Miten kertoa miestuttavalle joka on kiinnostunut ettei itseäni oikein kiinnosta?
Kommentit (8)
Ystävänä olen tästä henkilöstä kiinnostunut, mutta suhteeseen en halua.
Ollaanko kavereita = Voidaanko harrastaa satunnaista seksiä ilman sitoumuksia?
Tai no, me ei olla kyllä vielä edes tuttavatasolla... Tapasin mielenkiintoisen miehen, harvoin niin kiinnostunkaan, että annoin oma-aloitteisesti numeroni. Tekstailtiin siinä sitten pari viikkoa, koska olin kipeänä, eikä voitu nähdä.
Nyt maanantaina sattumalta osuttiin samaan baariin. Miehellä oli vapaapäiviä siinä ja hän oli aivan tolkuttomassa kännissä... :-( Itsekin ryyppään, mutta jotenkin tuli heti mieleen isäni, joka alkoholistina on tosiaan tuttu näky noin humalassa:-( Ja siihen loppui kiinnostus tähän mieheen, kuin seinään.
Hän pyysi käytöstään anteeksi seuraavana päivänä tekstarilla ja sain vastattua vain että no ei se mitään.... jolloin hän jo pyysi että nähtäisiin nyt torstaina. En saanut vastattua mitään, mitä olisin voinut sanoa? Että sori, muistutat juomistavoiltani isääni joka on by the way alkoholisti.
Eilen illalla törmäsin taas sattumalta eri baarissa tähän mieheen, ja hän vaan sanoi, että et sitten vastannut mitään...? Pahoittelin ja sanoin selittäväni joskus. Hän sanoi: valinta on sinun.
Tuntuu ikävältä, eilen hän oli taas niin suloinen ja huomaan fyysisen vetovoiman välillämme. Tuleeko mieleen ehdotuksia mitä tehdä, vai jätänkö tilanteen näin vain? Kiitos.
Mutta mä selvisin kerran vastaavasta tilanteesta siten, että aloin oikein ajatuksella ja tarkoituksella lörpöttelemään miehelle kuin jollekin tyttökaverilleni ihastuksestani. Tein pelinavauksen kysymällä tyyliin " sä olet niin hyvä kaveri, että sulta voin kysyä miehistä mielipidettä tyypistä NN, meillä on ollut pientä vipinää ja olen aika kiinnostunut jne..." Ja sitten tarkoituksella viljelin tätä tyyliä jonkin aikaa, ja johan meni perille. Kaveruuskin jäi jonkinasteiseksi, vaikka olin aika varma, että sille saa sanoa näkemiin.
Eli teet oikein numeron tästä selittämisestä - seuraavan kerran tavatessanne (sähköposti toimii vielä paremmin!) selität, että olet huomannut välillänne olevan tiettyä jännitettä, mutta tässä elämäntilanteessa tunnet, ettet pysty antamaan KENELLEKÄÄN enempää kuin ystävyytesi. Sitten syytät stressiä, vaikeuksia entisen poikaystävän kanssa, masennusta, huonoja kokemuksia menneisyydestä tms. Sitten sanot, että toivot että pystytte olemaan ystäviä tästä huolimatta.
Ei kiinnosta!
Miehillä on välillä vaikeuksia ymmärtää vihjailuja.