Nyt Huuto.net vaatii noutomahdollisuutta myyjältä tai lähettämään postiennakolla!
No on tämä kanssa!
Huuto.netistä tuli muutoin asiallinen ja järkevä turvallisuuteen liittyvä viesti mutta tämä sai niskavillat nousemaan pystyyn!
"Ole myös erityisen tarkkana silloin kun:
- Kun myyjä ei suostu tapaamaan tai lähettämään tuotetta postiennakolla ennakkotarkastusoikeudella"
Kommentit (15)
Ei kai siellä kukaan suostu postiennakolla lähettämään.
Ole myös erityisen tarkkana silloin:
- Kun myynnissä on uusi haluttu tuote huomattavasti alle ovh-hinnan lyhyellä myyntiajalla
- Kun maksua pyydetään jonnekin muualle kuin myyjän omalle henkilökohtaiselle pankkitilille
- Kun myyjä ei suostu tapaamaan tai lähettämään tuotetta postiennakolla ennakkotarkastusoikeudella
Vältytään ainakin niiltä, ettei tuote vastaakaan sitä mitä myyjä kuvittelee. Eli joko pääsee näkemään ostamansa asian ennakkoon myyjän luona tai sitten tilaa postiennakolla niin, että voi pakettia lunastaessaan tarkistaa että tuote on sitä mitä pitää.
Mikä ongelma tässä oikein on?
Ja miksette suostu lähettämään postiennakolla? Ostajahan ne kulut maksaa?
Tuohon on hyvä uudistus Vältytään ainakin niiltä, ettei tuote vastaakaan sitä mitä myyjä kuvittelee. Eli joko pääsee näkemään ostamansa asian ennakkoon myyjän luona tai sitten tilaa postiennakolla niin, että voi pakettia lunastaessaan tarkistaa että tuote on sitä mitä pitää.
Mikä ongelma tässä oikein on?
Ja miksette suostu lähettämään postiennakolla? Ostajahan ne kulut maksaa?
eli postimaksut molempiin suuntiin ja postiennakkomaksun.
"vaatii" ei ola sama kuin "ole erityisen tarkkana".
Taas on lusikalla annettu jne.
Minä sain viestin, jonka mukaan pitää vain olla varovainen eli eiköhän jokainen täysjärkinen tajua, että jos 1000 euron telkkari on myynnissä 200 euron hintaan eikä sitä voi noutaa, niin jotain outoa on tekeillä.
Jatka vaan samaan rehelliseen malliin ja täytä ne muut ranskalaisen viivat siitä listasta, jos pystyt.
yksinkertaisesti siitä syystä, että hakuohareita on tullut niin paljon, että mitta on täysi! Voitte kiittää kanssaostajianne tästä ihanasta jutusta. Sellainen venyttely hakujen kanssa kuukausi, jopa kaksi ja sitten ei otakkaan, niin on ikävää kiusantekoa! Ja jotkut jahkaa, vaihtaa hakuaikaa 10 kertaa, odotan ja odotan, enkä pääse minnekään kotoa ja sitten soitetaan kohta, että anteeksi en pääsekkään nyt. Ja mullakin on voinut olla jokin tärkeä meno, jota siirsin ostajan vuoksi! Ja sitten on nää, jotka haluaa nähdä jossain kadun kulmassa, siellä vartoon nälkäisenä koko lounastaukoni tai tunkee mun työpaikalle! Ja suuttuu, jos todellakaan ei käy.
No tästä iloisesta tunteenpurkauksesta näette, että miten olen niin tyytyväinen ostajiin, jotka heti maksaa ja saan heti huomenna aamulla pudottaa tuotteen työmatkalla postilaatikkoon, ilman vaivaa ja vetkuttelua päivätolkulla. Ja kun näitäkin ostajia riittää, niin noutakoon jahkaajat muilta.
Pelkkää kiitos ja positiivista palautetta tullut yli +200. Kiireen takia en ole aktiivimyyjä, myyn siis silloin tällöin kerralla muutamia tuotteita. En tosiaankaan halua, että joka nuttua pitäisi noutaa ja päästä katsomaan. Vääntämään aikatauluista ja katsojat eivät sitten tulekaan. Jo on!
Onneksi, olen pääsääntöisesti asioinut vain mukavien ihmisten kanssa mutta joukkoon on kyllä mahtunut muutama toisenlainenkin tapaus.
Ostajat tulevat, jos muistavat. Hirveä sovittaminen aikatauluissa ja kyttääminen, että koska tulee hakemaan jotain 3 e:n hintaista tavaraa. Ja se tinkiminen noudettaessa: eikö tätä saisi ilmaiseksi, kun tultiin näin kauas tätä noutamaan, kuka maksaa bensarahat jne.
Jos joku haluaa noutaa, olen sopinut tietyn paikan lähikaupungissa ja ilmoittanut, että nouto on siellä tiettyyn aikaan, yhtään en odota. Yleensä tuo ei sovi.
noutomahdollisuutta tai suostu lähettämään postiennakolla. Se Lähetetty tuotehan voi lojua ties missä paskasessa liejukämpässä kuukausikaupalla. Ja sitten ostaja päättäkin palauttaa tuotteen.
Ajatelkaa minkä mahdollisuuden kiusaajat saavat tästä! ;-((
Kiva saada epäluotettavan maine jos ei anna noutomahdollisuutta tai suostu lähettämään postiennakolla. Se Lähetetty tuotehan voi lojua ties missä paskasessa liejukämpässä kuukausikaupalla. Ja sitten ostaja päättäkin palauttaa tuotteen.
Ajatelkaa minkä mahdollisuuden kiusaajat saavat tästä! ;-((
vaan sellaista, joka myy postikennakolla, mutta ei anna lupaa tarkastaa sitä postiennakkopakettia ennen maksua. jos siis oikein sanatarkasti asian tulkitsee. mä en nyt ymmärtänyt, että miten se lähetetty tuote voi lojua jossain ja sitten se palautettaisiin, miten se liittyy avaukseen?
ei postiennakolla?