Mikä ei-liian-kilpailuhenkinen urheiluharrastus 6 v pojalle?
Harrastaa nyt jalkapalloa, mutta ei ole tarpeeksi kilpailutahtoa kyseiseen lajiin. Ottaa enemmänkin leikin kannalta ja se ei sovi lajin ominaisuuksiin koska sehän on jo vakavaa peliä tuonkin ikäisillä.
Haluasin, että lapsi harrastaa jotain liikunnallista ja olisi kiva käydä kokeilemassakin jotain uutta.
Kommentit (16)
vaikka joku budolaji, missä ei kilpailla? Aikido tuli ainakin ekana mieleen, muitakin ei-kilpailulajeja varmasti on.
mutta 8 vuotiaiden jo on. Tai ei lasten mielestä, mutta vanhemmat tappelee keskenään ja haukkuu valmentajia ja kaikkia muita. Siinä sitä vanhemmat vie lasten ilon harrastaa, kun asetetaan kauheita paineita ja meuhkataan keskenään. Kuka lapsi sellaista viitsii katsella, mieluummin lopettaa harrastamisen.
Entä sähly? Jääkiekko? Ne ei ainakaan täällä ole niin pahoja vanhempienkaan kesken.
pyöräily vaikka isän kanssa, seinä- tai kalliokiipeily, tanssiminen esim street dance, parkour-hyppely, geokätköily ja samoilu, melonta tai soutu, sirkuskoulu, ...
Meidän 8v innostui kovasti kun kävi kokeilemassa siskon ja minun (äidin) kanssa.
kyllä fudiksessa löytyy joukkueita, missä saan harrastaa vaan omaksi ilokseen! Ei kaikista tule ammattilaisia eikä kaikki halua harrastaa joka ilta veren maku suusta. Ja se on ok. Sen takia on eri tasoisia joukkueita.
Vaikka siinäkin on kilpailuja, niin sarjoja on kaikenikäisille ja -kuntoisille pikkulapsista mummoihin ja vaareihin. Metsässä on kiva mennä, kun ei ole koko ajan yleisön nähtävillä, joten tarvittaessa voi ihan rauhassa välillä kävelläkin (ja joskus se on tarpeen ihan siksikin, että ehtisi lukea karttaa). Kukaan ei hauku niitä, jotka eivät ole sarjansa kärkipäässä.
6-vuotiaana; ainakin 7-vuotiaana. Siellä on hyvät suojat ja oppii yhteistyötä, kun harjoituksia tehdään monesti parina (ei vakipareja vaan varmaan vaihtuu). Ensimmäinen vyökoe tehdään ryhmässä ja vyökokeisiin pääsee, jos valmentaja katsoo, että on valmis siihen. Ei ole pakko mennä, ja harrastaa voi aika hyvin omassa tahdissa ja ihan huvikseen. Meidän 11-v poika on harrastanut tkd:ta 4 vuotta, ja otti nyt rinnalle futiksen :)
Meidän poika käy parkourissa ja telinevoimistelussa ja sanoisin, että jälkimmäinen on kyllä hyvinkin kilpailuhenkistä... Parkourissa on periaatteena, että jokainen tekee oman tasonsa mukaan.
telinevoimistelu
Telinejumpassa 6-vuotiaatkin harjoittelevat viikossa 4-5 kertaa ja 8-vuotiaina putoaa kelkasta jos ei mene kilparyhmään.
Laspi oppii lukemaan karttaa, ulkoilee metsässä raittiissa ilmassa, saa kavereita muista suunnistusseuran lapsista jne. Talvella voi harrastaa esim. salibandya tai jotain muuta vastaavaa sisäliikuntaa, tai sitten hiihtoa.
ja jos vanhemmilla riittää rahaa niin, että voi ostaa purjeveneen/-veneitä, ja jos koko perhe harrastaa purjehtimista muutenkin. Muuten ei ole kovin todennäköistä, että lapsi alkaa purjehtia.
Kilpa-autoilu vaatii myös rahaa, mutta onnistuu sentään sisämaassa. Täten sitäkään ei oikein voi verrata purjehtimiseen, mikä on Suomessa vielä pienemmän piirin harrastus.
Siispä summa summarum: aika huvittavaa ehdottaa purjehdusta harrastukseksi 6 v:lle, kun ei tiedä perheestä ja lapsesta yhtään mitään.
Itsekin olen. Henri Toivonen oppi ajamaan autoa viisivuotiaana.
En nyt retkiveneilyä ehdottanut - liikuntaharrastustahan tässä oltiin vailla.
Optimistijollilla ne lapset harjoittelevat, ja alkeet treenataan seurojen vuokrajollilla. Varmastikaan ei kannata omaa ostaa ellei lapsi todella osoita innostuksen merkkejä. Halvempi harrastus purjehdus on, kuin esimerkiksi ratsastus, jota joku yllä ehdotti.