Mitä lapselle pitää vielä ostaa kouluun?
Ekalle luokalle tyttö siis menossa.
Ollaan hommattu uusia vaatteita, koulureppu, penaali jossa lyijykyniä, kumeja, viivotin ja terotin.
Mitä vielä pitää ostaa? Ostetaanko värikynät vai saako ne koulusta?
Kommentit (13)
ja lenkkarit. Koulussa kun laitetaan ne märätkin vaatteet naulakkoon eikä ne kerkiä kuivumaan.
pitää meillä viedä, ennen kun tekevät kässässä
Kirjoittamista vartenhan on pulpetti. Eikä kai kukaan kuskaa mitään liinaa mukanaan ruokasaliin, mihin se sitten laitetaan ruokailua seuraavalla välitunnilla. Kuka sellaiset liinat pesee ja milloin?
Enpä ole tuollaisista välineistä kuullut. Mutta minulla kokemusta vain omasta kouluajasta ja esikoisen ekaluokasta...
mutta meidän pienessä koulussa syödään luokassa niin ruokaliina pitää olla. (ja itse se pestään Muovinen toki siltäosin käytännöllisempi)
Kirjoittamista vartenhan on pulpetti. Eikä kai kukaan kuskaa mitään liinaa mukanaan ruokasaliin, mihin se sitten laitetaan ruokailua seuraavalla välitunnilla. Kuka sellaiset liinat pesee ja milloin? Enpä ole tuollaisista välineistä kuullut. Mutta minulla kokemusta vain omasta kouluajasta ja esikoisen ekaluokasta...
itsekin olen aikanani (80-luvulla) syönyt ruokani luokassa kahdessakin eri koulussa. Silloin piti tuoda ruokailualusta (= tabletti), joka laitettiin pulpetille ettei keitot jne. valu pitkin pöytiä.
Kirjoitusalustaa en ole ikinä joutunut viemään
on tarvinneet ekalla penaalia vain kotona läksyjen tekoon. Koulussa tehtäviin hommiin on ollut tavarat koulussa. Eli meillä ekaluokkalaiset on tarvinneet vain repun. Eikö lapsilla ole urheiluvälineet ihan ilmankin ja vaatteetkin päällä ja kotona kyniä, värillä ja ilman. Minusta on aina hassua, kun käydään ostamassa vaatteita koulua varten. Ja niistä vaatteista nyt vielä niin minäkin suosittaisin, että vaatteet pitäisi edes auttavasti vettä.
tai jotain muuta kirjojen päällystämiseen. Ja vaikka kulmalukkokansio papereiden kuljettamiseen, niin pysyvät siistimpinä.
uimapuvulle, luistimille ja suksille. Ylipäätään siis liikuntavaatteillekin.
Värit ihan täysin unohtu ostaa, mutta hyvä jos saa koulustakin :)
Liikuntavarusteista puuttuu ainostaan sukset, mutta ne ostetaan vasta myöhemmin :)
Joka koulusta ei muuten saa värejä.
Joissain paikkakunnilla kun jos hiihdetään 1-2 kertaa vuodessa niin ei ehkä kannata hankkia suksia. Se selviää teille sit talvella. Usein myös vaihtoehtoina luistelu tai hiihto tai pulkkailu.
Mutta sisäliikkavaatteet tarvitaan. Meidän lapsen koulussa käytetään sisätossuja. Ne voi olla crocksit tms.Teidän koulun käytännöstä en tiedä.
Vanhempainillassa sitten viimeistään kerrotaan esim. noista urheiluvälineistä, mitä tarvitaan. Yleensä ekan luokan vanhempainilta on heti kouluvuoden alussa, parin ensimmäisen kouluviikon aikana.