Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten tasapainoiseksi sinusta lapsi voi kasvaa tälläisissä olosuhteissa?

Vierailija
16.07.2014 |

Nimet keksitty.

28-vuotiaana Mika tapaa 28-vuotiaan Saanan. Mika ja Saana ihastuvat ja rakastuvat nopeaan ja alkavat 2vko ensitapaamisen jälkeen seurustella. 6kk seurustelun jälkeen Saana muuttaa asumaan Mikan luokse ja pari menee maistraatissa naimisiin.

29-vuotiaana Saana alkaa odottamaan jo heidän ensimmäistä yhteistä lastaan. Mikalla ja Saanalla, kummallakaan, ei ole edellisistä liitoista vielä lapsia. Tämä on heidän molempien ensimmäinen.

30-vuotiaina Mika ja Saana saavat ensimmäisen lapsensa, tyttö vauvan. Tyttö saa kirkossa kasteessa kuukausi syntymänsä jälkeen nimen Marianne.

Mikan ja Saanan liitto on aina ollut hyvin myrskyisä. Ongelmia alkoi ilmetä 4vko:n tuntemisen jälkeen. Oli siis keretty ensiksi olla 2 viikkoa kavereita ja sitten 2 viikkoa seurustella. Mika ja Saana tappelivat ja riitelivät usein. Tappelulla tarkoitan tässä siis, että oli molemmilla ihan fyysistä vekkiä naamassa ja välillä muuallakin kehossa ja riitelyllä sitä henkistä puolta eli huutamista ja vittuilua toisilleen. Silti molemmat olivat jotenkin sairaalla tavalla kiinni toisissaan, mitä ei voi kyllä oikeaksi rakkaudeksi kutsua, eivätkä saaneet eroa myöskään aikaiseksi. Mikan ja Saanan ongelmat eivät koskaan kantautuneet lastensuojelun piiriin ja Marianne joutui kasvamaan tuollaisen keskellä. Saana sairasti kaksisuuntaistamielialahäiriötä. Saana oli ammatiltaan tarjoilija ja hän työskenteli baarissa.

37-vuotiaana Mikalle riitti tämä elämä kun Marianne täytti 7v. Mika haki avioeroa Saanasta ja Saana pakkasi laukkunsa ja lähti heidän yhteisestä kodistaan lopullisesti. Samalla kun hän hylkäsi myös Mikan, niin hän jätti myös Mariannen, eikä Marianne ole nähnyt äitiään enää sen jälkeen kun hän täytti 7v. Myös koko Saanan suku hylkäsi Mikan ja Mariannen Saanan lähdön jälkeen, isovanhempia myöten, ehkä heitä hävetti niin paljon se minkälainen Saana oli. Mika oli yrittänyt pysyä yhdessä Saanan kanssa viimeiseen asti, toiveena tarjota Mariannelle ehjä, onnellinen perhe, siinä kuitenkaan onnistumatta. Hän oli nähnyt myös mitenkä paljon Marianne oli kärsinyt 7-vuoteen mennessä heidän perhe-elämästään, joten hän ei pelkästään ottanut eroa itsensä takia, vaan myös Mariannen.

