Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koyiintuloaika lapsille suosituksena viranomaisilta

Vierailija
06.09.2012 |

Kotiintuloaikasuositus lapsille koko Suomeen?

Ke 05.09. 13:17 PERHE

Keskustanaisten puheenjohtaja ja kansanedustaja Elsi Katainen ehdottaa lapsille valtakunnallista kotiintuloaikaa.



Katainen toivoo Suomeen asennemuutosta. (MARKKU ULANDER)

Suomalaisten perheiden ongelmat ovat nousseet yhteiskunnalliseen keskusteluun jo pelkästään järkyttävien lasten kaltoinkohtelu-uutisten takia.

Keskustanaisten puheenjohtaja Elsi Kataisen mielestä Suomesta ei pidä tehdä holhousyhteiskuntaa, mutta asenne- ja arvomuutos on välttämätön.

– Puuttumattomuuden kulttuurin on muututtava. Helsingin Puotilassa tapahtunut 8-vuotiaan tytön surma on tuorein esimerkki siitä, mihin puuttumattomuuden kulttuuri voi johtaa ja pöyristyttävä todiste suomalaisen yhteiskunnan täydellisestä epäonnistumisesta suojella lapsia ja nuoria, Katainen sanoo.

Joissain kunnissa paikallisiin turvallisuussuunnitelmiin on kirjattu suositus lasten kotiintuloajoiksi ja Kataisen mukaan käytännöstä on saatu positiivisia kokemuksia.

Kataisen mielestä valtakunnallinen kotiintuloaika lapsille olisikin selvä arvoviesti yhteiskunnalta - vaikka kyseessä olisi vain suositus, se antaisi monille vanhemmille varmuutta asettaa rajoja lapsilleen.

– Lapsen tai nuoren paikka ei ole ilta- ja yöaikaan kadulla, jossa aikuisten maailman nurjimpaan puoleen törmääminen tuo monelle eteen kohtuuttoman suuren riskin erityisesti alkoholin ja huumeiden vuoksi. Selvä kotiintuloaika takaa lapsille ja nuorille myös riittävän yöunen, joka on edellytys vireydelle koulutyössä.

IL

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitenköhän tämä sitten käytännössä parantaisi lasten asemaa? Eiköhän ne vanhemmat, jotka ei alunperinkään ole välittäneet, missä lapsensa luuhaa iltaisin/öisin, välitä nytkään mistään "valtakunnallisesta kotiintuloaikasuosituksesta". Ja miten sitä valvottaisiin? Mikä olisi ikäraja? Eiköhän esim. 8-vuotiaalle pitäisi olla aikaisempi aika kuin 16-vuotiaalle ja sitä rataa. Entä mikä olisi sanktio suosituksen noudattamatta jättämisestä? Ei mitään? Joten miksi niitä noudatettaisiin?



Nykyisillä poliisien resursseilla epäilen liikenevän työvoimaa kysymään jokaiselta lapselta/nuorelta vaikka sen iltayhdeksän jälkeen henkkareita (harvalla nuorella on edes) ja sitten selvittää, missä on vanhemmat ja toimittaa kotiin, mikäli vanhempia saa kiinni.



"...antaisi monille vanhemmille varmuutta asettaa rajoja lapsilleen..." kysyn vaan, että millä lailla jokin suositus toisi varmuutta? Uskoisin tällaisten holhoavien suositusten vain lähinnä ärsyttävän ihmisiä. Varsinkin juuri niitä, jotka näkevät yhteiskunnan tunkevan nenänsä sinne, minne se ei kuulu.



Hieno ajatus, mutta mielestäni nyt pitäisi keskittyä siihen, että ohjataan rahavirrat sinne, missä niitä eniten tarvitaan: lastensuojelun piiriin; ennaltaehkäisevään lastensuojeluun, perheiden auttamiseen ja tukemiseen konkreettisella tasolla. Ei mitään lässynläätä juttelua, vaan siivousta/lastenhoitoa/kasvatusoppeja.



Meillä on 15v pojalla kotiintuloaika arkena klo 20.00, viikonloppuna 21.00. Kun poika täytti 13v aloin joustamaan toisinaan, jos oli kouludiscoa tai jotain muuta tapahtumaa. Mutta nuo ajat ovat olleet pääasiallisesti käytössä jo pari vuotta. Lapsi tarvitsee kuitenkin rauhoittumisen kotona, kiireettömät iltarutiinit ja kunnon yöunet vielä teininäkin. Siksi on kotiintuloajat (ikään sopeutetut). Poika nurisee niistä aina aika-ajoin, mutta kuitenkin noudattaa niitä. Mikä riittää minulle.



Joku käytännön vanhempainkurssi voisi olla paikallaan näille vanhemmille, joilla on oma vanhemmuus kateissa tavalla tai toisella. Silti sanon EI holhousyhteiskunnalle. Jos sille tielle lähdetään, niin missä kohtaa osataan lopettaa? Jos osataan.

Vierailija
2/3 |
06.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puotilassa oli kyse siitä, että kaikki puuttuivat, mutta lastensuojelu ei SILTI toiminut - missä syyksi voi kyllä hyvin epäillä sitä, että murhaajan sukulaisissa on sosiaalipamppuja. Ja/tai sitten lastensuojelu on ammattitaidoton.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikähän tämä kellonaika olisi?