Tyttö vieraaksi kaverisynttäreille - miten hienosti pukeudutaan?
Miten puette 3-5 -vuotiaat lapsenne kaverisynttäreille? Juhlamekot? Samat vaatteet, kuin mitä päiväkodissa? Vai esim. hame, mutta tavallinen paita?
Auttakaa, ensimmäiset synttärit tulossa...
Kommentit (15)
on ollut monet synttärit, joissa tytöt 5-11v ovat olleet juhlatamineissaan. Kenenkään en ole huomannut varovan vaatteitaan syödessä tai riehuessa. Lapsille on kai niin luontevaa, että vaatteet palautuvat kuin taikaiskusta aina siisteinä kaappiin, vaikka olisi missä remuttu ;) En myöskään ole kuullut kenenkään vanhemman naputtavan lasten vaatteiden likaantumisesta, päinvastoin kaikki sanovat, että kone pesee ja laspen on saatava leikkiä.
Ihan ykkösiä laittaisi, ettei omalla olisi hienommat vaatteet kuin vaikkapa päivänsankarilla...mutta muuten, mielestäni on ihanaa kun pienet lapset puetaan kauniisti..! Ei peremmilla vaatteilla liikaa käyttöä ole, joten synttäreillekin on kiva käyttää niitä.
Itsellä on poikia, joten yleensä ongelmia liian hienoista vaatteista ei ole. Synttäreille laitamme ruutupaidan tai pikeepaidan, housut vaihtelee farkuista khakeihin tai kesällä siistit shortsit tai caprit.
Varmaan pukisin päälle mekon ja sukkikset. Ei mitään ison juhlan juhlamekkoa (kiiltäväpintainen silkkinen mitä esim. häihin yms. laittaisin) mutta juhlamekko kuitenkin.
Ei missään nimessä samoja vaatteita kuin pk:ssa. Toki riippuu siitäkin mitä lapsella on pk:ssa päällä. Meillä tytöllä on pk:ssa joustavakankaiset housut ja ph-paita. Joillainhan on pk:ssakin aina mekko tai hame päällä.
laittaisin 4-vuotiaalle tytölle joko siistit samettihousut ja jonkun nätin, siistin (mutta tavallisen) paidan tai sitten jonkun velour- tai puuvillamekon ja siihen sopivat sukkahousut. Ei meidän lapsella kyllä erikseen mitään juhlavaatteita olekaan...
Siis vaikka farkku- tai neulosmekon. Ei kuitenkaan mitään ykkösjuhlavaatteita.
Kannattaa ottaa huomioon että moniin synttäreihin kuuluu myös pihalla riekkumista. Kiva kun polvet ovat ihan ruohikossa niissä parhaimmissa housuissa.
Eli tietysti nätit vaatteet, mutta kuitenkin sellaiset, jotka päällä lapsi uskaltaa leikkiä. Eli ei sellaisia vaatteita, joista äiti sanoo, että "niitä ei sitten saa likastaa tai hajottaa" ja sitten tyttö istuu paikallaan kun muut leikkivät.
Eli esimerkiksi joku farkkuhame tms. kivoilla sukkahousuilla olisi nätti, mutta myös esimerkiksi helppo pestä juhlien jälkeen, eli lapsi saa rauhassa syödä ja leikkiä.
Milloin niitä parhaimpia sit muka pidetään jossei juhlapäivinä?
Jos teillä ei ole tarpeeksi hienoa käyt ostamassa.Ei kolmevuotiasta varmaan ihan heti presidentin linnaankaan kutsuta joten syntymäpäivät on juuri se oikea tilaisuus hienostella=D
neulosmekko tai farkkumekko. Ja alle väriin istuvat paita ja sukkikset, jotka on samaa väriä. Meillä siis melkein kaikki mekot on liivimekkoja, joten paita tulee alle.
Nää on sellaiset vaatteet, jotka osoittaa, että on pukeudutu nätisti synttäreitä varten, mutta ei oo kuitenkaan liian hienot, voi leikkiä vapaasti mitä vain.
Yritän ostaa sekä tytöille ja pojille aina jonkun sellaisen paidan, missä on jonkinlaiset kaulukset, siis pikeepaita-tyyppisen, niin sellaisella saa helposti tällaisen arkijuhlapukeutumisen luotua. Pojat kyllä on menneet synttäreille ihan ruutukauluspaidassa yleensä.
Meille tuli kerran yksi tyttö lepsattavissa farkuissa ja kulahtaneessa neuleessa. Ei anna hyvää vaikutelmaa.
Ja saa laittaakin. Vähän on niitä juhlia missä saisi hienostella.
Tai hameen ja paiden, mutta juhlavat. Pojalle siistit farkut ja ruutupaita/pikee. Mulla kyllä pistää silmiin että jotkut lapset on juhlissa samoissa angrybirds t-paidoissa kun tarhassakin.
Mä oon sen verran vanhanaikainen että haluun opettaa lapsille tilanteeseen sopivaa pukeutumista. Juhlat on juhlat vaikkakin sitten lastenjuhlat. Ja juhliin mennään juhlavaatteissa .
Kyllä ne lasten juhlavaatteetkin saa pestyä jos sotkua tulee. Suurin osa niistä (kaikki meidän lasten juhlavaatteet ainakin) on ihan peruskamaa pesun suhteen.
Eli siis ei haittaa vaikka likaantuu eikä lasten tarvitse juhlavaatteiden takia himmailla leikeissä.
kivat sukkahousut/trikoot ja siistin tunikan tai mekon. Sellaset vähän juhlavammat kuin tarhavaatteet, mut missä on kuitenki helppo liikkua.
Olettaen tietysti, että sen mekon voi pestä kotioloissa.
Mä ainakin laittaisin jonkun nätin mekon ja reippaat sukkikset. Hiukset vaikka vähän erillaisemmin kun tarhassa, esimerkiksi joku siisti nuttura.