Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Missä iässä ensimmäiset vaihdevuosioireet?

Vierailija
18.08.2012 |

Olen vasta 45 v, mutta nyt selkeästi tuli kuumat aallot. Pöh. Lapsi vasta 3. Muuten olen kyllä elämäni kunnossa.



Millaisia oireita ja missä iässä teille tullut.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

alkaneet vaihdevuosioireet. Itse olen nyt 48-vuotias, kohtu on poistettu nelikymppisenä, mutta mitään oireita en ole ihmeekseni vielä huomannut. Munasarjoja ei poistettu, mutta kuulemma kohdunpoistokin aikaistaisi vaihdevuosia.



Eikös vaihdevuodet kestä suurin piirtein yhtä kauan kaikilla, joten muutaman vuoden kuluttua olet päässyt niistä eroon. Minulla on vielä koko lysti edessä :)

Vierailija
2/2 |
18.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten olette helpottaneet oireita. Kaverini sai lapsen ja sen jälkeen rintasyövän ja sitten piti just just nelikymppisenä ottaa vastaan vaihdevuoret lääkityksellä, koska se ehkäisee syövän uusimista. Rankkaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla