Lue keskustelun säännöt.
Lääkäri ei saa ilmoittaa pahoipidellystä lapsesta poliisille
Kommentit (2)
epäily alaikäiseen kohdituneesta pahoinpitelystä. Voi ilmoittaa joko pelkästään sossulle tai sitten sekä sossulle että poliisille. Tämän tapauksen jälkeen tulen varmasti ilmoittamaan joka kerta molemmille. Onneksi ei ole ollut ruuhkaksi asti näitä tapauksia.
Täysi-ikäisen kohdalla ei saa ilmoittaa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Saa tietoonsa, että henkilö on aikeissa tehdä rikoksen, josta voidaan langettaa kuuden vuoden vankilatuomio. Käytännössä kai esim törkeä pahoinpitely, Tappo, törkeä raiskaus.
Siis mistään menneestä pahoinpitelystä ei voi kertoa mutta jos saa tietoonsa että pahoinpitely tulee jatkumaan niin voi ilmoittaa.
Tietääkö joku minkälaisissa tilanteissa sossu saa ilmoittaa poliisille? Päteekö heihin tuo sama etteivät voi tehdä rikosilmoitusta vaikka mitä näkisivät?