Juoksu vai Crosstrainer?
Kumpikohan on tehokaampaa juoksulenkkillä käyminen vai Crosstrainerilla polkeminen? :)
Kommentit (8)
mutta siis jos ap miettii, että kumpaa aloittaisi, niin suosittelisin hankkimaan sekä crosstrainerin että lenkkitossut :) Lenkille yleensä, mutta jos pakkasta on enemmän kuin -20 niin on mukavempi polkea crosstrainerilla. Kaatosade usein aiheuttaa mulla saman, vaikka muuten lähden kyllä melkein aina kelistä riippumatta juoksemaan. Jos ei ole lapsille hoitajaa, niin on myös helpompaa crosstrainerilla treenata. Sen voi sijoittaa telkkarin ääreen ja katsoa samalla joku hyvä ohjelma.
Miinuspuoli crosstrainerissa on myös tehojen suhteen se, että siinä pystyy "huijaamaan" eli tekemään pienemmällä teholla, kun taas juoksussa on pakko vähintään juosta, eli pakko edes tietyllä teholla tehdä.
t. se, joka laittoi linkin tuonne kalorinkulutusmittariin
juoksulenkillä käyminen. Crosstrainer on kuitenkin hyvä esim. silloin, jos on selvästi ylipainoa tai polvivaivoja, koska se rasittaa niveliä selvästi vähemmän kuin juoksu.
crosstrainerilla en vaan jaksa mennä niin kovaa, että se olisi yhtä tehokasta, vaikka se varmaan mahdollista olisi (ne kalorinäytöt siinä harvoin pitää paikkaansa, ei ainakaan minun kohdallani, näyttää ihan liikaa)
siinä voi säätää vastusta ja vaikuttaa useampiin lihasryhmiin
reippaasti suoritettu crosstrainer kuluttaa tunnissa n. 630 kcal. Juoksu 682 kcal. (mun vauhdilla). Itse voit verrata tuolla:
http://ffp.uku.fi/cgi-bin/energynet03/energycosts.pl?session_id=17fd867…
Kiitos kaikille vastauksista! :)
Ap
Mulla ei oikein motivaatiot riitä liikuntaan, mikä tapahtuu "paikoillaan". Tai siis kuntopyörällä en jaksa polkea, tavallisella kyllä. Juoksumatolla en jaksa juosta, mutta juoksu itsessään on ihan huippua. Tietty keleistä riippuu kanssa. Molempi parempi.
että tunti crosstrainerilla on kuolemantylsää. Juostessa voi sentään valita reittinsä ja maisemat. Voi myös juosta erilaisia lenkkejä, tehdä vetoharjoituksia, juosta erilaisessa maastossa. Saa myös raitista ilmaa.
Minusta siis crosstrainer on ihan ok lämmittelylaitteena mutta en jaksa itse käyttää sitä niin pitkää aikaa, että kaloreita todella palaisi.