Silmäleikkaus Espoossa (laser), kokemuksia/suosituksia?
Oletko käynyt silmien laserleikkauksessa Espoossa? Kerro kokemuksesi ja/tai suosittele paikkaa.
Saitko hyvää palvelua? Oliko tulos odotetun mukainen?
Kommentit (6)
Isossa Omenassa reilu vuosi sitten. Hyvin sujui, mulla oli ihan järkyttävä pelko mutta selvittiin, iso optikkosetä piti kädestä kiinni koko leikkauksen ajan. Hyvin on silmät toimineet, mulla oli noin -5,5. Muutaman ekan kuukauden silmät oli melko kuivat, mutta sitä vaivaa mulla on ollut aina jonkin verran. Hämäränäkö ehkä heikkeni vähän.
Kävin leikkauksessa vuosi sitten eikä mitään onglmia. Näkö oli loistava jo samana iltana. Ei kipua eikä edes arkuutta.
Ei mitenkään miellyttävä kokemus, mutta kannattaa tehdä jos siltä tuntuu. Omasta leikkauksesta noin vuosi ja paras päätös ikinä. Minuakin huoletti silmien liikuttaminen leikkauksen aikana mutta laser "tunnustelee" silmän liikettä ja jos silmä liikkuu niin lasersäde katkeaa, eli tämä on täysin turha huolen aihe! Kävin MediLaser IsoOmenassa, hinta-laatu suhde oli paras pk-seudun paikoista.
Medilaserista lueskelinkin netistä. Myös Silmäsairaala näyttäisi tekevän leikkauksia. Onko kukaan asioinut siellä? Olisi vähän omppua lähempänä.
Miinusta minulla on n. 6 ja jostain syystä pelkään että liikutan silmiä leikkauksen aikana. Onko silmät olleet enemmän valonarat kuin ennen leikkausta?
Aluksi oli arat valolle muttei muistaakseni kauaa?
En kehuis että oli mitenkään miellyttävä kokemus mutta kannatti kyllä. Sun kannattaa varmaan käydä "haastattelussa", mulle ainakin selostettiin tosi hyvin mitä ja miten siinä tapahtuu, sitten voit miettiä menetkö leikkaukseen.
Eiran sairaalan laserleikkaus kolmen ja puolen vuoden takaa oli hyvä kokemus, ehdottomasti hintansa (tuolloin 3700 euroa) väärtti.
Palvelu oli hyvää ja ystävällistä, tulos oli odotettu. Näkö on edelleen täydellinen. Suosittelen.
Ainut miinus oli jälkitarkastuksen tehnyt lääkäri, jonka aikataulu ei pitänyt, vaikka olin aamun ensimmäinen asiakas. Annoin palautetta, ehkä nyt osaa jo paremmin ajanhallintansa.