Saanan lähtö ja se että hän hylkäsi kokonaan myös tyttärensä, oli kuitenkin Mikalle sen verran kova paikka, että hän ratkesi kunnolla ryyppäämään. Olihan Mika ja Saana molemmat käyttäneet alkoholia aina joskus, mutta kummaltakaan se käyttö ei ollut sillon lähtenyt lapasesta. Nyt Mika rupesi kuitenkin juomaan entistä enemmän, kunnes se homma meni ihan holtittomaksi ja Mika makasi vielä saman vuoden aikana kun Marianne kävi koulun ensimmäistä luokkaa niin kylän pulien kanssa katu ojassa ja autokorjaajan työtkin meni aika päiviä sitten alta, ainut toimeentulo oli nyt yhteiskunnan varoin. Jostain kantautui sitten sosiaaliviranomaisten korviin tieto Mikan ja Mariannen perhe-elämästä ja sosiaaliviranomaiset puuttuivat siihen, he katsoivat, että tilanne on mennyt nyt sen verran pahaksi, että Marianne on otettava huostaan. Isä oli kännissä usein kotona, ulkona ja aamu saattoi alkaa niin, että isä aukaisee ensimmäiseksi kalja tölkin. Isä toi myös pelottavia puli ukko ja akka kavereita välillä kotiin, vaikka Marianne oli kotona ja häntä sitten aina välillä vähän pelotti... Marianne meinattiin ensiksi sijoittaa toiseen perheeseen, mutta sitten Mikan vanhemmat eli Mariannen isovanhemmat isän puolelta puuttuivat asiaan ja päätettiin, että Mariannea ei sijoiteta minnekään toiselle puolelle suomea vieraaseen kotiin vaan Marianne menee asumaan ukin ja mummon luokse, eikä Mikalla ole oikeutta nyt vähään aikaan nähdä tytärtään, niin kauan kun hän ei ole hoitanut alkoholiongelmaansa kuntoon, koska se ei ole Mariannelle hyväksi. Ukki ja mummo olivat pitkään jo tienneet Mariannen ja Mikan tilanteen, mutta eivät olleet puuttuneet siihen sen enempää, koska Mika oli käskenyt heidän pysyä erossa asiasta!. He toivoivat että Mika saisi elämästään otteen ja perhe-elämä alkaisi sujua hyvin, nyt kun Saanakaan ei ollut enää kuvioissa mukana. Mutta asioissa kävikin juuri päinvastoin, Mika mureni. Saana otettiin huostaan siis sinä vuonna kun hän täytti 8v. Huostaanotto tapahtui touko-kesäkuun vaihteessa kun Saanalta oli juurikin päättymässä 1 luokka ja hän oli jäämässä kesälomalle. Saana muutti nyt isovanhempiensa luokse yli 100km päähän isästään ja aloitti toisella paikkakunnalla 2 luokan.

Saanan jouduttua huostaan, Mika jatkoi seuraavat 2v lähes päivittäistä känniörvellys sekoiluaan. Kunnes täytti 40-vuotta ja tajusi, mitä helvettiä hän nyt tekee! Hänellä on tuolla jossain pieni 10-vuotias tytär ja hän on viimeset 2v örveltänyt kalja pullossa kiinni ja oli todella huono olo, niin henkisesti että fyysisesti. Mika päätti lähteä hakemaan apua alkoholiongelmaansa ja laittaa pullon korkin kiinni ja hylätä puli kaverinsa. Vähitellen Mika pääsi myös takaisin työelämään kiinni ja sai alkaa myös selvinpäin käydä tapaamassa tytärtään Mariannea isovanhempien luona valvotusti, varmistettiin että Mika on aina selvinpäin ja joku aikuinen on tapaamisissa läsnä... Mikalla oli ollut todella kova ikävä Mariannea ja Mariannella myös isäänsä.

41-vuotiaana Mika tapasi seuraavan naisystävänsä 31-vuotiaan Nooran. Mika oli ollut nyt 1v ajan raittiina. Mika kertoi Nooralle rehellisesti alkoholiongelmastaan ja siitä miten kävi edellisen vaimon kanssa ja että hänellä on 11-vuotias tytär joka otettiin huostaan. Noora päätti siitä huolimatta pysyä Mikan rinnalla. Nooralla oli edellisestä liitostaan myöskin 8-vuotias Sonja tytär joka asui äitinsä kanssa, mutta näki aina koulun lomilla isäänsä, joka asui paljon kauempana.

Nooran kanssa Mika seurusteli ensiksi vuoden verran, kunnes pari alkoi puhumaan yhteen muuttamisesta. Mika ja Noora päättivät ostaa toisesta maakunnasta itselleen järven ranta tontin ja ostivat sinne uuden juuri valmistuneen pakettitalon. Marianne alkoi myös samaan aikaan haluta muuttaa isänsä luokse takaisin pysyvästi asumaan ja että pääsisi myös asumaan ihanan siskonsa Sonjan kanssa, jonka kanssa hänestä tuli hyvät ystävät ja Marianne tykkäsi myös kovasti isänsä uudesta tyttöystävästä Noorasta, hän oli tavannut myös välillä Nooraa ja Sonjaa kun näki isäänsä. Mika perusti samana vuonna oman yrityksen. Noora puolestaan työskenteli sairaanhoitajana.

Mariannea kiusattiin myös 5 luokalla koulussa, eikä hänellä ollut sillon siellä yhtään ystävää. Tilanne helpotti kun Marianne pääsi muuttamaan isänsä luokse toiselle paikkakunnalle ja alotti käymään 6 luokkaa jälleen uudessa koulussa.

