Ihanko totta mammat on näpistelijöitä?
Kommentit (9)
Tämänkö takia saan aina myymäläetsivän perääni, kun menen vaunujen kanssa kauppoihin?
Jos olen puettu työvaatteisiin (siistiin jakkupukuun tmv) ja menen yksin, meikit päällä ja tukka vimpanpäälle niin koskaan ei myymäläetsivä ole tarkkaillut (ne vaan näkee niin kaukaa, kun menevät aina sinne minne itsekin, osastolta toiselle). Mutta annas olla kun menen ihan tavallisissa vaatteissa, ilman meikkiä, tukka sipastu vain ponnarille, ja lapsen kanssa vaunutellen, on heti muutamissa myymälöissä (esim. Stockmann) myymäläetsivä peräässä! Uskoo sitten, kun menen pari kertaa maksamaan eri ostoja, niin siirtyy toiseen "uhriin".
Oikeasti koen loukkaavana sen myymäläetsivän perässä kulkemisen. Jos näyttää köyhältä, ei ole varas! Ja toistepäin. On se kumma että työvaatteissa saa olla ihan rauhassa, mutta vapaapäivänlookilla imee kaikki myymäläetsivät perään!!
Nyt tiedän syyt: varastelevat WT-mammat vaunuineen. VOI VEEE! Ja tästä kärsivät ne rehelliset tavikset!
Olen varastanut kaupasta noin 5 vaippapakettia, kun työnsin ne vaunujen alaosaan. En ole muulloin koskaan varastanut. Unohdin yksinkertaisesti maksaa!
Olen varastanut kaupasta noin 5 vaippapakettia, kun työnsin ne vaunujen alaosaan. En ole muulloin koskaan varastanut. Unohdin yksinkertaisesti maksaa!
Voitko kertoa vaunujen merkin ja mallin kun meidän emmaljungiin ei mahdu kuin kaksi pakettia kerralla.
Vahingossa jää maksamatta. Aina on kyseessä ollut ostoskärryihin jäänyt hiivapaketti tai kardemummaputkilo. Olen latonut tavarat kassahihnalle, maksanut ja pakannut kassiin, kassit takaisin ostoskärryyn ja lähtenyt autolle. Tavaroita autoon lastatessani olen sitten huomannut erheeni, no en todellakaan enää lähde kassalle sitä maksamaan.
Kysyy vielä mitä mieltä muut ovat sellaista, hyi helkutti, sanon vaan :P
oli toppatakit kiinnitetty omituisesti henkareihin ja henkarit kiinni tankoon. Ihmettelin miten saan sellaisen ostettua ja myyjä tuli neuvomaan että kysy lupa jos haluat sovittaa, niitä ei saa itse irrottaa. Ostopäätöksen tehtyäni myyjä irrotti takin talteen kassalle kun kiersin muita pöytiä, etten lähde vielä takki pöksyihini tungettuna ulos.
Olin ällistynyt. Mammat varastaa toistensa vanhoja lastenvaatteita :O Noloa esitellä tyttärelle: katsos miten nätin takin äiti tänään "löysi" sulle.. Kohta kirppareilla on läpivalaisulaitteet ja vihikoirat.
Vaatteita myyvä äiti voi olla paljon varasta köyhempi, ikinä en voisi missään taloudellisessa tilanteessa varastaa ja kaikkein vähiten toisen lapsen vaatteita omalleni.
Vieköhän joku joskus meidän rattaatkin kun solmin kengännauhojani, nakkaa vaan lapsen hankeen jos sitä ei ole hitsattu takinvetskarista kiinni runkoon. Aloitekykyä,vau!
Ja tää mamma jäi tänään meikkien varastamisesta kii. :( Lasten vaatteet on niin kalliita, ettei yh voi muuten kauneudesta huolta pitää
joka ei liity äitiyteen millään tavalla. Jos ihmisen moraalikäsitykset ovat vääristyneet, siihen ei lapsen syntymä auta.
Myymälävarkaita on lapsista opiskelijoihin, kotiäideistä uranaisiin ja työttömistä eläkeläisiin. Ei katso sukupuolta eikä kansalaisuutta.
Paitsi, koskaan en ole nähnyt japanilaisten varastevan!
t. myyjä
Tänään on ollu aihe taas keskusteluissa. Mä ainakin kuulun molempiin ryhmiin. Vahinko on sattunut kerran ja lukuisia kertoja vaatteiden alla on tullut varastettua. Kiinni jään niin harvoin, ettei niistä haittaa ole.