Facebookin sisäpiiri :(
Mua niin ärsyttää tuolla Facebookissa tiettyjen ihmisten sisäpiiri. Nämä naiset asuvat ihan tässä naapurustossa. Ennen kuuluin porukkaan mukaan mutta jostain syystä minut on nyt unohdettu. Niin irl kuin tuollakin Facebookissa. Mihinkään mitä kirjoitan, ei kommentoida saati tykätä. Elämäni ei siis ilmeisesti kiinnosta ketään. Mutta annas kun nämä naiset jotain päivittää, niin jopas ollaan tykkäämättä heti ensi minuuteilla. Teinkin niin, kerran minä en enää kiinnosta näitä tiettyjä ihmisiä, mukautin listaa niin etteivät he enää näe mitä tuonne kirjoitan. Juu-u, lapsellista ehkä mutta kerran minuun ei enää haluta yhteyttä pitää, eikä kuulumisiani kysellä, niin eivät kyllä sitä facebookinkaan kautta saa tietää!
Kommentit (8)
muistithan itse kommentoida ja tykätä heidän päivityksistään? Itse ainakin kommentoin paljon nille ihmisille, jotka myös kommentoivat minulle. Se on vastavuoroista.
Koita laittaa heidät takaisin listallesi. Kommentoi hauskalla, ystävällisellä ja lempeällä tyylillä heidät päivityksiään ja tykkäile ahkerasti. Ihan varmasti hekin alkavat kommentoimaan sinun statuksia. Pidä myös huoli, että päivityksesi ovat positiiviseen sävyyn kirjoitettuja. Jotkut eivät aina huomaa kirjoittavansa hieman "valitustyyliin" ja sellaiseen on ikävä kommentoida ja eihän niihin sitä peukkuakaan voi painaa.
Tsemppiä sinulle ja mukavaa syksyn alkua! Toivon kovasti, että saisit tuota toivomaasi vastavuoroisuutta Facebookissa :)
Voiko olla tyhjempää, tyhmempää ja lapsellisempaa meinikiä, kuin joku tykkäämisten laskeminen ja vertailu muiden fb-lärvien kanssa. Tämäkin aloitus kertoo kaiken olennaisen ihmisistä, joille fb on tärkeä osa elämää.
nyt hyvä ihminen pois sieltä fb:sta. Itsekkin lähdin sieltä kun alkoi ärsyttämään koko touhu. Ihmiset elää siellä kiiltokuva elämää, kerrotaan vain hyvät ja asiat ja hehkutetaan ihanaa perhe-elämää vaikka totuus on ihan toinen.
Koko fb on todella lapsellinen väline. En ole katunut päiväkään kun lähdin sieltä pois.
Ap:hän kertoi, etteivät naapurit ole häneen yhteyksissä myöskään enää in real life. Toisin sanoen turhaa hänen on kytätä jotain Facebook-tykkäämisiä, jos välttelevät häntä muutenkin heti kun ovesta pihalle astuu.
Jotain skismaa ap:n ja naapureiden välillä ilmeisesti on, tiesi ap sitten syytä siihen tai ei. Tai sitten hän on erisorttinen ihminen kuin naapurinsa eivätkä nämä vain tykkää hakeutua hänen seuraansa tosielämässä eivätkä tietenkään sitten Facebookissakaan.
Ei ihmisiä voi pakottaa kavereikseen. Nyt ap:n on vain haettava kaverinsa muualta kuin aidan toiselta puolelta.
nyt hyvä ihminen pois sieltä fb:sta. Itsekkin lähdin sieltä kun alkoi ärsyttämään koko touhu. Ihmiset elää siellä kiiltokuva elämää, kerrotaan vain hyvät ja asiat ja hehkutetaan ihanaa perhe-elämää vaikka totuus on ihan toinen.
Koko fb on todella lapsellinen väline. En ole katunut päiväkään kun lähdin sieltä pois.
Fb tekee oikeesti huonoa ihmisille. Itselläni oli vaikeat ajat elämässäni ja tuli vaan kurjempi mieli lukiessani pelkkää hehkutusta.
Nyt elämäni on raiteillaan muttei tulisi mieleenikään lähteä kehuskelemaan elämälläni jossain fb:ssa.
Miksi siitä on tullut pelkkä kehuskelupaikka?? Onko ihmisillä kavereina sellaisia, joille täytyy esittää muuta?
Kertokaa mulle!
Kaikki sellaiset verkkosivut, joilla ollaan omalla nimellä esillä joillekin vanhoille koulukavereille ym., ovat kehuskelupaikkoja. Niin oli se Koulukaverit-sivustokin ja niin on Facebook myös. Ihan ymmärrettävää: menisitkö itekään jonnekin luokkakokoukseen tilittämään kaikille, kuinka kurjaa oikeasti on.
Niitä Facebook-kehuja ei kannata uskoa täysillä. Ei sinne kerrota silloin, kun menee huonosti. Paitsi sitten jotkut tietyt elämäntapavalittajat, mutta nekin yleensä laittaa vali-vali-päivitykset piiloon joltain yläasteaikojen tutuilta.
äly hoi älä jätä. Ryve, ryve