kuinka usein teidän lapsi on ollut
jonkun muun kustantamalla huvipuistoreissulla, lomamatkalla yms?
jotenkin ymmärrän että lapseton kummi vie ja maksaa lapsen huvipuistoon mutta jos vaikka lapsen kaverin perhe haluaa ottaa meidän lapsen mukaan niin en todellakaan edes antaisi niiden maksaa reissua ruokineen. Ja tarkoitan nyt maksullisa reissukohteita ja ulkonasyöntiä
Kommentit (4)
Jos lapsi tarvii kaverin ja äidistä ei laitteisiin ole niin onhan se toki kätevää ottaa kaveri mukaan. En silti ymmärrä miksi maksat kaikki. Helposti menee satanenkin ylimääräistä.
Onko teillä edes vastavuoroista tuo tarjoilu?
ap
Isompia juttuja en maksaisi todellakaan,varsinkaan jotain rannekkeita tms,huh huh.
Toki jos vastavuoroisuus pelaa niin sitten ok
eivät edes isovanhemmat...esikoinen on muutaman kerran ollut kaverinsa vanhempien mukana ja tietenkin on maksanut reissun ihan itse (elokuvissa, Särkänniemessä...)
mutta meidän mukana on ollut varmaan 10 lasten kaveria (eri kertoina) ja olen jokaisen vanhemmille sanonut, että minä olen kutsujana, minä olen maksajana. Tarjoan matkat, rannekkeen ja ruuat sekä juomat, mutta en maksa tuliaisia, uhkapelejä tms.
Ja ihan hyvin on toiminut, lapsilla on ollut hauskaa.