Kun Marianne täytti 13v ja oli asunut vuoden verran pysyvästi isänsä, Nooran ja Sonjan kanssa niin Noora alkoi odottamaan 33-vuotiaana hänen ja 43-vuotiaan Mikan ensimmäistä yhteistä lasta, Valtteri poikaa. Noorasta tuli toisen kerran äiti 34v, Mikasta toisen kerran isä 44-vuotiaana ja Mariannesta virallisesti ensimmäisen kerran isosisko 14-vuotiaana. Sonja oli saanut aiemmin jo isänsä puolelta sisaruksia.

Mariannen elämä alkoi pääsääntösesti olla siis hyvää 12-vuotiaasta lähtien, kun hän pääsi takaisin muuttamaan isänsä luokse ja sai uuden, kunnollisen perheen ja ihania sisaruksia ja 15-vuotiaana myös perheeseen otettiin koira. Marianne alkoi teini-ikään tullessa kasvaa myös normaalisti lapsuudesta ulos, mutta Mariannen pahe oli aina se, että hän piti niistä pahoista pojista ja Sonja myös ja Marianne myös ollut seksuaalisesti aika avoin ja kuunellut enemmän sydäntään kuin järkeä, niinpä hänellä on välillä ollut vanhempia miehiäkin ja jotkut heistä ovat olleet narkomaaneja ja Marianne sai joskus kuulla kritiikkiä siitä ikätovereiltaan...

Vastaa otsikossa olevaan kysymykseen ja mitä ajattelet ylipäätään Mariannen elämästä?

Kommentit (72)

Vierailija
1/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi marianne syyttää kaikesta pahasta pelkästään äitiään, eikä yhtään isäänsä, vaikka tämä jätti tytön aivan hunningolle ja näistä kahdesta vanhemmasta isä oli se terveempi ja selväjärkisempi?

Vierailija
2/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 14:28"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 14:26"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 14:11"]

eli samaa mieltä ollaan. mariannen äiti ei ole ulkopuolinen. Hänellä on vastuunsa äitinä samoin kuin mariannen isällä.

Tärkeimmät kysymykset kuitenkin ovat, että haluaako Marianne olla terve vai sairas? Haluaako marianne olla tasapainoinen? Haluaako Marianne olla epätasapainoinen? Tasapainoisena olosta seuraa monta asiaa: täytyy opiskella, käydä töissä, maksaa veroja, kohdella kunnioittavasti ja ystävällisesti hankaliakin ihmisiä, ei saa jäädä murehtimaan pieniä yksityiskohtia jne. Joskus on paljon helpompaa olla epätasapainoinen, silloin ei voi vaatia itseltään tuota kaikkea edellistä.

tasapainoiseksi ei pääse, jos vain luettelee, että kuka on minulle velkaa, kun minulla on ollut niin huono lapsuus. Ne, jotka ovat huonon lapsuuden mahdollistaneet, eivät kykene sitä kuitenkaan muuksi muuttamaan. Velka jää. Kun on asioita kovasti pohtinut, niin jonain päivänä saattaa ymmärtää, että se, mitä Mairannen äiti mariannelle antoi, oli kuitenkin parasta, mitä hän kykeni omista rikkinäisistä kokemuksistaan johtuen/huolimatta antamaan. Mysö Marinnen äidillä, äidinvanhemmilla jne on oma taustansa, jonka mukaan he käyttäytyvät niin kuin käyttäytyvät.

Entä jos marianne tulisi raskaaksi, kun kerran elää tunteellaan ja seksikin on mielessä? Saako Mariannen lapsi olla vaatimassa aikuisena korvaavia kokeumuksia vain siksi, että Marianne ei muuhun kyennyt (kuin ehkä tulemaan raskaaksi jollekulle salaa vartulle vanhemmalle miehelle)

 

 

 

 

[/quote]

No Marianne kyllä haluaa olla tasapainoinen, vaikka se ei aina niin helppoa olekkaan. Mariannen isä ja sairaanhoitajana työskentelevä äitipuoli Noora, ovat kyllä suositelleet, että Marianne kävisi nyt täys-ikäsenä viimestään puhumassa terapiassa asioista, jos ne painavat hänen mieltään. Mariannen isää kyllä aluksi pelotti vähän ajatus päästää Mariannea ala-ikäisenä terapiaan... vaikka Noora sairaanhoitajana suhtautuikin siihen ihan myönteisesti.

