Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: monet vaunut/rattaat teillä on ja minkä merkkiset?

Vierailija
01.07.2012 |

Eli semmoinen kysely. Oletteko olleet tyytyväisiä menopeleihinne?

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Gesslein F6-yhdistelmät ja Britaxin Agile-matkarattaat.



Gessleinit ovat olleen ihan sysipaskat, nuo Agilet taas ihan loistavat.



Gessleinien runko oli jo alussa vino, eli puolsivat vasemmalle. Olimme tilanneet vaunut Saksasta, joten vian korjaaminen olisi ollut ylivoimaisen vaikeaa. Kesäksi olemme vaihtaneet kääntyneet etupyörät, joiden kanssa rattaat eivät puolla, mutta etupyörät ovat nyt alkaneet jumittua, jolloin työntäminen on taas yhtä helvettiä. Lisäksi kääntöaisa ei meinaa mennä paikalleen, kun sen kerran irrottaa.



Hyvää Gessleineissa on ollut pieni koko sekä kasattuna että kasassa - varmaan ainoat vaunut, jotka mahtuvat minimaalisen pieneen hissiimme.

Vierailija
2/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Britax smart,



Kolmas lapsi jo, on noita kiesejä ehtinyt olla. Tarpeet on olleet aika erilaisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joihin oon ollu tosi tyytyväinen. Autossa on myös käytettynä ostetut Brion Ponyt, joihin myös olen ollut tyytyväinen. :)

Vierailija
4/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekat oli yhdistelmävaunut esikoiselle ja keskimmäiselle (ikäeroa reilu 1v.) Toiset olivat tuplarattaat heille kahdelle. Kolmannet olivat Scooter-rattaat kuopukselle, ihan alkuun käytettiin noita isompien yhdistelmiä.



Oltiin tosi tyytyväisiä kaikkiin, Scooterit olivat kaikkein parhaat.

Vierailija
5/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emmaljungan Minior Edget - esikoiselle ostetut rattaat (nyt tosin sinne mätäni hiiri, joten heivaamme ne hittoon)



Emmaljungan jotkut ties mitkä ikivanhat rattaat sisaristuimella - nämä ovat lainassa, koska viime talvena emme päässeet eteenpäin tavallisilla tuplillamme



Peg Peregon Plikot P3 - kivat sateenvarjorattaat



Joolzit - tokalle lapselle ostetut kohtuunäppärät yhdistelmävaunut (ratas- ja vaunuosat alustaan kiinnitettävissä), samantyyppiset kuin Quinnyt



Phil & Teds Vervet - kolmannen syntyessä ostetut tuplat

Vierailija
6/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikkiin olen ollut omalla tavallani tyytyväinen.



Emmaljungat katoavat meiltä ihan justiinsa, kun ei noita klohmuja enää jaksa säästää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Carenan matkarattaat, vähän vaikeat työntää, kun etupyörät pyörähtelee miten sattuu eli yhdellä kädellä ei onnistu työntäminen. Ollaan kuitenkin totuttu tähän joten ihan ok:t, kivan pienet ja helpot taittaa. Saatiin ilmaiseksi joten ei valiteta :)



Emmaljungan CityCrossit vm 2011 pelkällä istuimella. Isot, mutta ihanat lumikasoissa! Käytetään näitä myös sellasilla matkoilla kun kuljetaan junalla, lapsi ei mahdu nukkumaan Carenoissa ja näissä Emmaljungissa on iso tavaratila, ei haittaa vaikka joutuis kulkemaan pitkiäkin etäisyyksiä kun matkatavarat mahtuu vaunujen alas.



Kumpikaan ei ole täydellinen yksinään, mutta näiden kahden yhdistelmä toimii meille.

Vierailija
8/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emmaljunga city Cross ja peg perego pliko complito matkarattaat. Emmaljungiin olen tyytyväinen,mutta noista matkarattaists en pidä. Myyn pois, jos joku vaan ne ostaisi.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdet emmaljungan yhdistelmät kovalla kopalla ja matkarattaina graco miraget.



Gracot ei toiminu vaippaikäisellä. Niissä ei ole erikseen sitä kaistaletta jalkojen väliin ja istuinosa on lyhyt. lapsi roikkui tavallaan vöiden varassa. Vyöt painoi vaippaa joka vuoti joka kerta. Sitten on kyllä pelanneet kun lapsi kasvoi ja jalat alkoi yltää jalkatuelle.



