Mitä teidän 10-vuotiaat katsoo telkkarista?
10v. kertoo kaveriden katsovan mm. Simpsoneita ja Duudsonit tuli taloon (joka tulee kai vasta kymmeneltä!?). Meillä ei pikkusisarusten vuoksi ole katsottu Putouksen ja Hauskimpien kotiden lisäksi juuri muuta kuin lasten ohjelmia. Nyt kun asiasta tuli puhe, lupasin, että voisi katsoa jotain muutakin, vaikka nauhoitettuna niin, ettei pienemmät ole kotona.
Kommentit (14)
plus joitain lastenohjelmia. Piirretyt ei enää nappaa paitsi elokuvana esim Ice age ja madagascar.
mutta eipä tämä aihe ole ollut tapetilla aiemmin. Nyt vasta tuli puheeksi, että lapsi haluaa katsoa muutakin. Kyllä siinä rajoittaa sekin, että meillä käydään nukkumaan ajoissa, eikä lapset ala katsoa ohjelmaa, joka loppuu liian myöhään.
keväällä. Tulivat niin myöhään että tallensin digiboxiin ja sitten katsottiin jaksot yhdessä päivällä. Mä olen aika tiukkis, meillä ei katsota esim. Salkkareita, mutta tiettyjä ohjelmia olen antanut katsoa ihan sen takia, kun niistä niin puhutaan koulussa ja lapsi jää tavallaan tietyistä jutuista täysin ulkopuolelle. Useimmat lapset katsovat aivan oikeasti kamaliakin ohjelmia jo pienestä pitäen. Aivan järkyttävää käytöstä vanhemmilta, mutta mä olen mieluummin ilkeä äiti ja kiellä k-ohjelmat lapsiltani.
Avara Luonto ohjelman :-) Ei halua katsella muuta, ei kuulemma kiinnosta...
Kakkonen on lapsille paras kanava, ja muutkin YLEn kanavat. K-12 ei katsota.
Midsomerin murhat ja Ryhmä Pullman suosikkeja. Sitten katsoo myös antiikki ohjelmia BBC:ltä. toki kaikkein suurin suosikki on Top Gear.
Salkkareitakin haluaisi kovasti, mutta en ole antanut, koska mielestäni se ei ole tuon ikäisille sopiva ohjelma. Olen sanonut, että "katsotaan tilanne uudelleen joskus muutaman vuoden päästä". Toistaiseksi on kyllä uskonut.
Lisäksi tykkää katsoa Poiroteja ja neiti Marplea ja apua, uskallankohan edes tunnustaa: Täydellisiä Naisia.
Katsellaan "hömppäleffoja" kuten Blondin Kosto, Clueless, Pretty Woman jne. yhdessä "tyttöjen leffaillassa".
Katsoo myös noita luonto-ohjelmia ihan friikkinä ja katsoo sitten toisaalta aamuisin myös lastenohjelmia, Muumeja, Galaxia.
No meidän 10 vuotiaalle menee jo esim Harry Potter ja Taru sormusten herrasta kun hän on fantasian ystävä eikä oikein ole muuta kuin ne koska hän ei vain perus ohjelmia niin helposti lähde katsomaan
Ei oikein mitään. Sovittiin, että kesällä katsotaan yhdessä Tähtien Sodat. Jotain piirrettyjä leffoja on katsonut mutta aika vähän
Me katsotaan yhdessä selviytyjiä, farmia, summitia ym. Harvoin kuitenkaan suorana vaan yleensä jälkikäteen katsomon tai ruudun kautta. Neiti Marplet myös suosikkeja.
Itsekseen katsoo Studio Ghiblin leffoja, jotka osa mun mielestä aika pelottavia mutta lapsi tykkää niistä kovasti.
Rajoitan kyllä mitä katsoo ja seuraan mitä tuon ikäinen katsoo. Netflixissä on muutamia näyteltyjä ohjelmia tuon ikäisille, joita katsoo, mutta katsoo myös ihan piirrettyjä. Periaatteessa duudsonit tuli taloon olisi ihan ok mutta ei esitysaikaan. Myöhään ei meilläkään valvota.
Vähän lapsen tuntien se pitää miettiä, mikä jää mieltä vaivaamaan jne. Salkkarit ei ole mielestäni tehty lapsille, aiheet kuuluvat enemmän teini-ikäisille ja sielläkin enemmän teini-iän yläpäässä kulkeville.
Lapsen kaveri sai katsoa 7-vuotiaana kauhuelokuvia vanhemman kanssa. Siis ihan K16 tasoa. Joten en pidä sitä mitä kaverit saa katsoa oikein minään mittakaavana. Osalla vanhemmista on uupumusta ja se näkyy siinä, ettei jakseta rajata, halutaan olla lapselle kaverina ja mieleksi ja osa ei kai jaksa yksinkertaisesti rajoittaa sitä mihin aikaan itse tuollaisia katsoo (tai mihin aikaan lapsi menee nukkumaan joten annetaan katsoa vieressä).
Duudsonit tulee taloon katsoo myös, mutta ei sitä Duudsonit-ohjelmaa. Uusi päivää, putous ovat sellaisia mitä mä en halua katsoa, mutta lapsi katsoo. Katsoo myös lastenohjelmia ja esim. sitä teiniohjelmaa missä perheessä on taikavoimia. Aika tylsää rajoittaa lapsen elämää sen takia, koska hänellä on pikkusisaruksia. Kyllä mä olen kieltänyt pienempiä katsomasta telkkaria, jos vanhin on halunnut katsoa jotain jännää ohjelmaa.