Rintamamiestalon omistajat!!!
Sellasta rupesin kyseleen, et onko teillä millaiset lattiat, siis parketit, muovimatot jne...
Onkos kukaan " kaivanut" esiin alkuperäistä lankkulattiaa?
Me kun ostettiin oma rintsikkamme talossa oli muovimatot, myöhemmin laitoimme itse laminaatit, ja nyt kun jouduimme aukaisemaan lattiaa vähän syvemmälle, " löytyi" sieltä ihan hyväkuntoisen näköinen lankkulattia!
Nyt itseäni kiinnostaisi HIRVEÄSTI kaivaa lattia esiin joka huoneessa ja käsitellä se lattiapinnaksi, mutta kuinka iso operaatio se on, pitääkö sinne pistää esim. villaa alle, ettei veto käy sisään? Entäs se hiominen ja pistetäänkö siihen sit lakkaa vai mitä päälle?
Mies meillä jarruttelee remonttia, MUTTA kun niin haluaisin ;-)
Kommentit (3)
Yläkerrassa, keittiössä ja eteisessa lautalattia, olohuoneessa laminaatti.. =)
talo peruskorjattu 2001 joten silloin myös huollettu tosi hyvään kuntoon noi lattiat. =)
Meillä on alakerrassa vanha lautalattia. Eteisessä oli suuret raot, joten mies purki sen ja teki uudelleen. Sitten parkettifirman kaverit kävivät hiomassa ja lakkaamassa sen. Neliöhinta oli tuolloin (13 v. sitten) sama kuin muovimaton. Lattia on kaunis, tosin rakoja on tullut muutamia. Kannattaa kurkistaa lattian alle, ovatko eristykset kunnossa ja tehdä lisäeristykset tarpeen mukaan.
mutta minusta kyllä oikea lankkulattia on ihan paras ja kaunein :)
Löytyisiköhän täältä neuvoja ja kertomuksia aiheesta, kannattaa kokeilla, ja vaikka kysellä:
http://www.rintamamiestalo.net/