia vikoja ja moitteita, joita anoppi on koko ajan joutunut korjauttamaan isolla rahalla, mm. putkijuttuja, sähköjä ja lämmitystä. Tontin rajakin meni eri paikassa kuin väitettiin. Veli vaimoineen sanoi kauppoja tehdessä äidilleen myös, että naapurustoon tulee juokseva vesi (vrt. oma kaivo, mutta ei juomavettä) vuoden sisällä. Siihen asti veli tuo äidilleen juomavettä autolla. Ei pitänyt paikkaansa. Monen vuoden jälkeen ei ole mitään suunnitelmia juoksevasta vedestä eikä veli suostu tuomaan vettä, vaan anopin pitää sitä hakea kaupungista bussilla.
Nyt sitten putkimies ja sähkömies sanovat, että talossa on niin vakavia omia virityksiä, etteivät he voi jatkaa talon korjaamista ilmoittamatta virityksistä viranomaisille. Seurauksena on kuulemma valtavat sakot tai jopa vankeutta. (En ole mikään asiantuntija ja kaikki nämä jutut olen kuullut mieheltäni, joka on kuullut ne anopilta. Asumme ulkomailla, joten kaikki ei välttämättä täsmää Suomen oloihin.) Miehen veli on itse tehnyt kouluttamattomana sähkötyöt yms. (vaikka hänelle on moneen otteeseen selitetty, että ei näin)ja esim. joku sähkökaapeli, jonka pitäisi kulkea parin metrin syvyydessä, menee ihan maanpinnan alla. Samantyylisiä virityksiä hän on kuulemma tehnyt myös remontoidessaan lapsuudenkotia nyt hiljattain, vaikka on kerrottu, että ovat laittomia.
Nyt siis tilanne on tämä, että anoppi tarvitsee talon korjaukset voidakseen edelleen asua siellä. Remonttimiehet kuitenkin sanovat, että jatkaakseen korjauksia heidän on tehtävä virallinen ilmoitus talon vioista, jolloin tulee seuraamuksia miehen veljelle. Anoppi ei halua tehdä heistä ilmoitusta, koska silloin katkeaisivat välit omaan poikaan ja hänen lapsiinsa. Hän on moneen otteeseen yrittänyt jutella tämän poikansa kanssa, mutta poika ja pojan vaimo eivät halua puhua entisestä talostaan tai rikotuista sopimuksista mitään.
Mikä olisi oikein? Mitä tulisi tehdä? Anoppi on köyhä eläkeläinen, mutta nyt hän on ilmeisesti pakotettu muuttamaan talostaan vuokra-asuntoon, mikäli hänellä on siihenkään varaa. Eihän tuollaista taloa ja tonttia voi varmaan edes myydä tekemättä sitä ilmoitusta, jos sähkötyöt yms. ovat vaarallisia? Miehenikin on ihan hermorauniona tästä tilanteesta.
Kommentit (6)
Jos "reiskan purkifirma" laittaa vedet taloon, niin se on VASTUUSSA niistä. Joten jos ties mitä vitelmiä talossa, niin vain hullu tekee "korjaukset" ja sitten jos vahinkoja tulee =maksaa ne.
JOS pimenänä joku tekee, se voi onnistua (toki moraalisesti väärin) koska hän ei ole töissä ollut =ei vastuuta.
Oma kokemus: asuin vuokralla asunnossa, mitä omistaja oli rempannut ITSE ilman kokemusta. No homma toimi, MUTTA jossain vaiheessa palajstui että ihan päin h*lvettiä tehty tiettyjä asioita --> oli pakko muuttaa pois, omistaja joutui maksamaan kalliimman kautta, koska vahinkoa oli tullut hönen räepplyksiensä takia myös muihin asuntoihin =vakuutus tm. ei tietenkään korvannut.
Veikkaan että ainut tapa hoitaa homma on teettää täydet putki- ja sähköremontit, joissa kaikki laiton puretaan pois ja korvataan uudella laillisella. Jos jotain sattuu myöhemmin niin sellaisen osaremontin tehnyt asentaja on sitten isossa liemessä. Laiton viritys on vahingon sattuessa riittävä syy vakuutusyhtiölle alentaa tai evätä korvaus kokonaan.
Tuommoiset remontit eivät ole ihan halpoja, kohtuullista olisi että laittomia virityksiä tehnytbpoika osallistuisi remonttiin. Pykälienkin mukaan myyjän/tekijän vstuu jatkuu omistajanvaihdoksen jälkeenkin.
Sähköasennuksia valvova viranomainen on Tukes.
Sen nettisivuilta löytyy paljon sähköasennuksista ja sähköturvallisuudesta:
http://tukes.fi/fi/Kuluttajille/Koti-ja-kodin-tekniikka/Sahkoasennukset/
Anoppi on ostanut talon (ilmeisesti kalliilla) ja miehesi veli on ostanut talon (ilmeisen edullisesti). Talot on Myyty siinä kunnossa kuin ne myyntihetkellä on, kauppakirjoista löytyy kyllä maininnat, jos jotakin on ollut sovittuna tehtäväksi myyjän lukuun.
Jos anopilla ei ole varaa korjauttaa mökkiä, niin sit kannattaa muuttaa vuokralle. Siihen saa asumistukea, jos on huonot tulot.
jos ei muka voi jatkaa korjauksia ilman jotain virallista ilmoitusta talon vioista. Etsikää toinen remonttiporukka, joka tekee.
Oli mun ostamassa vanhassa alunperin mökiksi rakennetussa talossakin jos mitä laitonta viritystä ja myös luvatonta rakennusta tontilla, mutta niin vaan saatiin ihan rahalla yksityisille remontoijille maksamalla hommat asetusten mukaiseen kuntoon ilman mitään vikailmoituksia mihinkään.
Pitäneepä kysäistä anopilta, voisiko olla, että joku muu korjaisi viat ilman tätä "ilmoitusta" (josta en siis sen tarkemmin tiedä, mikä on). Tosiaan esim. ilmeisesti sähköt tulee taloon kaapelista, johon voi osua helposti vaikka lapioidessa.