puolivuotiaani itkee vielä koko ajan
Mitää vikaa ei ole ainakaa päälepäin. Lapsi on tarkastettu tarkastettu moneen kertaa ja monen eri lääkärin toimesta.
Ollut syntymästä asti kova itkemää kaikkea, mutta mä oon ajatellu et kyllä se joskus helpottaa. Mut ei tunnu helpottavan ja mä en tosiaan odota, et hän jaksais olla vielä esim. pitkiä aikoja yksin. Ehei - mä oon koktona koko ajan ja yritän kyl huomioida vauvaa sen tarpeissa ja muutenkin. Mut kaikki tehää itkulla ja kaikesta tulee itku. Oon eristäytynyt käytännössä kodin ja lähikaupan välille, koska pidemmälle lähtö on niin vaikeaa. Itkee siis vaunuissakin hyvin usein. Jos ei heti, niin maks. puoli tuntia niin on suoraa huutoa. En voi hoitaa asioitani kaupungilla tahi käydä kaverin kanssa siemaisemassa kupposen kahvia mukavassa kahvilassa vauvan kanssa, koska se ei vaan onnistu. Oon ku varkain erakoitunu.
Onko muita herkän lapsen äitejä kuulolla. Mä kyllä jaksan, mut helpottaakohan tää lähikuukausina? Milloin kova itkijä tottuu tähän maailmaan ja sen eri tilanteisiin? Ja onko jotain mitä mä voisin tehdä?
Kommentit (8)
pahoittelen! unohtu oikoluku!! :D Ap
Tyttäreni oli tuollainen. Syntyi keväällä, ei nukkunut päiväunia oikein ollenkaan max. 15 min. Vaunuissa ei suostunut nukkumaan. Mutta sitten tuli syksy ja ilma viileni! Uni alkoi maistumaan viileässä ulkoilmassa. Tästä asti nukkui kahdet kunnon päikkärit joka päivä. Noiden päikkäreiden ansiosta ei sitten muutenkaan ollut niin itkuinen.
Eli voit olla jo hyvin lähellä sitä aikaa kun alkaa helpottamaan. En tiedä oliko se se ikä, ehkä jotkut mahakivut helpottivat tuon ikäisenä, vai oliko se tosiaan se viileämpi ilma, joka tapauksessa suunnilleen puoli vuotiaana helpotti. Kun 1-vuotis päivä tuli, elämä oli jo ihan normaaleissa uomissaan ja nuo itkupäivät tuntuivat kaukaiselta muistolta.
Mulla on kaksi huutajaa täällä, vanhempi 2v ja nuorempi just puol vuotta.
Vanhempi on huutanu koko pienen ikänsä ja huutaa edelleen, joka asiasta!
Nuorempi ei oo ihan yhtä kova huutaja, mutta kyllä sekin natisee vähän väliä, nukkuu päiväunia 15minuutin pätkissä ja kitisee taas. Sylissäkään ei ois hetkeäkään paikoillaan vaan pyörii kun väkkärä ja kokoajan pitäis vaan kävellä ja kävellä. Oppi juuri ryömimään ja sekin harmittaa kun ei pääse tarpeeksi kovaa.
Eli mulla huutaa täällä kaksi lasta vuorotellen ja samaan aikaan. Usein kun isompi huutaa niin pienempää naurattaa kun katselee sitä.
Mä luulen, että multa lähtee kohta kuulo, koitetaan jaksaa :)
helpotti jo lukea näitä, kun tulee se fiilis, et ole yksin tän ongelman kanssa. :)) Mul on pikku huutajaukko ja semmoin se nyt on ja sen kaa elellään. Toki mä yritän koklailla viel kaikkia jippoja, ei siit haittaakaa ole lie!
Mullakin puolivuotias pieni herra ja on ollut koko pienen ikänsä enemmän tai vähemmän itkuinen. Lähes kaikki asiat tehdään itkun kanssa, etenkin pukeminen ja vaipanvaihto.
Itku tulee heti, jos joutuu odottamaan ruokaa sekunninkin ja jos menee sen sekunnin yli niin syöttämisestä ei tule enää mitään ennen kuin olen rauhoittanut vauvan. Kitisee monesti vaunuissakin, jaksaa olla siellä maks 45 minuuttia kitisemättä. Lattialla viihtyy yleensä vain pieniä hetkiä kerrallaan, sitten alkaa kitinä. Sylissä viihtyy, jos liikutaan koko ajan, istua ei saa kauankaan ennen kuin alkaa kitinä. Ja kitinä paisuu nanosekunneissa suoranaiseksi huudoksi.
Sitten on sellaisiakin päiviä jolloin on oikein aurinkoinen ja tyytyväinen herra, niistä päivistä ammennan voimaa niille huonommille päiville, joita on siis enemmän kuin niitä hyviä. Raskasta on välillä, kun vauva tuntuu välillä niin itkuiselle ja tyytymättömälle :( ehkä se joskus helpottaa. Suloinen ja rakas poika se on
Itkee siis vaunuissakin hyvin usein. Jos ei heti, niin maks. puoli tuntia niin on suoraa huutoa. En voi hoitaa asioitani kaupungilla tahi käydä kaverin kanssa siemaisemassa kupposen kahvia mukavassa kahvilassa vauvan kanssa, koska se ei vaan onnistu.
Eikö kahvittelu onnistu edes vauva sylissä? Puolivuotiasta voi laittaa syöttötuoliin kahvilassa tai pitää rattaissa. Oletko kokeillut?
vauva oppi ryömimään ja konttaamaan. Nyt 1vuotiaana oikein tyytyväinen tyttö :=)
hieronta ja vyöhyketerapia. Manduca ja koko ajan lähellä pitäminen. Jos se on kosketusarka? Silittely, taputtelu. ja joo, ei vaunuja tuollaiselle. Rauhoittuuko edes autossa? Vatsanväänteitä? Kevyt vatsahieronta...