Rintamamiestalon ostosta
Mielipiteitä kaivataan,jostain syystä olen tykästynyt nimenomaan tuon ajan asuntoihin mutta mutta hirveästi en ole positiivista kuullut. Rintsikoiden omistajat miten olette viihtyneet ja mitkä on ne näiden talojen "ongelmat" ?
Mitä minun ostajana pitäisi osata huomioida ja onko se selvä merkki ongelmista jos myyjä mainostaa piilovirhevakuuttavansa talon??
Auttakaa,en pelkää pikkuremppoja mutta pienten lasten kanssa en ole nyt valmis repimään koko asuntoa uusiksikaan.
Kommentit (21)
niin saa asbestia ja hometta pelätä.
suhtautuisin aika epäillen jos olis suht uudet pinnat. jos olis rempattu oikeasti ja kunnolla niin ei siitä pois muutettaisi poislukien erityistilanteessa
Ikkunat vaihdettiin ja seuraava talvi oli vähemmän vetoa ja lämpökin pysyi jotenkin sisällä.
Meidän talossamme on vanha pönttöuuni ja leivinuuni. Ne todellakin lämmittävät ja tuntuu että talo jotenkin hengittää tuon puulämmityksen ansiosta.
Kellarissa on vähän kellarin haju, mutta kai saa ollakin, se ei ole asuinkäytössä.
Ongelmana jotkut kai pitäisivät sitä että meillä on vain yksi vessa, keskikerroksessa ja vain yksi suihku kellarissa saunan yhteydessä. Yläkerrassa, jossa nukumme, ei vessaa ole. Eikä tarvi ollakaan.
Lattiat natisee, seinät on vinoja ja pinkopahvit välillä kupruilee. Nää on varmaan jollekin ihan nounou.
Mutta me viihdytään ja rempataan koko ajan, pihaa saa koko ajan hoitaa, nytkin pitäis olla haravoimassa.
olivat hyviä talonrakentajia sillä he puolustivat Suomea tarmokkaasti.
Ollaan asuttu kuusi vuotta, eikä olla huomattu mitään erityistä... ja juu, oli tähän jo remppoja tehty, eron takia möivät. Meillä ei ainakaan ole kummia hajuja, ja kaikki tuntuu toimivan, joten mikäpä tässä. Mukava vanha talo.
Alkuperöiskunnossa olevat talot seisovat ehjinä, muovilla pilatut eivät. Kellari pitää olla kellaritilaa, jos sinne on asuintiloja tehty, on talo todennäköiseti mätä.
Pelottaa vielä enemmän. Meillä ei yksinkertaisesti ole varaa rakentaa hirsitaloa :(
Joku noissa rintamamiestaloissa vaan niin viehättää,haluaisin sellaisen missä voisin itse rempata pinnat omalla tyylilläni. Lähinnä ne rakenneviat ahdistaa,en haluaisi joutua evakkoon jättimäisen urakan tieltä,tai vararikkoon.
Tuntuu että joka talossa on joku vika,uusi tai vanha aina uutisoidaan kosteus yms.ongelmista.
Kuntotarkastajatkin ovat kuulema ihan kettuja.
Mihin tässä voi luottaa tälläinen typerä vuokra-asuja :)
ap
Ei kannata ostaa "remontoitua", ellei saa tarkkaa selvitystä mitä on tehty ja miten. Monissa on tehty vain huono pintaremontti ja ongelmat jää muhimaan alle.
Vanhan talon remontissa ei ikinä saisi käyttää lateksimaaleja, lasivillaa, muovitapetteja ym ym., koska talon ilmanvaihto on suunniteltu niin, että materiaalit ovat hengittäviä.
Moneen rintsikkaan on kylmään kellariin rakennettu myöhemmin sauna ---> kosteusongelmia. Kylmät tilat eivät sovellu kosteiksi tiloiksi.
Sähköt ja viemäri- ja vesiputket, onko alkuperäiset? Jos, on, varmasti uusimisen tarpeessa.
Itse ostimme vanhan -46 rakennetun rintsikan ja näitä on tullut vastaan. Tosin ostimme sen remonttiaikeissa ja remontoimme talon "pohjia myöten", eli ei todellakaan mitään pintaremppaa vaan täydellinen. Eli seinät ulkoa ja sisältä auki ja uusiksi, myös lattiat, kellari täysin uusiksi, katto, salaojien kaivuu, jätevesijärjestelmän uusiminen....
Jos ei ole itse halukas tekemään täyttä remonttia ja ostaa remontoidun, kannattaa olla siis todella tarkkana miten remontti on tehty ja mitä siellä on tehty. Myös käytetyt materiaalit kannattaa huomioida!
samalla tavalla se homehtuu kuin muutkin, jos on rakennusvirheitä tai käytetty märkiä materiaaleja.
Uudessa hirsitaloss saa vielä tapella sen laskeutumisen kanssa vuositolkulla.
Hyvin tehty puurunkoinen lautatalo on ihan jees. Monet rakennusalan ihmiset on sitä mieltä että rintamamiestalot on usein 50-60 vuotiaina vasta puolessavälin käyttöikäänsä.
Mikä tahansa talo tarvitsee ylläpitohuoltoa ja aina silloin tällöin vähän isompia huoltoja ja remonntteja.
Ne talot ovat yksilöitä. On taloja, jotka on rakennettu huolella, ammattitaidolla ja rakkaudella oman perheen kodiksi. Niitä parempia taloja ei voi rakentaa.
Mutta sitten on niitäkin, jotka on kyhätty kasaan niistä tarpeista, mitä on satuttu pula-aikana saamaan, osaamatta ja tietämättä.
