Onko mitään hyötyä 45 min juoksulenkistä?
Kommentit (4)
Juokseminen ja liikunta on painonpudotuksessa melko turhaa hommaa. Kaloreita ei kulu juurikaan mutta ruokahalu kasvaa.
Kyllä ne lihakset kasvaa ja hapenottokyky nousee. Yleinen vireystila nousee joten kyllä se laihduttaa.
totta kai siitä on hyötyä! Normaali peruslenkki mulla tuon mittainen. Pitkä lenkki sitten 1-2 tuntia (kerran viikossa) ja veto saattaa olla joskus vain 30 min (eli korkeilla sykkeillä, toisin sanoen kovaa vauhtia, ns, vauhtikestävyystreeni). Noita peruslenkkejä siis on suurin osa lenkeistä.
Siinähän ehtii keskikuntoinenkin juosta jo reilu 7 km. Kaloreita kuluttaa yli 400. Lenkille siis! Jo pienikin urheilu on parempi kuin ei mitään.
niin onko toivoa että vatsaläskit lähtee? Jos samalla muutan ruokavaliotani niin että syön päivässä vain yhden lämpimän aterian? Eli joko lounas tai illallinen on salaattia. Mutta toinen ateria olisi vähän tuhdimpi.
Juokseminen ja liikunta on painonpudotuksessa melko turhaa hommaa. Kaloreita ei kulu juurikaan mutta ruokahalu kasvaa.