Kuinka yleistä on ettei allergian takia pysty liikkumaan oman kodin ulkopuolella?
Esim. hajuste-, sähkö- tai pahat ruoka-aineallergiat; onko yleistä ettei pysty käymään ruokakaupassa, kauppakeskuksessa, lentokentällä tms. Miten selviätte esim. tk:ssa tai sairaaloissa, joissa on voimakkaat hajut desinfiointiaineista?
Kommentit (8)
kala-allerginen lapsi että alkoi oireilla esim. jos ravintolan ilmanvaihtokanavasta tuli ruoankäryjä kadulle. Muistaakseni eivät juurikaa liikkuneet missään.
Jotkut allergiset saavat hajusteista anafylaktisen shokin. Eli sairaalareissu joka kerta. Ei ole tosiaankaan psyykkistä. Neistä löytyy tietoa anafylaksiasta.
Monilla tulee hajusteista vain paha olo tai vain normaali allerginen reaktio (ihon punoitus ja valtava väsymys) tai astmakohtaus.
enemmän on sellaisia, jotka kyllä voivat kun on pakko, mutta sairastavat sitten monta päivää käynnin jälkeen. Eli eivät minkään pikkujutun takia halua mennä saamaan altistusta.
Useimmilla oireet kuitenkin liittyvät johonkin joka ei ole esteenä jatkuvasti, esim. siitepöly vaikeasti allergisilla tai kova pakkanen vaikeaa astmaa sairastavilla.
Itsekin mietin, kun lapsen siitepölyalleria oli pahimmillaan ja tuli kipeäksi 5 lääkkeestä huolimatta, että alanko pitää sisällä. Onneksi siedätyshoito auttoi ja voi taas ulkoilla vapaasti keväisinkin, kohtuullinen lääkitys riittää.
Nykyäänhän on sika hyvät lääkkeet olemassa joilla useimmat allergikot saadaan kestämään ympäristön ärsykkeet.
siitepölyaikaan, kun sain niin kovat oireet lääkityksestä huolimatta. Iän myötä helpottanut hälläkin.
Sh
jotka ei pystyneet käymään kaupassa tai kauppakeskuksissa hajusteiden takia. Hurjan kuuloista
vaikka hajusteista sairastuneet kilvän väittää että tekisivät mitä tahansa ettteivät pyörtyisi kun jollakulla on hajuvettä.
koska koivu pölisi niin pahasti. Normaalisti olisin nauttinut auringosta yms. mutta nyt mentiin pakollisilla ulkoiluilla (työmatkat, kauppamatkat) järkyttävän siitepölyn takia.