Miten teillä päätetään kesäloman ohjelma?
Meillä jokainen saa ehdottaa kolmea eri asiaa, jotka haluaisi kesällä tehdä. Ainoa ehto on, että vain yksi saa olla huvipuisto ja yhden jutun täytyy olla ilmainen (kohtuullisia matkakustannuksia ei lasketa).
Näistä sitten yhdessä valitaan viisi. Yksi on huvipuisto tai vastaava ja jokaisen listalta poimitaan yksi vaihtoehto toteutettavaksi.
Lista ei ole orjallinen. Muutoksia voidaan tehdä. Mutta tällä tavalla ei tule jämähdettyä mökille koko kesäksi - tosin osa tekemisistä on sellaisia, joita toteutetaan juuri mökillä.
Tämän kesän listalla: yöretki Bengtskärin majakalle, huvipuistokäynti Tukholman reissun yhteydessä, yhdistetty polkupyörä/eväsretki Aurajoen rantaa Liedon Vanhalinnaan, Ateneumin Helene Schjerfbeck-näyttely, kesäteatteri-ilta ja ruokailu Samppalinnassa. Jokaiselle jotakin ja mukavaa kaikilla.