Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko Helsingissä jossain marjoja tai sieniä,joita voi poimia?

Vierailija
19.07.2012 |

voisin lähteä vaikka mustikkametsään jos tietäisin minne mennä...

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

paljon mustikkaa ja myös ihan suuhun metsämansikoita Viikin ja Myllypuron välissä olevasta Hallainvuoren metsiköstä ja Herttoniemeen päin Viikistä mentäessä olevista metsistä. Aika paljon on mustikkaa mutta myös poimijoita näkyy eli kiirettä kannattaa pitää.

Vierailija
2/3 |
19.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän Helsingin maastoista yhtä vähän kuin tavallinen helsinkiläinen Lapista, eli onhan siellä joskus käyty.



Jos en aivan väärin ole ymmärtänyt, niin siellä on kohtuullisen laaja Keskuspuisto, kun on oma metsäosasto ja vissiin sielläkin on joskus karhu nähty. Ihan niin kuin Lapin parhailla marjamailla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mustikkaa, vadelmaa, metsämansikkaa ja sieniä.



En välttämättä keräisi mitenkään laajamittaisesti talteen (varsinkaan sieniä), mutta ns. syöntimarjat ja -sienet olen kyllä kerännyt. Talven varalle sitten puhtaampia esim. Nuuksiosta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kaksi