Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Illan parhaat naurut :D

Vierailija
09.07.2012 |

Syö ja juo niin paljon kuin haluat!



Tiedätkö Raxin? Se on ruokapaikka, jossa saa syödä ja juoda niin paljon kuin haluaa. Kukaan ei tietenkään myönnä juhlineensa siellä hääpäiväänsä, koska kyseiseen syöttölään liittyy rahvaanomaisia mielikuvia. On mukavampi kertoa ystävilleen nauttineensa Chez Dominiquessa Alhopakan ankkaa ja Lapista minuutti sitten tuotua tuoretta jäkälää.



Alhopakan ankka ja tuore jäkälä eivät tee minuun vaikutusta. Kulinaristinen snobbailu vaikuttaa toisinaan turhamaisuudelta, joka sopii Hankenista valmistuneille. Hienoissa ravintoloissa täytetään muitakin tarpeita kuin nälkää. Tietysti on mukavaa, kun henkilökunta hymyilee ja tulee ottamaan pöydästä tilauksia vastaan. Kaikki näkyy kuitenkin hinnassa. Hymy kestää niin kauan kuin on maksuvoimaa. Olen henkilö, joka jäkälää rouskuttaessaan toivoisi sen muuttuvan lihapiirakaksi. Valitettavasti pikaruokalat ovat erittäin harvoin siistejä ja viihtyisiä paikkoja.



Ennen vanhaan Rax oli unelmieni täyttymys. Pyrin paastoamaan Raxissa käyntiä edeltävän vuorokauden, jotta pizzalle jäisi mahdollisimman paljon tilaa. Saadessani tyhjän lautasen finnisen naamani eteen, juoksin kireissä Mustamäen torilta ostetuissa Abidaksen nappiverkkareissani täyttämään lautastani rasvaa tihkuvilla pizzasiivuilla. Tavallisesti tuli syötyä enemmän kuin elimistö salli, ja kulinaristinen nautinto päättyi kaksinkerroin voihkimiseen.



Entä nyt? Rax ei ole historiaa. Rax elää ja hengittää edelleen. Rasvaisen pizzan tuoksu saavuttaa minut usein kauppakeskuksessa asioidessani. Parhaimmillaan tuo nuoruudestani tuttu tuoksu johtaa ostotapahtumaan, jossa minä saan noin yhdeksällä eurolla rajattomasti pizzaa ja juomaa. Kuulostaa tarjoukselta, jossa asiakas jää voitolle.



Millaista Raxissa sitten on? Rax on todellakin rahvaanomainen. Raxissa ruokaa ei syödä, vaan sitä "mätetään". Ahmiessaan vetisiä sipulirenkaita, taustalla välkkyy valomainoksen tavoin ajatus: "Syö ja juo niin paljon kuin haluat". Tarjous kuulostaa niin hienolta, että oma hyvinvointikin unohtuu. Noin yhdeksän euron summa muuttuu äkkiä mitättömäksi, kun tankkaa kymmenettä pizzasiivua. Rahalle on saatava vastinetta.



Raxissa on sotkuista. Vaarana on liukastua lattialle pudonneisiin kanankoipiin ja pehmikseen. Ihmisiä ei kiinnosta paikan siisteys, vaan ahmimisen mahdollisuus. Raxissa muutumme korppikotkiksi, jotka riuhtovat sen minkä irti saavat. Raxissa ravintoa nautitaan perimmäisten viettien vallassa: maha täyteen, ja vielä enemmänkin jos pystyy. Työntekijät tietävät tämän faktan. Pöydältä pyyhkäistään nopeasti suurimmat luut pois seuraavia asiakkaita ajatellen.



Raxissa on levotonta. Ihmiset huutavat ja siirtelevät jatkuvasti tuolejaan. Lapset esittelevät vanhemmilleen ennätyskorkeita pehmiksiään, joista suurin osaa valuu lattialle. Pizzasiivujen lämpöä ja tuoreutta käydään kokeilemassa näppituntumalla muiden ahmijoiden iloksi. Noutopöydän täyttyessä uudella kuormalla, ihmiset ryntäävät haaskalle toisiaan tönien.



Raxissa syömiseen liittyy syyllisyyttä, joka korreloi käyntien määrän kanssa. Raxissa asioivan dieetti alkaa aina seuraavan tai sitä seuraavan pizzasiivun jälkeen. Perheellisen omaatuntoa vaivaa myös syyllisyys lapsille tarjottavasta ravinnosta. Miksi tarjoan lapsilleni epäterveellistä ruokaa ja johdattelen heitä huonoihin elämäntapoihin? Syyllisyyttä ei poista edes lasten lautasille heitetyt pari hernettä. Laiskuus kalvaa mieltä, koska kunnon vanhempien pitäisi valmistaa kotona eettistä lähiruokaa yhdessä lastensa kanssa. Tuntuu ristiriitaiselta käydä Raxin syömälässä.



En tiedä, miten Chez Dominiquessa suhtaudutaan pieniin lapsiin asiakkaina. Jos lähtee perheen kanssa ulos ateriomaan, ei ole mukava syödä vihaisten katseiden alla. Raxissa ei kukaan mulkoile, jos lapsi itkee maahan pudonnutta ennätyspehmistään. Rax suvaitsee ääniä ja elämää. Raxin ovelta ei käännytetä bermuda-shortsista kesämiestä, vaan jokainen maksukykyinen on tervetullut ahmimaan.



Raxissa ruoka on heti tarjolla. Nälkäisen lapsikatraan kanssa ei jaksa odotella kovin pitkää aikaa Anjoun kyyhkyn shokkijäähdytystä. Raxissa pääsee heti asiaan, mikä nopeuttaa vatsantäyttöoperaatiota. En tiedä monellako nykypäivän lapsiperheellä on edes varaa syöttää lapsilleen ja itselleen gourmet-herkkuja.



Olisiko aika palata laadukkaan kotiruuan äären?



Teksti on blogista http://www.arkinenpuurtaja.blogspot.fi

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai no joo, oisin voinut nauraa tolle joskus 30 vuotta sitten.

Vierailija
2/3 |
09.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parhaat naurut. Mitkä ihmeen naurut. Onko montakin naurua. Kuvottavan ärsyttävä sanonta. Ja tuo hymiö. Se on ollut viime aikoina tällä palstalla monessa ylimielisessä aloituksessa. Liekö sama itsestään liikoja kuvitteleva maatuska.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ap tekee aloituksia tälle palstalle n. 2x vuodessa, joten ei ole sama maatuska kyseessä :)



Iloista iltaa teillekin :)