Pahimmassa tapauksessa ne on vielä pilattu osaamattomalla remontilla, ja vasta siinä vaiheessa on saatu aikaan lopulliset vahingot.
Tarkista talosta ainakin katto, sokkeli, ikkunat ja märkätilat, jos siinä sellaisia on. Jollakin konstilla oli hyvä päästä tarkistamaan myös eristeet, ettei niiden suhteen tule yllätystä. Se kuin voi olla ihan mitä tahansa, vaikka vanhoja sanomalehtiä tai muurahaispesää. Ei sillä, ihan hyviä eristeitä molemmat, kunhan niitä on riittävästi.
Meidän rm talo on rakennettu -40 luvun alussa.Mieheni on asunut tässä koko ikänsä ja osti sitten vanhemmiltansa monta vuotta sitten pois.Ite muutin tähän taloon 6 vuotta sitten eikä mitään rakenteellista vikaa ole ilmennyt.Juuri remontoimme yläkerran kylmän (todellakin kylmän) ja varastona olleen vintin täysin asumiskuntoon.Jännitin remonttia koska ikinä ei tiedä mitä vanha talo tuo tullessaan.Yllätykset oli positiivisia.Mitään pahaa ei löytynyt mistään.Raksamiehet jopa sanoivat että on todella suoraan rakennettu kun ottaa huomioon sen ajan työkalut yms...Lattiaeristeenä oli yläkerrassa käytetty sen ajan mukaan sanomalhtiä :D Ja niitä oli PALJON :D Eli saimme huokaista helpotuksesta ja pysyimme todellakin budjetissa :) Seuraavaksi on alakerran vuoro,sitten joskus :D
Eli tän talon kanssa on käynyt loistava "tuuri" :)
Mieheni kävi pari vuotta sitten kattomassa myös talon alla talon pohjan,sekin oli loistavassa kunnossa...
Toki on niitäkin RM taloja jotka eivät todella kaipaa kun purkutuomion...Mutta mää olen todelal tyytyväinen :)
karttaisin jos talossa on tehty remppa 70-80-luvulla. Joas myöhemmin niin pitäisi olla tieto siitä, että mitä on tehty ja miten. Jos tapetit on vaihdettu tai keittiö uusittu niin se ei nyt tiettty ole ongelma, mutta ikkunanvaihdot, seinä tai lattiarempat on (isommat). Niissä taitaa olla eristeenä milloin mitäkin esim sahanpuru taisi olla paljonkin käytetty. Se/ Ne on ihan hyviä eristeitä, mutta valuvat ajan saatossa. Asia on tietty korjattavissa, mutta remontin se vaatii tai jonkun järkevän kikkailun sisäpuolle yläkertaan. Alakerta tietty eristää erittäin hyvin.
täällä kanssa yksi rintamamiestaloon tyytyväinen, ollaan asuttu kohta kymmenen vuotta. Meidän talo on rossipohjalla eli ei ole kosteaa kellaria, samoin nykyaikaiset suikut ym on rakennettu niinkutsuttuun elintasosiipeen eli ei ole yritetty laittaa alkuperäisten rakenteiden päälle. Meidän talo ei ole lattiasta kattoon remontoitu, eli pientä epätäydellisyyttä täytyy sietää varsinkin jos itse remontoi huone kerrallaan. Tulisijaa kannattaa talvella lämmittää, se vaihtaa hyvin ilmaa.
Olen seurannut vierestä rakennustarkastajan työtä, ja aina on just näissä ne pahimmat ongelmat. Siis pinnan alle kätketty ongelma.
useita kylpyhuoneita, pyykinpesua, saunaa,...
... niin erittäin todennäköisesti tulee kestämään seuraavatkin 50 vuotta.
Kelvottomimmat ovat lahonneet asumiskelvottomiksi jo 1970-luvulla. Aikanaan jouduttiin todellakin tekemään taloja halvoista ja huonoista tarvikkeista, jopa korvikkeista.
Sitten on niitä, joita on vaihtelevalla menestyksellä remontoitu. Ne ovat kaikkein epäilyttävimpiä. Mutta ei se mitään, jos ei vanhaan alkuperäiseen osaan ole tehty mitään suuria muutoksia eikä varsinkaan vesijohtoja.
Parhaat ovat pysyneet kunnossa ja tulevat pysymään edelleen. Tarkista, että alkavaa lahoa ei löydy mistään. Johonkin aikaan oli tapana laittaa kukkapenkin ihan talon seinänviereen, mikä lahotti lautoja.
Salaojituksen puuttuminen voi olla paha vika, mutta kai se olisi jo paljastunut kuluneitten vuosikymmenien aikana.
Täällähän tuli jo ihan positiivistakin kommenttia.
Eikun asuntoa metsästämään. :)
ap
että monissa vähän huonommin rakennetuissa rintsikoissa huomaa aika helposti sen, että lattiat ovat vinot. Eli kun kävelee talossa edes takaisin, niin tarkkailkaa lattioita... Se kertoo epätasaisesta painumisesta, mikä johtuu varmaan huonosti tehdyistä pohjatöistä. Kieroon painunut talo aiheuttaa sokkelille ja seinille ongelmia.
50-luku oli erittäin köyhää aikaa ja saat todella varautua ties mihin yllätyksiin jos seiniä tai lattiaa joudut purkamaan. Siis ihan mihin vain.
Jos talo on peruskorjattu 70-80-luvulla saatttaa se erittäin todennäköisesti olla myö peruspilattu ja nyt kasvaa hometta. NÄissä pitää olla tarkkana, miten remontit tehdään. Alkuperöiskunnossa olevat talot seisovat ehjinä, muovilla pilatut eivät. Kellari pitää olla kellaritilaa, jos sinne on asuintiloja tehty, on talo todennäköiseti mätä.