Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huuto.netin vaatemyynti (naistenvaatteet)

Vierailija
06.06.2012 |

Olin huutiksesta puolisenvuotta poissa, ja yritin nyt myydä vaatteitani, lähtöhinnat jopa 0e , vanhimmat vaatteet ostettu parivuotta sitten ja kunnoltaa oikein hyviä. Mutta, sain joka vaatteesta korkeintaan 3e. Esim. Onlyn viimevuoden farkut ovh. n 100e , sain niistä euron, jota sitäkään huutoa ei kyllä lunastettu..(minun onneni) Ei todellakaan kannattanut. Katsojia kohteissa kyllä oli hyvinkin.



Kateellisena katselen niitä TEHOmyyjiä jotka saavat vaatteesta kuin vaatteesta aina lähes 20e ja ylikin, ja huutajia samassa kohteessa kymmeniä. Pitääkö vaatteet kuvata nykyään kalliin torson päällä, jotta menee kaupaksi?



Taisin kirppiksellä törmätä tälläiseen rytkyjobbarriin, kiersi kärry pullollaan vaatteita , teki yleiskatsauksen vaatteeseen ja otti mukaan. Tuolla voi lyödä ihan hyvinkin rahoiksi..Ja mistä tiedän, että ko. tehomyyjät on rytkyjobbareita, no siitä että kohteita on aina sata käynnissä, koot xs-xxl , tyylit indiskasta guessiin..



Mutta siis, voiko torsoa omistamaton ihminen saada siellä enään vaatteitaan kaupaksi muutenkuin alihintaisena pakettina?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaupaksi meni ainoastaan merkkivaatteet. Ostajat laittaa varmaan tiettyjä merkkejä hakusanoiksi kun vaatetta on myynnissä siellä niin paljon, että on pakko jotenkin rajata hakuja. Perusvaatteet tyyliin H&M, Lindex ym. ei mene kaupaksi millään, ellei ole joku spesiaalituote. Ei ole edes katsojia, joten kaipa ne hukkuvat massaan. Pitäisi varmaan laittaa näyteikkunaan ilmoituksia, mutta mitäpä järkeä siinä on jos vaatteesta saa ehkä euron...

Vierailija
2/4 |
06.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän ne vaatteet on helpompi myydä, jos on mallinuken päällä kuvattu hyvässä valossa. Mutta ongelma on itselläni pikemminkin se, että kukaan ei koskaan edes KATSO niitä kohteita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. jos myyt legginsejä, kannattaa laittaa hakusanoiksi myös leggarit. Mutta älä laita kohteeseen liittymättämiä hakusanoja! Ei mitään "katso muut kohteeni, myynnissä myös/myyntiin tulossa zara, desigual, timberland"...sitten luetellaan kaikki mahdolliset merkit. Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin kymmenet väärät hakutulokset, kun yrittää jotain vaatetta huutiksesta hakea.



Hyvät kuvat on myös tärkeät ja itse laitan kaikkiin kohteisiin myös mitat. Älä ihmeessä myy nollasta eurosta alkaen! Tarjontaa on niin paljon, ettei sun kohteeseen välttämättä eksy niin paljon porukkaa katsomaan, että saisit kunnon hinnan. Laita lähtöhinnaksi se, millä olet valmis vaatteesta luopumaan.

Vierailija
4/4 |
06.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

merkki ja koko kannattaa laittaa otsikkoon, koska kun tuloksia tulee hirveä määrä, niin niitä on pakko vain karsia jollain keinolla.



Ei tarvitse kuvata mallinuken päällä, mutta hyvässä valossa ja vaate levitettynä siten, että sen näkee kokonaan. Yleensä eniten mua estää huutamasta se, että kohde väittää tuotteen olevan vaikkapa vihreä, mutta kuvassa näkyy jotain rusehtavaa, ja kuvan laatu on kännykkäkuvalaatua, jolloin ei voi tietää, että minkä värinen tuote oikeasti on. Jotkut myös photoshoppaavat kuviin kirkkaammat värit kuin todellisuudessa, se voi edistää myyntiä, mutta ostajalle on sitten suuri pettymys.



Luultavasti isoin ongelmasi oli ihan vain se, että tuotteita on vaikea löytää, kun kamaa on huutonetissä niin paljon. Yleensä itsekin etsin tiettyjen lempimerkkieni perusteella, ja jos jollain myyjällä on hyvännäköinen tuote myynnissä, niin katson samalla, mitä muutakin hänellä on.



Huutonetin hakusysteemikin kaipaisi vähän parannusta, olisi hienoa jos hakuja voisi vielä vähän tarkentaa samaan tyyliin kuin ebayssakin voi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kolme