Emmaljungat on olleet loistavat. Vähän harmillisenkin hyvät, kun en nyt raski toiselle lapselle ostaa uusia kun ovat niin hyvät. En vain tykkää väristä yhtään.

Vierailija
10/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

-eniten käytössä: Teutonia Prestige yhdistelmävaunut. Näissä kuopus nukkuu päiväunet ja kuljemme puistoon isompi lapsi seisomalaudalla. Todella hyvät ja kestävät vaunut, käytin näitä jo esikoisen vauva-aikana päivittäin paljon.



-myös tärkeät: Peg Perego Pliko P3 matkarattaat. Auton takakontissa koko ajan, käytän kauppareissuilla.



-Easywalker Duo tuplarattaat, nämä ovat jääneet vähemmälle käytölle ja aion myydä ne pian pois, esikoinen kävelee jo aika reippaasti ja harvemmin teen niin pitkiä lenkkejä, ettei hän voisi kävellä tai olla seisomalaudalla.



-vanhat rähjät sukulaiselta ilmaiseksi saadut matkarattaat mökillä, näissä kuopus nukkuu päiväunet mökin terassilla



-vanhat, muutamalla kympillä ostetut 90-luvun Emmaljungan rattaat, näillä on paljonkin käyttöä, jos lähden esikoisen kanssa kauemmas lenkille tai kävellen ostoksille, kun mies jää kuopuksen kanssa kotiin (ja kuopus tarvitsee Teutoniat päiväuniaan varten)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyy,ne on ZAPP ja BUZZ

Vierailija
12/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyy,ne on ZAPP ja BUZZ

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

2xEmmaljunga, Ora, Graco, Osann, Baby Jogger

Vierailija
14/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinaisina käyttövaunuina Hartan Topline S, joihin olen ollut todella tyytyväinen. Kääntyvät etupyörät ovat tarpeeksi isot, jotta niillä pärjää talvellakin, liikkuvat ketterästi ja mahtuvat pienistäkin väleistä.

Parvekerattaiksi ostin käytetyt Teutonia Timmyt. Nyt, kun esikoinen ei enää nuku ulkona, on Timmyt otettu kesäksi mökkirattaiksi, jotta vaunuja ei tarvitse aina pakata mukaan, syksyllä pääsevät taas parvekkeelle kun kuopus syntyy. Oikein näppärät ja kevyet kuomurattaat. Miinusta mataluudesta, plussaa kestävyydestä ja hyvästä kuomusta.

Matkarattaina Quinny Zappit, joihin hankittu myös Xtra-istuinosa. Loistavat kaupunkikärryt, jotka taittuvat olemattoman pieniksi, Xtra-istuinosalla sopivat vastasyntyneellekin, mutta eivät taitu yhtä pieniksi. Pienten ja kovien pyörien vuoksi eivät sovi maastoon, mutta kaupungissa ja matkoilla tosi kätevät.

Syksyä odottavat Babywelt Montreal-kaksosrattaat, jotka hankittiin käytettyinä. Sisarusten ikäeroksi tulee noin 1v8kk ja tuplat ostettiin siksi aikaa, kunnes esikoinen jaksaa kävellä pidemmätkin matkat tai pysyy seisomalaudalla. Sitten lähtevät seuraavalle tarvitsijalle. Valitsin rattaat kapeuden perusteella, koska vaunuvarastomme ovi ei ole kovin leveä. Käyttökokemuksia tuplista ei vielä ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
01.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

-Emmaljunga city cross-rattaat +citykoppa. Tykkäsin tosi paljon. Myytiin lähinnä tilanpuutteen vuoksi pois.



-Brio race-rattaat. Ihan ok, tosin alkoivat puoltamaan ja en muutenkaan tykännyt joten pois myin.



-Emmaljunga scooter-rattaat. Tosi hyvät ja kevyet perusrattaat, tykkään edelleen. Nämä olleet meillä pisinpään ja tulee jäämään kohta ainoiksi rattaiksi.



-Brio twinette-tuplarattaat. Hyvät perustuplat. Aika kömpelöt, mutta kulkivat hyvin lumessa.



-Teutonia fun-yhdistelmät. Nämä ovat tosi näppärät ahtaissa tiloissa, helppo laittaa kasaan ja koota. Ovat kapeat ja pienet, mutta meidän 3-vuotias mahtuu silti hyvin kyytiin. Talvella huonot, jos ei ole ihan tasaiseksi aurattu niin vaikea päästä eteenpäin, loskakeli vielä vaikeampi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi seitsemän