Suomi ajetaan alas
Tuntuu siltä, että menee vaan huonommin ja huonommin koko ajan. Masentavaa.
Kommentit (9)
ja vertaat tilannetta monissa muissa maissa, niin huomaat, että Suomella menee ihan kohtalaisesti.
Olen itsekin huolissani, mutta joku järki pitää olla mukana. Voit vaikka listata maailman n. 200 maata ja miettiä, kuinka monessa muussa elämä olisi helpompaa nykyisillä spekseillä.
Ota huomioon esim. lasten koulutuksen maksaminen ja se, miten paljon kilpailua opiskelupaikoista on, jos sinulla siis on lapsia. Alkaa tulevaisuus Suomessa näyttää sittenkin aika hyvältä.
Ja älä siis vertaa johonkin Hollywood-näyttelijän elämään, vaan ihan samaan kuin mitä omasi on.
Oltiin just pari viikkoa reissussa Keski-Suomessa päin, ja tuli käytyä useammallakin pikkupaikkakunnalla. Masentavaa, kylillä n. puolet liikehuoneistoista tyhjinä, jäljellä pelkkiä kirpputoreja ja kapakoita. Kapakoissa istuu aamusta alkaen miekkosia (ja naikkosiakin) tuopin ääressä. Kaduilla köpittelee mummoja rollaattorikelkoilla. Kyseessä entisiä vilkkaita teollisuuspaikkakuntia, joista tuotanto ajettu alas.
Pelottavaa on, että Suomella menee vielä Euroopan ja maalimankin mittapuussa todella hyvin. Huonompaa on tulossa. Leikkauksia ei ole vielä nähtykään.
Hyvätuloisilla tuskin on hätää mutta entä ne pienipalkkaiset ja työttömät? Kohta ei enää riitä palkka edes terveelliseneen ruokaan ja asumiseen. Se taas lisää yhteiskunnan pahoinvointia ja mielenterveysongelmia jotka taas nostaa valtion menoja?
Hyvätuloisilla tuskin on hätää mutta entä ne pienipalkkaiset ja työttömät? Kohta ei enää riitä palkka edes terveelliseneen ruokaan ja asumiseen. Se taas lisää yhteiskunnan pahoinvointia ja mielenterveysongelmia jotka taas nostaa valtion menoja?
terveyskeskukseen ei pääse enää millään ja terveydenhoitajallakin käyminen maksaa. Mä veikkaan, että rikollisuus lisääntyy.
että alasajo alkoi jo 90-luvun puolissa välin. Onhan se nyt kahden oikeistohallituskauden myötä laajennut spsiaalipuolelta muuhunkin.