Mitä teillä oli hankittuna ennen lapsen syntymää ja millä rv:llä?
Otsikossahan tuo jo tuleekin. Mitä kaikkea hankitte vauvaa varten ennen synnytystä ja missä vaiheessa raskautta aloitte tarvikkeita hommaamaan? Oliko uutta, käytettynä ostettua, lainattua?
Kommentit (5)
pieniä juttuja kuten vaateita. Vkolla 24 sitten isompia juttuja kuten hoitopöydän, pinnasängyn patjan+lakanoita+muut petivaatteet.. Melkein kaikki ostetiin uutena, paitsi vaunut ja turvakaukalo. Joskus vkolla 30 oli ostettuna/saatuna kaikki paitsi vaipat ja vähän vaatteita.
Tosin meille osteli kaikkea mun äiti - se on sen harrastus, kierrellä kirpareita ja selata huutonettiä. Me saatiin tosi paljon, mm. vaunut ja turvakaukalo. Vauva syntyi syyskuussa, ostelin kestovaippararvikkeita kesällä. Vaatteita ei ostettu eikä otettu pakkausta, ekat pienet vaatteet olivat lähinnä lainassa.
oli kaksi keskenmeno ja vaikeahko raskausaika, etinen istukka jne.
Oltin katsonut kaikki valmiiksi ja kun lapsi oli syntynyt, lähti mies ostamaan.
oikeastaan "kaikki", koska asumme suht kaukana keskustasta ja etenkin kaukana vauvatavaroita myyvistä liikkeistä. Paljon tosiaan saatiin omaksi tai lainaan. Vauvan syntymän jälkeen ei tarvinnut sitten juurikaan mitään hankkia aika pitkään aikaan, rintakumit piti hommata jo sairaalaan ja jotain peppurasvaa piti ostaa.
#4
Paljon ostin alkuvuodesta alennusmyynneistä, mm. vaunut ja vaatteita. Paljon hankintoja jätin tehtäväksi äitiyslomalle. Lapsi syntyikin keskosena rv. 33 joten se siitä, loput hommattiin sitten lapsen synnyttyä.