neuvoja kaivataan, työ vai kotihoito??
Eli siis tilanteemme tämä: Poika täyttää tammikuun lopulla 2-vuotta ja olemme saaneet kunnallisen tarhapaikan tammikuusta-06. En ole vielä varmistanut paikkaa, mutta se pitäisi tehdä ensi vkolla enkä tiedä mitä teen!! otankko paikan vastaan ja hakeudun töihin (ei vielä olemassa työtä) vai jäänkö ensi syksyyn vielä kotiin. pelottaa toisaalta viedä isoon päiväkotiin mutta toisaalta voisin aloittaa jo myös työt, esim. ala-asteen opettajana johon olisin kylläkin epäpätevä mutta työ mahdollisuuksien rajoissa.Toiveissa olisi toinen lapsi, jonka " tekeminen" venyisi jos jäisin vielä esikoisen kanssa kotiin. Mutta toisaalta ainakin tulisi hoidettua lapset yksitellen " kunnolla" jos jäisin kotiin, eipähän ketään toinen veisi huomiota esikoiselta vielä vähään aikaan. Ikäeroksi tulisi jos menisin töihin ainakin kolme vuotta, jos en menisi kuin vasta syksyllä, ainakin kolme ja puoli vuotta. Voiko näitä asioita edes ajatella näin??Olen ihan sekaisin kun en tiedä mitä teen. Minulla on akateeminen tutkinto -en pelkää töiden saamisen puolesta, ainut huoli on jos lapsi kärsii päivähoidossa ja jos päivistä tulisi pitkät. Kestäisikö kenties paremmin vanhemapana päiväkotiarjen -voisi olla jopa silloin innoissaan!! Vielä hommaa vaikeuttaa se, että olisimme kummatkin todennäköisesti toisen kunnan puolella töissä kuin lapsemme päiväkoti olisi, tulisiko päivistä todella pitkät tällä tavalla? Kysymykseni varmaa olisikin; viedäkö 2-vuotias päiväkotiin tammi-tai elokuussa? Ja miten ajoittaa toisen lapsen hankintaa?venyttääkö vai aloitanko työt niin voisi toisen lapsen hankintaakin ajatella jo hieman aiemmin?? Tiedän että meidän perheen nämä asiat pitäisi päättää, mutta nyt kaipaisin varmaankin hyvi¨ajatuksia myös teiltä arvon kanssasisaret!!! KIITOS KAUNIS!
T: ÄIPPÄ+poika1v10kk
Kommentit (5)
jos todella olet ihan kahden vaiheilla, mikispä et ottaisi sitä paikkaa vastaan ja pitäisi siis ovea auki töihin menollekin vielä pari kuukautta? Hoitopaikanhan voi perua ihan viime tingassakin, vaikka se tietysti on hankalampaa pk:lle.
Jos taloudellinen tilanne sallii, voisit vaikka aloitella lapsen kanssa päiväkodissa niin että olet itse vielä kotona: lapsi olisi lyhyitä päiviä hoidossa ja sinä voisit rauhassa etsiskellä töitä. Jos juuri sopivaa työtä ei löydy, tai hoito tuntuu liian rankalta, voisit ottaa lapsen takaisin kotiin ja odotella sinne elokuulle.
Kuten sanottua, minä jäin vastaavassa tilnateessa vielä puoleksi vuodeksi kotiin: halusin olla lasten kanssa vielä yhden kesän vapaalla enkä ole sitä päätöstä kyllä koskaan katunut. Toisaalta jos sinä haet opettajan hommia, niin edessähän olisi joka tapauksessa pitkä kesäloma jo muutaman kuukauden töiden jälkeen...
parempi jättää se hoitoon vienti elokuuhun. Ei tasan 2v- tarvitse mitään tarhoja, ellei ole pakko. Ja elokuussa on paljon helpompikin aloittaa hoito, kun ei ole talvivaatteiden pukemista, ilmat ovat vielä lämpimiä ja illat valoisia.
Sinuna silti olisin hetken töissä ennen toista lasta, jotta saisin vähän enemmän äitiyspäivärahoja. Ja mitä sitten, vaikka lapsilla olisikin vähän enemmän ikäeroja, voivat hyvinkin tulla juttuun, vaikka ikäeroa olisi huikeat 4 vuotta! Tuttavaperheessä pojat ovat nyt 1.5v ja 4v, ja ainakaan vielä heistä ei ole ollut toisilleen mitään seuraa. Toisaalta isommalla ikäerolla vanhempi on jo sen verran viisaampi, että osaa ottaa hyvin pienemmän huomioon.