[/quote]

Ja Marianne kyllä haluaa omia lapsia ja jos hän niitä ikinä saa, niin Marianne EI halua olla juuri sen takia sellainen äiti mitä hänen äitinsä oli tai ihan samanlainen vanhempi kuin isänsäkään, kun katsoo isän päihdeongelmaa, koska muistaa juurikin minkälaiset jäljet ne jätti häneen itseensä! Marianne haluaa olla ihan toisenlainen äiti. HYVÄ äiti. <3

[/quote]

 

Luuleeko marianne, että hänen äitinsä halusi olla muuta kuin hyvä äiti?

Yhtään äitiä en ole tavannut, joka olisi halunnut olla muuta kuin hyvä, rakastava äiti. Moni vain ei kykene siihen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/72 |
17.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

taitaa olla osku-vauvan äipän kirjoitus tämä. lopun HERMOSTUMINEN varmisti asian.

Vierailija
4/72 |
17.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten Mariannesta tulikin Saana tässä kohtaa, kun eikö Saana ollut Mariannen äiti?

"Saana otettiin huostaan siis sinä vuonna kun hän täytti 8v. Huostaanotto tapahtui touko-kesäkuun vaihteessa kun Saanalta oli juurikin päättymässä 1 luokka ja hän oli jäämässä kesälomalle. Saana muutti nyt isovanhempiensa luokse yli 100km päähän isästään ja aloitti toisella paikkakunnalla 2 luokan.

Saanan jouduttua huostaan."

Vierailija
5/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja Mariannen ollessa 16v ja Sonjan 13v ja Valtterin 2v, menivät myös 36-vuotias Noora ja 46-vuotias Mika kirkossa naimisiin.

Vierailija
6/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei jaksa lukea. Oisko tiivistelmä ollut jotain?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten joku voi kirjoittaa noin paskaa tekstiä? Turha yrittääkään lähettää sepustuksiasi Reginaan.

Vierailija
8/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:03"]

Ei jaksa lukea. Oisko tiivistelmä ollut jotain?

[/quote]

Onko minun vika se, että jos sinä et jaksa lukea jotain tekstiä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:05"]

Miten joku voi kirjoittaa noin paskaa tekstiä? Turha yrittääkään lähettää sepustuksiasi Reginaan.

[/quote]

En kuule tiedä. :)

Vierailija
10/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kirjoittajako siis on Marianne?

Sanon, että tytöllä on ollut aikamoinen taival matkattavanaan jo ihan lapsesta pitäen. Ei sellaisesta ilman arpia selviä, mitta toivotan entistä parempaa jatkoa, ja viisautta omaan elämään siten, että Marianne ymmärtäisi ensin tulla toimeen itsensä kanssa ennen sotkuisia suhteita. Toivottavasti hän tauuaa olevansa tärkeä, ihana ja arvokas ihan omana itsenään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoisin, että ne merkitsevät kasvun vuodet on olleet aika risaisia, mutta etteikö vielä 12-vuotiaana voisi oppia luottamaan ihmisten hyvyyteen niin, etteikö hänestä ihan kunnollista veronmaksajaa kasvaisi. Toki tuolla taustalla omaavalla nuorella on todennäköisesti varsin kuohuva tai muutoin ongelmallinen murrosikä, joten tukea ja oikeanlaista ymmärrystä varmasti hän tarvitsee.  Paljon pitää jokatapausessa tästä eteenpäin hyvää tapahtua (ns.korjaavia kokemuksia), että hänelle kasvaa eheä, aikuisen psyyke!

 

Oletko ap, tarinan Marianne?

Vierailija
12/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opettele tuottamaan selkeää tekstiä ja palataan sitten asiaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:12"]

Ja kirjoittajako siis on Marianne?

 

Sanon, että tytöllä on ollut aikamoinen taival matkattavanaan jo ihan lapsesta pitäen. Ei sellaisesta ilman arpia selviä, mitta toivotan entistä parempaa jatkoa, ja viisautta omaan elämään siten, että Marianne ymmärtäisi ensin tulla toimeen itsensä kanssa ennen sotkuisia suhteita. Toivottavasti hän tauuaa olevansa tärkeä, ihana ja arvokas ihan omana itsenään.

[/quote]

Voi olla tai ei ole, en kommentoi. :)

No mutta minkälaisia jälkiä tuollainen ihmiseen sitten jättää?

Vierailija
14/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jutusta puuttuu fokus ja painotukset. Miksi alkaa jauhamaan Mariannen vanhempien suhteesta, kuinka kauan kesti että muuttivat yhteen tai että Mika meni ekan kerran maistraatissa ja tokan kerran kirkossa naimisiin, jos pääpointti on Mariannessa? Siis koita löytää sanottavasi ydin ja suodata sitä kautta tarinan juoni.

