Miksei sitä pidetä mitenkään ihmeellisenä, jos nelikymppinen mies tulee isäksi,
mutta jos saman ikäinen nainen tulee äidiksi, niin heti kauhistellaan?
Kommentit (6)
naisella sen sijaan lisääntymisen aika alkaa olla ohi varsin pian 45:n jälkeen.
melkein hautaan asti, jos vain vielä nousee. Ja miehiltä lapsen saaminen ei vaadi kuin sen yhden kerran pökkäisyn. Naiset joutuvat kantamaan lasta ensin 9 kk vatsassaan ja sen jälkeen (perinteisesti) huolehtimaan lapsesta vähintään sen 18 vuotta. Naiselle fyysistä työtä loppuelämäksi, miehelle viisi minuuttia nautintoa. Toki hieman kärjistettynä ;)
...jatkuu niin pitkään kuin voi lapsia saada. Jos nainen saa lapsen niin hän on hedelmällisessä iässä. En minäkään tajua yhtään miksi sitä kauhisteltaisiin, jos nainen onkin sieltä hedelmällisen iän loppupuolelta.
En oikeasti tajua miksi se herättää joissain niin vihaisia tuntemuksia.
Erilaisten kehitysvammojen esiintyminen kasvaa selvästi mitä vanhempana synnyttää. Toisaalta vammaisia tulee myös tämän palstan tavanomaisten kirjoittajien lapsista, joten vähän kaksinaismoralististahan siitä on hermostua.
Ja se et taas jos nainen on 45v ja raskaana nii se et se on 45v fyysisesti ei siitä mihinkään muutu. Eli ne kaikki äidin iän puolesta lapselle tulevat riskit ja komplikaatiot synnytyksessä jnejnejne. Siksi sitä paheksutaan.
pojat on poikia.