Arkkupakastin lastenhuoneeseen?
Onko ihan mahdoton yhtälö pistää pakastinta lastenhuoneeseen, jossa nukkuu kaksi pientä lasta? Se ois ainoa huone mihin sellainen vekotin mahtuisi meidän kotona.
Oon jo pidempään haaveillu pakastimesta, mutta oisko tästä jotain haittaa lapsille?
Kommentit (21)
jo yhtä älytön kuin kerrossängyt vanhemmille olohuoneeseen..
Itse en silti laittaisi sitä lastenhuoneeseen ihan vain tuon surinan takia. Ja onhan se hiton rumakin siellä. Tosin pakastimen kylkeä voi käyttää magneettitauluna, millä sen saisi naamioitua lastenhuoneeseen sopivaksi.
meillä sellainen lisäpakastimena, ei kylläkään lastenhuoneessa. Minusta kätevämpi ja vie vähemmän lattia tilaa
Avain taas oli lapsilta piilossa ja korkealla. Eikä pakastin edes lapsia kiinnostanut.
Ja se on loppujen lopuksi aika sama missä se pakastin on, lapset voi sinne mennä sittenkin piiloon. Ei ne meillä ikinä leiki piilosta vain lastenhuoneessa.
Osta siis lukollinen pakastin, lapset kyllä tottuu siihen surinaan nopeasti, muutoin siitä ei haittaa lastenhuoneessa ole, jos se sinne mahtuu ja lapsille jää edelleen tilaa leikkiä.
Miten toi murhainfon linkki liitty siihen pakastimeen mikä me halutaan lastenhuoneeseen?
Pakastimeen saa kyllä lapsilukon (niinkuin muuten uuniinkin) ja meidän lapset leikkii pääasiassa olohuoneessa. Lastenhuone toimii lähinnä makuuhuoneena lapsille.
Ainoa todellinen haitta minkä itse keksin on se hurina. Joskus opiskelija-aikoina minulla oli yksiössä pieni arkkupakastin ja se hurisi koko ajan. Siihen ääneen kyllä tottui ajan myötä. Eikö nuo pakastimet ole noista ajoista aika lailla kehittyny?
Saattaisi meillä olla toinenkin vaihtoehto, nimittäin parveke. Mutta PARVEKE?? Voiko siellä muka pitää pakastinta? On se kyllä lasitettu...
eikä siitä mitään haittaa ole. Aikaisemmin ei ollut edes lukossa (aina kylläkin niin täysi, ettei sinne piiloon mahtuisa), mutta nykyään pitää pitää lukossa, kun muuten herkut häviää sieltä parempiin suihin. Uudehko pakastin tuo, eikä siitä edes häiritsevää ääntä lähde (olen itsekin joskus nukkunut sen vieressä)
hurina kyllä haittaa mitenkään. Ensinnäkin uudet pakastimet on hiljaisia ja toisekseen ne ei edes käy koko aikaa. Ja siihen hurinaan tottuu nopeasti.
Lukko pakastimeen ja se menee lastenhuoneessa oikein hyvin. En laittas pakastinta edes lasitetulle parvekkeelle, lämpötilat vaihtelee sielläkin sen verran paljon että pakastin hajoaa herkemmin. Sisäkäyttöön ne on tarkoitettu eikä lasitettu parveke ihan sisätiloja vastaa.
lämpötilojen vaihtelun vuoksi sähkölaitteisiin kondensoituu ulkona vettä ja tämä muodostaa tulipaloriskin. Pakastinta ei ole suunniteltu käytettäväksi ulkotiloissa.
tunkea arkkupakstin, jos ei sille oikeasti ole tilaa. Meillä oli arkkupakastin vähän aikaa sitten kun omaamme paljon varastotilaa isossa ok talossa, mutta annoin sen pois kun oikein hyvin riittää kakslapsisessa perheessä keittiössä oleva.
Muistatteko monta desibelia ne on? Eli onko jotain luokkaa 42db? Semmosen näin mainoksessa enkä oikein tiedä muriseeko se vai kehrää...
saat niin omituisia vastauksia!
Toki sen arkkupakastimen voi sinne laittaa. Lukko on suositeltava ja huolehdi, että pakastimen ympäristöön jää hieman tilaa pakastimen toiminnan varmistamiseksi:).
Ei kaikilla ole omaa huonetta pakastimelle, on sovellettava!
tunkea arkkupakstin, jos ei sille oikeasti ole tilaa. Meillä oli arkkupakastin vähän aikaa sitten kun omaamme paljon varastotilaa isossa ok talossa, mutta annoin sen pois kun oikein hyvin riittää kakslapsisessa perheessä keittiössä oleva.
Olen kova sienestämään ja marjastamaan. Yleensä vien saaliini vanhempieni pakastimeen, kun omaa pakastinta ei ole.
Ja Leipomolta saa leipäsäkkejä edulliseen hintaan. Niitäkin pakastaisin mielelläni.
Mokkapalat ja muut ihanat leivonnaiset säilyy pakkasessa jolloin niitä voi tehdä etukäteen juhlia varten.
Tarjouslihoja olen pakastanut. Tai semmosia ruokia, joita ei ollakaan syöty. Pakastinlokerossa ei voi pakastaa oikein mitään... :(
[quote author="Vierailija" time="17.07.2012 klo 17:55"]
tunkea arkkupakstin, jos ei sille oikeasti ole tilaa.
[/quote]
No esimerkiks koirien ruoat. Meillä on oma pakastin omille ruoille ja ollaan ahkeria pakastamaan (säästää rahaa..).
Ei mitään isoja sähkölaitteita huoneeseen, jossa yövytään.
No en mä näe, että lukossa olevasta arkkupakastimesta olisi lasten huoneessa mitään haittaa lapsille. Huoneen pitäisi vaan olla tosi iso, että se sinne hyvin mahtuisi. Lisäksi ne arkkupakastimet on niin hemmetin rumia kapistuksia, että sen takia en kyllä oikein mihinkään laittaisi sellaista, korkeintaan autotalliin tai kellariin tms. paikkaan, jossa ei koskaan oleskella.
No miksipäs ei. Itse kun olin lapsi, niin oli arkkupakastin meidän huoneessa. Siihen vaan kiva pöytäliina. Ja selvät säännöt et pakastinta ei saa avata. Tarpeen vaatiessa lukko.
Mulla oli aina pakastin lapsena huoneessani 70-80 luvuilla. Nyt siellä samassa huoneessa on uusi pakastin ja nukun vanhempieni luona käydessä sen kanssa. Lotisee pahemmin kuin se vanha. Eihän siitä mitään haittaa ole.
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=2&t=7108