Jouduin pomon puhutteluun :/
Tuli juhannuksena nautittua valkosipulisia ruokia. Pomo vaihtoi mut jo eilen pois asiakaslvelutehtävistä. Haistelee sitten huomenna pääsenkö jo ihmisten ilmoille. Ja vastedes ei sitten saa syödä valkosipulia! Mitä mieltä?
Kommentit (11)
valkosipulilta löyhkäävän aspan kanssa.
Itsekin pidän valkosipulista, mutta syön sitä silloin kuin hajuhaitat pysyvät omassa piirissä.
Menepä vaikkapa Välimeren maihin, siellä syödään valkosipulisia ruokia joka päivä - nam. Eikä kukaan valita.
No, Suomi on junttila eikä muuksi muutu, vaikka makseltaisiin eurotukiaisia sata vuotta.
mä taas tykkään kun joku haisee valkosipulille... voisin nuolla sun namaa :)
mutta joo yleisesti ottaenhan se on aika kamala haju ihmisten mielestä.
Mutta sitä en ihan niele että työnantaja voi ja saa puuttua työntekijän vapaa-ajan syömisiin.
Mutta sitä en ihan niele että työnantaja voi ja saa puuttua työntekijän vapaa-ajan syömisiin.
Valkosipulin löyhkä on verrattavissa vanhan viinan löyhkään. Saako työnantaja puuttua siihen, että työtekijä tulee aspa-vuoroon vanahlta viinalta haisten? Entä tupakalta?
Menepä vaikkapa Välimeren maihin, siellä syödään valkosipulisia ruokia joka päivä - nam. Eikä kukaan valita.
No, Suomi on junttila eikä muuksi muutu, vaikka makseltaisiin eurotukiaisia sata vuotta.
Ainakin Italiassa ollaan hyvin tarkkoja siitä, ettei henki haise valkosipulille. Siellä on todella junttia tuoksua valkosipulille - ja jos joku niin tekee, niin pyytelee nolona kyllä asiaa anteeksi.
Toiseksi, Italiassa ei haista valkosipulille samalla tavalla kuin ehkä täällä, koska siellä OSATAAN KÄYTTÄÄ VALKOSIPULIA. Sitä ei esimerkiksi murskata raakana pizzan päälle - vaan lisätään ruokiin isoina paloina tai viipaleina hautumaan, jolloin maku ja siitä jäävä tuoksu ovat aivan erilaisia.
Tuo valkosipulimurska on varmaankin ihan suomalainen keksintö, ei italialainen.
Että kehtasitkin. Eihän maailmallakaan kukaan elä, hengitä ja hieman tuoksahdakin. Kyllä pomolle on nyt tehtävä tarkka selitys syömisistä, hyväksytettävä ruokalistaus ja pyydettävä erikseen kirjallisesti lupa joidenkin asioiden omalla ajalla syömiseen / juomiseen.
Suomen streriiliin maahan ei vain sovi tuoksu, ei hyvä eikä paha. Joku Olli-Annikki voi vielä pahastua.
http://db2.stb.s-msn.com/i/C9/17DB8774822732F0BCB0A0AB489D67.jpg
Suomi-ulkomaat (Italia) kisailu aikaiseksi.
Hajusteetkin voidaan kieltää asiakaspalvelussa. Myös vaatteet voidaan komentaa kotiin vaihtamaan sopivimmiksi esim. napapaita pois ja säädyllisempää tilalle. Näistä on olemassa ennakkopäätöksiä työtuomioistuimessa ja työnantaja voittanut.