Minkä ikäisestä vauvasta olit eka kerran erossa enemmän kuin hetken?
Siis kauemmin kuin tyyliin pikainen kaupassakäynti, lääkäri tms.
Kommentit (25)
taitaa edelleen pisin aika olla joku nelisen tuntia... Mutta koskahan se olis ollut... Joskus lähempänä viittä kuukautta varmaan. Tai joo, yhtenä päivänä olin suurimman osan päivästä erossa vauvasta, olin kyllä enimmäkseen kotona, mutta makasin sängyssä migreenin takia.
Oon käynyt suht säännöllisesti jumpassa (poissaoloa vähän yli tunti) ja ratsastamassa (poissaoloa 2-3 tuntia).
Vauva on nyt 10 kk.
Noin 3 viikkon ikäinen. Kävin konsertissa ja äiti kattoi, mies oli töissä
vauva oli 9 kuukautta.
Lähdimme miehen kanssa häihin ja mummo katsoi vauvaa - varmaan noin 12 tuntia oltiin poissa.
Sitä ennen varmaan sen max. tunnin kerrallaan olin ollut poissa.
4kk silloin ja olin noin 5 tuntia pois kotoa. Sitä aikaisemmin en ollut erossa hetkeäkään. Oli kyllä outoa ja ihmeellistä lähteä yksin pois kotoa!
Menin ostamaan isänpäivälahjaa ja imeytsliivit sekä käväisin pikaisesti kaverin kanssa kahvilla. Olin noin 3 tuntia pois.
ensimmäiset kolme kuukautta sain olla vauvojen kanssa vain noin 10 tuntia vuorokaudessa, olivat teho-osastolla/lastenosastolla ensimmäiset kuukautensa. Menin sairaalaan aina aamupäivällä ja lähdin iltayhdeksän maissa kotiin.
kun hän oli 4kk, menin lätkämatsia katsomaan. Toisesta vauvasta jouduin olemaan erossa pitkiä aikoja heti alkajaisiksi, kun hän oli keskolassa.
Esikoisen ollessa parikuinen. Reissuun meni n 3h, lapsi nukkui koko sen ajan. Seuraavan kerran olin poiissa sappikivileikkauksessa esikoisen ollessa 6kk, poissaoloa 6h silloin tosin isä toi lapsen sairaalaan rinnalle. Esikoinen ei huolinut korviketta tai rintamaitoa pullosta.
Kuopuksen kanssa hän oli 6kk, kun oltiin miehen kanssa iltajuhlassa, n 5 h poissa, jolloin kävin imettämässä kotona ja jatkoin juhlia. Kuopkselle en koskaan edes yrittänyt tyrkyttää pulloa tai korviketta.
Lähdin Isoon Kaupunkiin katsomaan Metallicaa. Vuosi oli 2007.
Vauva oli mummolassa n.3h kun olin ravintolassa syömässä luokkakavereiden kanssa. 4kk ikäisenä oli ekaa kertaa yökylässä samaisessa mummolassa.
Taisi olla 5 viikkoinen, kun isä hoiti useamman tunnin ja kävin teatterissa. 10 viikkoisena oli mummolla ihan yökylässä ja miehen kanssa oltiin häissä. Vedin oikein kunnon nollauskännit ja tekipä muuten niiiin hyvää :)
oli sairaalassa ekat 4 kuukautta ja silloin olin poissa hänen luotaan yleensä n. 16 h/päivä. Nyt ikää 8 kk eli kotona oltu nelisen kuukautta ja pisin aika erossa 2-3 tuntia, jos olen syöttöjen välillä käynyt asioilla/kaupassa/kahvilla kaverin kanssa.
olin siellä noin 3h ja oli ihan kauhea ikävä...
taisi olla likemmäksi vuoden ennen kuin olin muutamaa tuntia kauempaa erossa.
Kuopus oli parin viikon ikäinen, kun lähdin Tuskaan ja olin yön poissa.
meillä on osa lapsista jo aikuisia, ja varmaan ekat 15 vuotta on mennyt lapsilla niin,että eivät ole olleet edes yhtä yötä pois kotoa.
muistettiin hakea pois vasta 3 vrk myöhemmin.
1,5 vuorokautta kun vauva oli tehostetussa hoidossa. Seuraavan kerran 4 kk ikäisenä 3 vuorokautta isänsä hoidossa kun lähdin kaupunkilomalle. Muutaman tunnin poissaoloja en edes muista.
10,5 kuukautta oltiin kaverin juhlissa n . klo 18-02. Tosin lapsi nukkui sikeästi mummun kanssa n. aamuviiteen eikä tainnut havaita kotiutumistamme. Ois saattanut nukkua pidempäänkin ellen ois käynyt kurkkimassa. Taisi haistaa että rintaa ois taas saatavilla
Kuopus oli noin 1,5 kk kun saatiin kaverilta yllättäen teatteriliput, joita eivät voineetkaan itse käyttää. Esitys ja ero oli kamala. Soitin väliajalla kotiin ja pappa selitti puhelimessa että kaikki menee hienosti. Isosisko sit kotiutuessamme paljasti että pikkuinen oli huutanut koko ajan eikä ollut huolinut pullosta mitään.
Molemmat lapset olivat vastasynyneenä vto:lla, ja silloin pisin erossaoloaika taisi olla 6h eli yön yli. Tällöin myös pullo oli tullut molemmille tutuksi.
joten alussa oli jotain 12 tunnin taukoja. Kotiin tultua 3 kk iässä olimme myös n. 12 tuntia, käytiin konsertissa Hkissä.
kävin syömässä kavereiden kanssa ja äitini hoiti vauvaa. Olisin ottanut vauvan mukaan, mutta äiti patisti menemään yksin ja hyvin se meni. Olisinko ollut pois max. 3 h.