Kuinka kauan lapsen päiväkodinaloitusangsti voi kestää??
Nyt mennyt 2-vkoa niin, että 1v5kk lapsi vain huutaa siellä päivät, 1h verran nukkuu ja kaiken muun ajan itkee ja huutaa vaikka olisi tuttikin suussa. Eli sellaista 6-7h yhtäsoittoista huutokonserttia://
Kommentit (6)
mutta meidän lapsi olisi varmasti huutanut samallatavalla. Lapsi oli aivan kamalan arka ja äidissä kiinni. Jäin kotia vaikka rahat on tosi tiukalla. Nyt lapsi on 2,5 vuotta ja voin jo alkaa ajatella päiväkotia.
kaksi viikkoa on lyhyt aika. Muutaman kuuakuden jälkeen voi helpottaa. Lapsi on kuitenkin niin pieni, että viikonloppukin katkaisee tottumisen.
Harvalla on rajuin sopeutuminen kestänyt yli puolta vuotta. Jotkut lapset protestoivat koko päiväkotiuransa hoitoonjääntiä, mutta päivät sentään alkavat jossain vaiheessa sujua.
terve. päikyn täti
Meillä suunniteltu, että lapsi menee päiväkotiin, kun on puolitoistavuotias. Huh, pelottaa jo valmiiksi. Tuttujen poika oli huutanut myös tuntikausia, oli mennyt päiväkotiin 7-kuukautisena (tämä siis ulkomailla). Oli vielä laitettu eri huoneeseen yksin, kun eivät sitä huutoa jaksaneet kuunnella:(
meni 7kk, lapsi oli aloittaessaan 3v
miten te voitte tehä tuota lapsillenne? Tekee pahaa ajatuskin, että oma lapsi siellä huutaisi.. hakisin heti pois ja hoitaisin kotona. Ihan sanonko mitä neki jonkun kirjoittajan tutut ulkomailla, jos antaneet 7kk lapsen huutaa päivät päiväkodissa hakematta pois! ja vielä jos eri huoneeseen yksin jätetty :(:( Ihan järkyttävää. pahaa tekee ajatellakin.. en ymmärrä vanhempia ja heidän tunteitaan lapsiaan kohtaan, jotka pystyy tuota tekemään. Ap:llekin sanoisin, et lapsi pois sieltä ja heti. Mitään kuukausia kannata odottaa, niin ku joku päikyn täti tuossa kerto, et joillaki menee..et normia.. huhhhuh.
Tämä on provo