Sivuseikka onko tämä ns. tosi tarina tai fiktio.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:06"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:03"]

Ei jaksa lukea. Oisko tiivistelmä ollut jotain?

[/quote]

Onko minun vika se, että jos sinä et jaksa lukea jotain tekstiä?

[/quote]

Vähän olen viestintää opiskellut ja siellä sanotaan ihan suoraan, että se on viestin lähettäjän vika jos ei viesti mene perille.

 

Vierailija
16/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:20"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:06"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:03"]

Ei jaksa lukea. Oisko tiivistelmä ollut jotain?

[/quote]

Onko minun vika se, että jos sinä et jaksa lukea jotain tekstiä?

[/quote]

Vähän olen viestintää opiskellut ja siellä sanotaan ihan suoraan, että se on viestin lähettäjän vika jos ei viesti mene perille.

 

[/quote]

 

Ja vähän olen psykologiaakin lukenut ja ilman tekstin lukemista sanoisin, että ei voi varmana sanoa mitään. Jokainen meistä on yksilö ja kokonaistilanteeseen vaikuttaa paljon muitakin seikkoja kuin tekstissä mainitut kohdat.

Vierailija
17/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:06"]

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:03"]

Ei jaksa lukea. Oisko tiivistelmä ollut jotain?

[/quote]

Onko minun vika se, että jos sinä et jaksa lukea jotain tekstiä?

[/quote] On jos olet ap. "Kirjailijan" tehtävä on kirjoittaa teksiti jota lukijat jaksavat lukea. Ja tekstin tulee olla virheetöntä.

Vierailija
18/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tasapainoinen on aika lavea käsite. Luultavasti mariannella on monta hylkäämiskokemusta, joita kannattaisi työstää terapiassa, oli siten näkyviä haittoja menneisyydestä (masennus, paniikkihäiriö, itsetunnon puute yms) tai ei.

 

ei ole täydet mahdollisuudet onneet, mutta mahdollisuudet jokatapauksessa. Riippuu paljon siitä, että mymmärtääkö Marianne, että apua kannattaa ottaa vastaan, apua kannatta hankkia. Toisaalta on hyvä muistaa että monella muullakin on vaikeutensa, eikä kukaan ulkopuolinen ole "velkaa" mariannelle onnellisemmasa lapsuudesta yms. Toisaalta mariannen täytyy muistaa se, että jos hänestä tuntuu pahlata, niin hänestä tuntuu pahalta, eikä hän saa yrittä poistaa sitä pahaaoloaan ajattelemalla, Että esim. nälkäänkuolleilla lapsilla meni vielä huonommin.

Vierailija
19/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:14"]

Sanoisin, että ne merkitsevät kasvun vuodet on olleet aika risaisia, mutta etteikö vielä 12-vuotiaana voisi oppia luottamaan ihmisten hyvyyteen niin, etteikö hänestä ihan kunnollista veronmaksajaa kasvaisi. Toki tuolla taustalla omaavalla nuorella on todennäköisesti varsin kuohuva tai muutoin ongelmallinen murrosikä, joten tukea ja oikeanlaista ymmärrystä varmasti hän tarvitsee.  Paljon pitää jokatapausessa tästä eteenpäin hyvää tapahtua (ns.korjaavia kokemuksia), että hänelle kasvaa eheä, aikuisen psyyke!

 

Oletko ap, tarinan Marianne?

[/quote]

Sanoin, että en kommentoi, mutta Mariannen elämä oli siellä ukin ja mummon luona sitten esim. hyvää, mutta eihän se korvannut normaalia perhe-elämää... ja nykyisin tämän tekstin Marianne on jo aikuinen ihminen. Mitä olisi sitten esim. ne korjaavat kokemukset ja minkälainen on aikuisen rikkinäinen psyyke?

Vierailija
20/72 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 13:19"]

Jutusta puuttuu fokus ja painotukset. Miksi alkaa jauhamaan Mariannen vanhempien suhteesta, kuinka kauan kesti että muuttivat yhteen tai että Mika meni ekan kerran maistraatissa ja tokan kerran kirkossa naimisiin, jos pääpointti on Mariannessa? Siis koita löytää sanottavasi ydin ja suodata sitä kautta tarinan juoni.

Sivuseikka onko tämä ns. tosi tarina tai fiktio.

[/quote]

No kerroin tarinan kokonaiskuvallisesti, mikä meni mitenkin, jos ymmärrät.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kahdeksan