Ja jos ihan oikeasti olisit töihin vuoden alusta menossa, varmasti olisit jo niitä töitä oikeasti hakenut. Jos vain on taloudellisesti mahdollista olla kotona syksyyn asti, ole ihmeessä!
T. Emmakaisa + lapsi 3v.10kk (joka aloitti hoidossa 1v.3kk vanhana)
Epävarmuutesi johtuu siitä, että sinua pelottaa lapsen hoitoonlaittaminen, joka luultavimmin onnistuu loistavasti. Sanon näin, sillä itselläni oli aivan samanlainen tilanne vuosi sitten. Lapsi oli samanikäinen, hoitopaikka oli olemassa, mutta työstä ei vielä tietoakaan. Kun hoitoonvienti lähestyi, aloin itsekin miettiä jääväni vielä pidemmäksi aikaa kotiin (mielessä oli kaikenlaisia kauhukuvia lapsen sopeutumattomuudesta jne). Meillä oli ajatuksena se, että ehtisin olla jonkin aikaa töissä ennen toista lasta ihan oman urani vuoksi. Jos olisin jäänyt pidemmäksi ajaksi kotiin esikoisen kanssa, olisi suunnitelmat toisesta lapsesta lykkääntynyt ja samalla lasten mahdollinen ikäero pidentynyt selvästi (kyllä näitä asioita voi tältäkin kantilta ajatella.).
Onneksi sitten pysyin päätöksessäni. Sain töitä aika pian pojan hoidonaloituksen jälkeen ja olen nyt vakituisessa työsuhteessa. Pojan hoidonaloitus sujui hienosti ja poika viihtyy hoitopaikassaan loistavasti. Ujolle pojalle hoitoonmeno on itseasiassa tehnyt tosi hyvää. Työssäoloa on nyt takana 10 kuukautta ja olemme voineet aloittaa kuumeilut toisesta lapsesta :).
Juttelin tänään päiväkodin johtajan kanssa -kysyin onko puolella vuodella merkitystä päiväkodin hoidon aloituksen kannalta; onko 2v vai 2,5 vuotias kun aloittaisi hoidon. Hän vastasi, että olisi; 2,5 vuotias pärjää huomattavasti paremmin monissa taidoissa mitä piväkodissa tarvitaan (syöminen, pukeminen ym.) ja päiväkodin ammattilaisena suosittelee vielä mahdollisuuksien mukaan kotihoitoa syksyyn jos itse jaksan olla ja rahavarat sallii. (ellei mahdollisuutta pph:lle). Muistutti vielä päiväkodin laitosmaisuudesta, tädeillä ei niin paljon aikaa sylitellä kuin kotona vanhemmilla tai pph:lla, jota vielä 2-vuotias tarvitsee ja muutenkin yksillöstä huomiota. Ja jos sattuisin saamaan hyvän työn, jonka haluaisin ottaa, on kunta kuitenkin velvollinen järjestämään sen hoitopaikan parissa, kolmessa vkossa. Jotenka päätin jäädä syksyksi kotiin, ehkä helpompi saada oman alan töitäkin syksyllä kun koko lukuvuosi käytössä, jos kouluunkin haluan hakea. Ja jos puntaroin sitäkin, onko se työ tärkeämpää kuin pojan ekat elinvuodet, niin vastaus on aika selvä, ei ole! Ehkä työstäkin nauttii sitten enemmän, kun se ei ole enää " niin pojalta pois" !!Mut tosi hyviä neuvoja teillä kaikilla oli, kiitos niistä!! Tästä palstasta ja muiden kokemuksista saa paljon irti!!
jos olisin sinä tuossa tilanteessa, olisin varmaan kotona vielä elokuuhun ja veisin vasta sitten lapsen hoitoon ja itse töihin. Se on lapselle pitkä aika ja on sitten jo huomattavasti isompi syksyllä ja päiväkotielämäkin todennäköisesti helpompaa. Itselle ne kuukaudet hurahtavat loppujen lopuksi hyvin nopeasti..
Nauttisin vielä kotonaolosta jos se vain muuten on mahdollista. Mutta tämä siis vain minun mielipiteeni :)