Voisko joku suomentaa tämän? (tietokoneen akun käyttöönotto)
Eli ongelma on siinä että koneeni on "suomenkielinen" ja siksi on vaikea sanoa, mihin nuo sanat viittaavat...
1. Set the Power supply option first: Right Click on the screen and select property -> screen saver -> power supply -> power use scheme -> portabl. In all the subsequent operations such as when computer and use battery, select never. Under the Alert option, deselect alert for deficient battery and alert for serious battery shortage.
2. Disconnect the power adapter and use the battery until the computer is powered off due to exhaustion of the battery.
3. Connect the power adapter until the battery is charged to 100%. Before initial use of the computer (or resuming use of the computer after long-term storage), the battery must be charged to full and discharged for 3-4 times to optimize the performance. The charging process takes more than five hours.
4. Note: When your battery is calibrated and reaches the best performance, set the Power Supply Options on your computer to the default value to ensure that the computer can send correct alerts to you, for example, low battery alert, and alert before the computer enters the hibernaution status.
Kommentit (27)
Ei sitä englantia mun aikani opetettu koulussa vielä.
Ja jos osaisin, miksi ihmeessä olisin tuon tekstin tänne kopioinut??
mun isa on lahemmas 70v ja sen aikaan jo oli englantia koulussa jossain vaiheessa kun kertoi etta han ei sita oppinut lausumaan millaan !!
isä taas on vähän päälle 60-vuotias, ja hänellä ei ollut koulussa englantia. Ennen on voinut joissain kouluissa olla, ja pidemmälle opiskelleilla, mutta ei kaikilla.
mun isa on lahemmas 70v ja sen aikaan jo oli englantia koulussa jossain vaiheessa kun kertoi etta han ei sita oppinut lausumaan millaan !!
1. Aseta Virtalähde vaihtoehto ensimmäiseksi: Right Klikkaa ruudulla ja valitse omaisuus -> näytönsäästäjä -> virtalähde -> tehokäyttöön järjestelmä -> portabl. Kaikkien seuraavien toimien, kuten silloin, kun tietokone ja käyttää akku valitsemalla koskaan. Alle Alert vaihtoehdon, poista hälytys puutteellinen akku ja hälytys vakavien akku pula.
2. Irrota virtalähde ja käytä akkua, kunnes tietokone on sammutettu, koska loppuminen akun.
3. Liitä verkkolaite, kunnes akku on ladattu jo 100%. Ennen ensimmäistä käyttöä tietokoneen (tai uusii tietokoneen käyttö pitkäaikaisen varastoinnin), akku on ladattu täyteen ja puretaan 3-4 kertaa optimoida suorituskykyä.Lataus kestää yli viisi tuntia.
4. Huom: Kun akku on kalibroitu ja saavuttaa parhaan tuloksen, aseta virtalähde asetukset tietokoneen oletusarvo, jotta tietokone voi lähettää oikeat hälytykset teille, esimerkiksi akun hälytys, ja varoittaa ennen kuin tietokone siirtyyhibernaution tila
Mä en ihan oikeasti osaa tätä tehdä...Akkua on koko ajan 1% käytettävissä mutta olis se kiva nyt ladata täyteen...
Jos ostit Suomesta, myyjän on toimitettava sinulle suomenkielinen ohje.
jotain nuoria joka sulle kaantaa ton
jotain nuoria joka sulle kaantaa ton
En kai mä nyt täällä palstalla mankuisi jos olisi!Ei tarvitse vastata jos et viitsi auttaa. Ei tarvitse tulla tänne viisastelemaan!
Mistä ihmeestä mä edes löydän tuon näytönsäästäjän?
Right-klikkaa ruudulla ja ota properties (ominaisuudet)
muttei siihen tule mitään "ominaisuudet".
Siihen tulee:
Edellinen
Seuraava
Päivitä
Pysäytä
Lisää sivu kirjanmerkkiehin
Tallenna sivu nimellä
Lähetä linkki
Näytä taustakuva
Valitse kaikki
Näytä sivun lähdekoodi
Näytä sivun tiedot
Tutki elementtiä
eli lyhennettynä periaate on se, että ensin se uusi akku ajetaan/käytetään täysin tyhjäksi ja sitten ladataan täyteen ja käytetään 3-4 kertaa ihan tyhjäksi, silloin siihen saadaan täysi optimasaslinen kapasiteetti.
Sen vuoksi sun pitää mennä tuonne virransäästöominiasuuksiin Ohjauspaneelissa ja laittaa sieltä kohdasta "Kannettava" (tjsp) kaikki virransäästöasetukset asentoon "Never - Ei koskaan", jotta se tosiaankin imee kaiken virran siitä akusta.
Sitten lataat ja käytät sitä konetta 3-4 kertaa noin ja sitten palautat oletusasetukset sinne Virransäästöasetuksiin.
Tero
akulla, jos ei tullut heti mieleen.
Tero
Siihen tulee:
Edellinen
Seuraava
Päivitä
Pysäytä
Lisää sivu kirjanmerkkiehin
Tallenna sivu nimellä
Lähetä linkki
Näytä taustakuva
Valitse kaikki
Näytä sivun lähdekoodi
Näytä sivun tiedot
Tutki elementtiä
Hiiren kursori pitää olla työpöydän päällä, ei minkään avatun webbisivun tai minkään muunkaan avoinna olevan sovelluksen päällä kun painaa sitä oikeaa nappia.
Virransäästöasetukset löytyvät myös ohjauspanelista.
mitään tekemistä tuon akun käyttöönoton kanssa...
Tero
Mun paras ystävätär on syntynyt vuonna 1978 eikä ole koskaan opiskellut englantia koulussa.
Koulu on yksi helsingin arvostetuin ja ala-asteelta alkaen hän luki saksaa ja ylä-asteella tuli ruotsi ja lukiossa ranska.
Mun paras ystävätär on syntynyt vuonna 1978 eikä ole koskaan opiskellut englantia koulussa.
Koulu on yksi helsingin arvostetuin ja ala-asteelta alkaen hän luki saksaa ja ylä-asteella tuli ruotsi ja lukiossa ranska.
Ehtii niitä kieliä oppimaan koulun jälkeenkin, myös ruotsia.
24 viestiä, joista 1 yrittää auttaa kääntämällä Googlella, Tero neuvoo kahdessa viestissä ja loput on jotain aivan muuta, kuin aiheeseen liittyvää...
englantia yhtaan.