Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Murrosikä, miten osaan kohdata sen?

Vierailija
17.08.2012 |

Mulla on kaksi teiniä, toinen on alusta asti ollut haastava, ja toinen lähes ylikiltti.



Nyt on kamalaa, kun sen haastavan kanssa sujuu hyvin, vaikka yhteen otetaankin, mutta sitähän on tehty jo vuosikaudet. MUTTA tämän toisen kohdalla, en osaa käyttäytä oikein, jos se mokaa tai tekee tyhmästi, mä jostain syystä yritän alistaa sen, nolata tms. Sanon tyyliin, että en olis uskonut, ettet tajua tuota jne.



Näen hänen silmistään, kuinka loukkaantuu ja sen jälkeen mullekin tulee erittäin pahamieli, mutta tehty mikä tehty. Alenenko itse pahemmaksi teiniksi ja miksi???

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ajattelen syyn olevan odotuksissa. Minulle on syntynyt tietyt odotukset kilttiä ja hyvinkäyttäytyvää lasta kohtaan ja kun nämä odotukset eivät täyty tai lapsi ei käyttäydy niiden odotusten mukaan, saan itse siitä hepulin.



Olen nyt ihan tiedostaen muuttanut omaa käyttäytymistäni ja antanut myös sille kiltille tilaa angstata angstinsa tukien enkä mollaten.

Vierailija
2/2 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti onnistuu, ettei tule lytänneeksi tuota teiniä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla