voiko oksentaminen olla yksi allergian merkki?
...meillä poika 1v4kk ja on nyt jonkun aikaa välillä aina oksentanut ja oksennus on ollut limaa ja sit sellainen valkoinen köntti, oisko maitoa? Sit yhesti, kun annoin reilummin kananmunaa, niin oksennus oli limaa ja ne kananmunan valkuaiset sellaisina paloina??? Mietityttää???
Kommentit (5)
...meillä tyttö oksensi, kun söi pähkinää...vakava allergia todettiin.
Ja se on vieläpä ns. raju reaktio. Sinuna en nyt antaisi kananmunaa missään muodossa ainakaan ½ vuoteen, mielellään vuoteen, sitten altistus.
Lääkäriltä saatte varmasti lisäohjeita, mutta meillä oksennusoireiden jälkeen kokeillaan ruoka-ainetta iholle, sitten poskeen, huuleen, ja vasta sitten suuhun, ellei ole reaktiota tullut. Ja oksentaminen niin raju oire, että sen jälkeen meillä 1 vuoden tauko. Meillä lääkärin ohjeistuksella kaikki kokeilut ja altistukset.
Eli jos maito ja muna ovat epäsopivia, niin vehnäkin saattaa olla.
meillä tyttö hyvin allerginen ja kun minä vuoden tiukkaa imetysdieettiä pitäneenä menin kebapille niin tyttö oksensi koko seuraavan yön. Eli vähemmästäkin.
oksentaminen voi olla rajukin oire allergiasta. Oksentamiseen voi olla tietysti muitakin syitä, enkä yhtään osaa sanoa voisiko teillä olla allergiasta kyse. Maito ja kananmuna ovat kyllä aika yleisiä allergiaoireiden aiheuttajia.