Mitä mieltä mieheni käytöksestä synnytyksen jälkeen?
Synnytys kesti vain 3,5h. Olimme varanneet perhehuoneen jonne saimme yhdessä käpertyä ihmettelemään esikoistamme. Mies ilmoitti n.30min huoneeseen saapumisen jälkeen että harkat alkaa ja lähti pelaamaan!! Kun tuli takaisin niin tuli tyhjin käsin. En siis saanut edes kukkia! Seuraavana päivänä lähti myös käymään harkoissa ja kahville kavereiden kanssa kun jäin yksin sairaalaan moneksi tunniksi. Hoitajakin huomautti ettei huoneet sovellu siihen että mies käy päivät työssä :(
Kommentit (6)
On taukkeja miehiä ja sitten sellaisia huomioivia ja empaattisiakin. Ei mikään piirre ole mikään yleismaailmallinen mies-piirre.
Mun mies älysi sanoa jo etukäteen, ettei suostu perhehuoneeseen. Sanoi, että ei halua käyttää isyysvapaataan siihen, että siellä on lauma hoitajia pällistelemässä vaan on sitten kanssa kotona lasta hoitamassa, kun vauva alkaa tajuta ympäristöstään jotain. Suostuin siihen, kun mies piti niin tärkeänä. Tuli joka päivä sairaalaan töitä ennen ja töiden jälkeen ja harjoitteli vaipanvaihdot ja kylvetykset ihan ajallaan. Toki ekana päivänä teki töitä vain pari tuntia eikä muinakaan nyt täyttä päivää, kun sairaalassa oli aamuisin pari tuntia ja iltaisin pari tuntia. Kun lapsi joutui valohoitoon, vietti yömyöhään aikaa kanssamme.
Ehkä se asenne noin ylipäätään ratkaisee eikä se, onko perhehuoneessa vai ei. Hoitaako vauvaa innolla? Onko tukenasi, kun on paikalla vai kiinnostaako silloinkin jokin muu? MIehet usein osaavat noin alkuun vain lähinnä kuvata sitä vauvaa ja lähetellä kuvia ja viestejä suvulle. Eivtä ehkä oikein vielä löydä paikkaansa. Voihan olla, että tuo alkuun täysin taukki mies löytää isyytensä vähän myöhemmin ja muovautuu oikein ihanaksi isäksi. Ei kannata tuomita kaikkea vain alun perusteella.
Silti täytyy sanoa, että tosi huonokäytöksinen mies.
Tosi loukkaavaa häneltä.
Voimia vauvan kanssa!
Tutulta kuulostaa. Saimme myös perhehuoneen lapsen syntyessä, mutta eipä miestä paljoa siellä näkynyt. Ekana iltana (lapsi syntyi 20 maissa) mies lähti ulos jahka päästiin osastolle ja tuli vasta klo. 1 maissa takaisin! Osaatte arvata, että en ollut kovin tyytyväinen. Selitin moneen otteeseen, että perhehuoneessa pitää olla PERHEENÄ, mies ei voi juosta omilla asioillaan miten huvittaa. Seuraavana iltana taas sama juttu. Oli suoraan sanottuna aika orpo olo yksin vauvan kanssa vieraassa paikassa.
Olen siis kertakaikkiaan sitä mieltä, että meidän molempien miehekkeet on kyllä toimineet hölmösti! Perhehuoneessa ollaan perheen kesken ja silloin uusi tulokas pitäisi olla tärkeämpi kuin mitkään ystävien tapaamisen.
Huh. Olen puhunut.
kun meillä lapsia tehtiin, sielä vankilassa sitten olisi joutunut olemaan mieskin.
Koskaan tajunnut tätä naisten kukka-asiaa!? Miksi joka asian takia täytyy tuoda kukkia? Ostitko itse kukkia miehellesi, olihan siitä just tullu isä?
Kukkia olisi kyllä saanut tuoda.