Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua kaivataan nimen valintaan!

24.11.2005 |

Meillä on kohta viisiviikkoinen poika joka kastetaan reilun parin viikon päästä ja emme ole vieläkään keksineet pojalle nimeä, joten apu olisi tarpeen! Seuraavassa joitakin nimiä mitä olemme miettineet;



Juuso

Miika

Niko

Aatu



Eli olisi kiva jos joku rakentelisi ko. nimiin toisen ja vaikka kolmannenkin nimen ja ehdottelisi mikä oli noista paras. Miehen toinen nimi on Petteri ja olemme ajatelleet, että se voisi mahdollisesti olla toisena tai kolmantena nimenä myös. Olen itse ajatellut esim. nimiyhdistelmää Miika Aatu Petteri



Eli lisää ehdotuksia otetaan vastaan ja vaikka myös muitakin nimiä voi ehdotella (siis kuin yllämainitut) jos on mielessä samantyylisiä.



TA1KA + poika vailla nimeä

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaapo Aatu Petteri

Aapo Miika Petteri

Miika Veeti Petteri

Vierailija
2/11 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mainitsemasi nimet sopivat hyvin keskenään, joten miksi et yhdistäisi niitä?



Esim.

Juuso Niko Petteri

Miika Niko Petteri

Niko Aatu Petteri

Aatu Niko Petteri



Nimiehdotuksistasi omat suosikkini ovat ehdottomasti Juuso ja Aatu. Petteri on myös yksi suosikkiimistäni, joten sen laittaminen kolmanneksi nimeksi on hyvä ajatus. Lisäksi se on helppo yhdistää lähes mihin vain suomalaiseen nimeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ehdotan nimeksi Miika Eemil Sebastian

Vierailija
4/11 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehdottamassasi Miika Aatu jne on kolme A:ta peräkkäin, joten se saattaa kuulostaa myös Mii Kaatuu... Jotakuta tälläinen häiritsee, jonkun mielestä se on loistava tehokeino ja jutun clou! Itse kuitenkin välttäisin tuota pitkää A:ta ja omista vaihtoehdoistasti Juuso sopisi paremmin Aatun eteen.



Entäs Miika-Juuso tai Juuso-Miika, minusta veikeät!



5/11 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni kivoin olisi Juuso Aatu Petteri, mutta Juuso Niko Petteri tai Juuso Miika Petterikin ois kiva!

Vierailija
6/11 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta jos kolme nimeä on oltava, niin miltä sitten kuulostaisi



Niko Aku Petteri???

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuso on noista etunimivaihtoehdoista mielestäni paras. Melko ajaton ja pehmeän miehekäs. Esim. Juuso Aatu Petteri olisi hieno nimi!

Vierailija
8/11 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi kiitos kaikille vastanneille ja ehdotuksiaan laittaneille, niistä on ollut suuri apu nimeä pähkäillessä. Edistystäkin on tapahtunut eli ensinnäkin olemme nyt jättäneet Nikon pois vaihtoehdoista, lähinnä siitä syystä että tuntuu olevan melko yleinen nimi tällä hetkellä ja haluaisimme hiukan " harvinaisemman" nimen pojallemme. Eli etunimistä jäljellä " kilpailussa" ovat;



Juuso

Aatu

Miika



stella.nocturnolle (toivottavasti nicki meni oikein) kiitos hyvästä huomiosta eli tosiaan Miika Aatu Petteri ei ole oikein hyvä yhdistelmä koska siinä on liian monta a-kirjainta peräkkäin ja tulee se " kaatuu" -efekti. Vahvimmin mieitimme nyt tuota yhdistelmää Juuso Aatu Petteri eli miellyttää kovasti...mutta....mietimme lähinnä yhteensopivuutta sukunimeemme, jossa on jonkin verran samoja kirjaimia kuin Juusossa ja pikkaisen omaan korvaan tuntuu siltä, että nopeasti etunimi ja sukunimi peräkkäin sanottuna kuulostaisi vähän " puuromaiselta" . En nyt sitten tiedä että onko sitä itse vaan liian kriittinen ja hakee niitä " huonoja" puolia.



Miika on toiseksi vahvin vaihtoehto, mutta nimiyhdistelmä siis vielä hakusessa eli voisiko olla esim. Miika Juuso Petteri? Aatu tulee sitten kolmantena, mutta tuntuu nyt siltä että nimi olisi kuitenkin joko Juuso tai Miika.



Lisää ehdotuksia ja kommentteja otetaan vastaan! Nyt näyttää jo paljon lupaavammalta tämä nimivalinta, kiitos kaikkien kommentoineiden!



TA1KA + poika

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

pojalle vaihtoehtona nimi

Miika Valtteri. Myös Juuso Valtteri olisi minusta kiva.



Mutta tyttö tuli :)



T: Noora ja Nasulina

Vierailija
10/11 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miikoja kastettu tänä vuonna 99kpl

Juusoja 218kpl, Aatuja 190 kpl.





Minun ehdotukset:

Miika Juuso Petteri

Miika Samu Petteri

Miika Juho Petteri

Miika Riku Petteri

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaisi aika kivalta Pietu Aatu Petteri tai Aatu Pietu Petteri. Ajattelin ehdottaa, vaikka olette kallistuneet enemmän jo Miikan tai Juuson valintaan. Kuulosti mielestäni niin veikeältä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kolme