Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

LOL "Kuvan kortinlukijalaite ei liity tapauksiin."

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
16.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

toimittajat saavat noista huvinsa, on paljon hauskempiakin noita vastaavia, "kuvan henkilö ei liity tapaukseen", olen nauranut joskus ihan kippurassa.

Vierailija
2/8 |
16.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

hauska vaan se että tuon koneen valmistajaa ei saa syyttää vioista. Eli ihan sama kuin ihmisistä kirjoitetaan tuo ettei luulla syyllisiksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
16.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

syy ei ole mikään hauska vaan se että tuon koneen valmistajaa ei saa syyttää vioista. Eli ihan sama kuin ihmisistä kirjoitetaan tuo ettei luulla syyllisiksi.


mutta joskus on ollut kuva henkilön alavartalosta, ettei edes naama näy. Ja sitten teksti "kuvan henkilö ei liity tapaukseen". Voiko jonkun henkilön tunnistaa, jos näkee vain mahan ja jalat?:D

Vierailija
4/8 |
16.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tietty teksti "Kuvan koira ei liity tapaukseen"

Mutta oliko todella näin....

Vierailija
5/8 |
16.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvissa lukee näin siksi, että isot lehtiyhtiöt pakko-ostavat pilkkahintaan kuvaajilta kuvat ja vaativat itselleen TÄYDET oikeudet kuviin. Eli jos kuvaaja saa kuvastaan esim. 50 euroa, saa lehtiyhtiö käyttää tämän yhden kerran jälkeenkin kuvaa loputtomasti "ilmaiseksi". Tämän takia kuvien yhteydessä lukee yhä useammin tuo teksti.



Yhtiöiden keräämä kuvapankki polkee kuvaajien lisäksi myös kuvattavia. Kuvitteleppa, että joku kuvaaja kysyisi saisiko ottaa kuvan lapsistasi vaikka johonkin lapsiaiheiseen lehteen. Sanoisit, kyllä käy. Nyt lastesi kuva julkaistaisiin kys. lehdessä ja ostaisit irtonumeron mummollekin talteen muistoksi. Kaikki olisivat tyytyväisiä.



Entäs sitten jos parin vuoden päästä joku toinen saman puljun lehti tekisi jutun lapsipornosta. Nyt lastesi kuva olisi lapsipornojutun yhteydessä, tosin höystettynä tuolla kuvan lapset eivät liity juttuun. Ei tuntuisikaan enää kovin hauskalta, vai?

Vierailija
6/8 |
16.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli "kuvan kalapuikot eivät liity tapaukseen" :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
16.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juristit nämä ovat vaatineet korvausvaatimusten pelossa.

Vierailija
8/8 |
15.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä olisi pitänyt pikselöidä vähintään viaton kortinlukija

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi kahdeksan