Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Roskiksista dyykatuilla henkilötiedoilla ostettiin tavaroita netistä

Vierailija
06.09.2012 |






Kolme miestä tilasi väärillä henkilötiedoilla tavaraa yli 20 000 eurolla.



Älä heitä roskiin papereita, joissa on henkilötietoja! (KARI PEKONEN)



Kolme hämeenlinnalaista miestä on vangittu epäiltynä tavaroiden tilaamisesta vieraiden ihmisten henkilötiedoilla. Kesän aikana nettikaupoista on tilattu elektroniikkaa ja muita hyödykkeitä yli 20 000 euron arvosta.



Henkilötietoja miehet ovat hankkineet muun muassa penkomalla roskiksia. Suurimman osan tilaamista tavaroista miehet ovat myyneet eteenpäin



Nettikaupat toimittivat tavarat noutopisteisiin ja ilmoittivat lähetyksen saapumisesta sähköpostiin tai puhelimeen. Kolme päätekijää ja heidän kaverinsa väärensivät valtakirjan ja noutivat tavaratilauksen. Laskut lähetettiin puolestaan tilauksissa käytetyille henkilöille.



Laskun saaneet ovat tehneet poliisille rikosilmoituksen tietojensa väärinkäyttämisestä.



Kanta-Hämeen poliisi muistuttaa, ettei lehtikeräyksiin ja roskiksiin pidä aittaa papereita, joissa on henkilötietoja.

STT



http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012090516044850_uu.shtml

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla