Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Millainen alue asua on Helsingin meilahti?
Kommentit (3)
Asunnot melko pieniä, putkirempat jo aika lailla tehtyjä talossa kuin talossa. Lyhyt matka keskustaan ja helppo päästä "joka ilmansuuntaan".
Päiväkodit täpösen täynnä, samoin autolle saa etsiä pysäköintipaikkaa kissojen ja koirien kanssa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Jos haluaa asua kauempana siirtolaisista. Mannerheimintien varrella yläkerrokset ok.
Alue: Aihe vapaa
Pienten lasten kanssa voi olla ongelmallista kun taloissa on pienet hissit (rattaat eivät ehkä mahdu) ja läheskään joka talossa ei ole leikkipihaa. Liikenne ja pikkulapset ovat myös vaarallinen yhdistelmä, pitää olla tosi tarkkana jatkuvasti kun ohi menevät bussit ja ratikka ym.
Toisaalta alueella on mukavat leikkipuistot ja hyvät liikenneyhteydet sekä esim. Seurasaari ja meri on lähellä. Meilahdessa asuu tosi rikasta väkeä eli sinänsä alue on rauhallinen. Pikku-Huopalahdessa sensijaan (ihan vieressä) on Helsingin pahin "ghetto" nykyään, alue on mennyt iahan pilalle kun maahanmuuttajajengit riehuvat. tämä vaikuttaa tietenkin jnkv myös Meilahden meininkiin.