G: Onko teidän alle 13v lapsilla facebookprofiilia?
Kyselen siksi, kun 10v lapsi sellaisen haluaisi. Kaikilla muilla lapsen kaveriporukasta sellainen on, eikä luokallakaan ole kovin montaa joilla ei sellaista olisi. Lapsi tuntee jäävänsä paitsioon, kun kaverit sopivat tapaamisia ja pelaavat nettipelejä yhdessä facebookissa.
Yksi kaverini antoi samanikäiselle pojalle profiilin, mutta niin, että yhtään kuvaa ei saa ladata ja kaverina saa olla vain äiti, isä ja kolme parasta ystävää. Miltä tuo kuulostaa?
Olen itse tosiaan tiukasti pitänyt kiinni siitä 13v iästä, mutta kurjaa jos lapsi kokee olevansa ainoa "nössö".
Kommentit (13)
13-v ikäraja on ihan jenkkejä varten. Siellä on joku laki tai osavaltio tai joku, joka kieltää tuollaiset alle 13-v joten siksi on laitettu.
Meillä myös on alle 13-v ja vanhemmilla oikeus käydä tarkistamassa ja salasana tiedossa. Kuten 15-v:lla, käydään tarkistelemassa.
lasten profiileissa. Se on sama kuin kirjesalaisuuden rikkominen tai kännykkäviestien lukeminen. Laitonta. Jos ei omaan lapseensa voi luottaa niin kasvatus on mennyt täysin perseelleen.
Meillä on facebook-profiilin tekemisen yhtenä ehtona ollut, että äiti ja isä saavat käydä siellä kurkkimassa tarvittaessa. Kyse on nimenomaan molemminpuolisesta luottamuksesta: lapsi luottaa vanhempiinsa ja päinvastoin. Onhan +/-13 v. siä paitsi vielä pitkään alaikäinen ja vanhempiensa valvonnassa ja vastuulla.
lasten profiileissa. Se on sama kuin kirjesalaisuuden rikkominen tai kännykkäviestien lukeminen. Laitonta. Jos ei omaan lapseensa voi luottaa niin kasvatus on mennyt täysin perseelleen.
Eikä 12v lapsen kavereillakaan ole, joten mitään paineita ei ole. Esikoisen kavereille tuntui kaikille silloin 13 v tulevan, joten kyllä noita rajoja ainakin tietyissä piireissä noudatetaan.
Tai siis nyt lapset on 13- ja 14-vuotiaat ja on ollut profiilit kummallakin jo useamman vuoden. Ehtona on, että ovat kavereitani, jolloin näen heidän kaiken toiminnan siellä.
Meillä siis ei ole, lapsi 10 v. ja jossain vaiheessa harrasti tuota "kaikilla muillakin on"-höpötystä, mutta ei enää, kun sanoin että 13-vuotiaana ja piste. Käräytän myös kaikki tietämäni alaikäiset.
ja siellä on satoja akuankkoja. Feikkisyntymävuosi täytyy laittaa, muuten OK.
Meillä siis ei ole, lapsi 10 v. ja jossain vaiheessa harrasti tuota "kaikilla muillakin on"-höpötystä, mutta ei enää, kun sanoin että 13-vuotiaana ja piste. Käräytän myös kaikki tietämäni alaikäiset.
Ei ne profiilia sulje, vaikka miten käräytät.
oli ne, mutta ei omalla nimellä. Toinen oli tyyliin Urho Kekkonen ja toinen Tintti Tonttu tms. Kaverit tiesi, kenestä kyse, vanhemmat ei.
Ei sinulla ole oikeutta käydä lasten profiileissa. Se on sama kuin kirjesalaisuuden rikkominen tai kännykkäviestien lukeminen. Laitonta.
"Edunvalvojalla on kuitenkin holhoustoimilain mukaan ilman päämiehensä suostumusta oikeus avata sellaisia päämiehelle saapuneita kirjeitä tai niihin rinnastettavia suljettuja viestejä, joiden voidaan päätellä koskevan asiaa, josta edunvalvojan tulee huolehtia."
10 vutoiaalla, mutta mulla on salasanat ja mä päätän kuvista ja suodatan lähes kaiken mahdollisen törkyn pois ja laitan suojaukset mahd. suurelle.
Kavereita sillä on noin 20 ja ihan kivaa on ollut ja pysyy "porukassa" mukana, vaikka käy siellä vaan noin kerran viikossa.