Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

OVATKO NÄMÄ LIHAPULLAT HYVIÄ? (OHJE)

Vierailija
11.09.2012 |

http://www.hs.fi/ruoka/reseptit/artikkeli/Spagettia+ja+lihapullia+tomaa…



Onko joku kokeillut? Pysyvätkö pullat kuosissaan soosissa uidessaan vai hajoaako? APUA!!!!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta samantapaisia vähän maustetumpia (laitan pulliin myös kuivattua chiliä ja usein aurinkokuivattuja tomaatteja hienonnettuna) teen usein, ja kyllä meillä kaikki tykkää.



Mutta minusta EHDOTTOMASTI kannattaa paistaa niiden pullien pinta ruskeaksi pannulla ennen kastikkeeseen laittamista. Ei tulisi itse mieleenkään raakana täräyttää sinne kastikkeeseen. Kokonaan ei tarvi pannulla kypsentää mutta niin että pinta tosiaan ruskistuu nätisti ja samalla auttaa koossapysymistä.



Minusta on myös jokseenkin tarpeetonta hauduttaa tuota kastiketta noin pitkään ennen pullien lisäämistä. SIinähän se jo hautuu lähes tunnin kun ne pullat on siellä seassa, ja yksinkertaiselle tomaattikastikkeelle se on kyllä aivan riittävästi, ei ne maut kehity sillä tapaa kuin jossain liharagúussa pidempään hauduttamalla.

Vierailija
2/2 |
11.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alan kohta tehdä tuota ruokaa!

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla