kestoväri ripsiin, mistä ja miten - itse tehden?
EN jaksaisi joka aamu laittaa ripsaria erikseen ja nykyisissä olosuhteissa sen iltaiseen poispesemiseenkään ei aina ole kunnon mahdollisuutta. Mietin kestoväriä.
Onko se vaikea laittaa itse, vai kannattaako mennä kosmetologille? Miten se laitetaan? Mistä sitä saa ostaa, jos itse laittaa?
Kommentit (5)
Ei sitä itse oikeen saa laitettua, pitää olla kaveri apuna. Ja jos herkät silmät en suosittele.
Minä teen Swiss-O-Par merkkisellä värillä. Siinä ensin levitetään pumpulipuikolla värjättäville ripsille ja/tai kulmiin kirkas neste, annetaan vaikuttaa minuutti, sitten harjataan ripsiväriharjaa musituttavalla harjalla (voi käyttää myös oman vanhan ripsivärin harjaa jos ei tykkää paketin mukana olevasta - minä käytän omaa) väriaine ripsiin ja huuhdellaan samantien. Siinä on helposti väri tehty.
Eikä tarvi läträtä silmät kiinni minkään suojalappujen kanssa kuten niissä perinteisissä, kun voi tosiaan levittää värin kuin ripsarin vain ripsiin.
Mutta koin sen jotenkin tosi työlääksi laittaa itse, kun tosiaan täytyi pelata niiden suojalappujen kanssa ja lisäksi aineessa on pitkä vaikutusaika.
Mun ainakin oli aika vaikeaa itse laittaa tuo Refectocil kun tosiaan ensin suojalappu silmän alle, sitten toinen silmä vain auki töhrimään sitä väriseosta ripsiin ja odottelemaan silmä kiinni pitkän aikaa. Ja sama toiselle silmälle. Enää en viitsi moiseen ryhtyä kun helpompikin tuote on tarjolla.
t. Swiss-O-Parin nykyinen käyttäjä
ripsien tyviin (nehän yleensä ovat muita ripsia vaaleammat)
Ja jos herkät silmät en suosittele.